Metal bir parçanın titreşim, yüksek basınç ve çekmeye maruz kalarak, metal atomlarının birbirleri arasındaki görünmeyen bağların gevşemesine denir. Bu gevşeme yüzünden parça eski mukavemetini kaybeder, hatta fiziksel olarak da değişimler mümkündür.
10 yaş ve üstü arabaların en büyük kabusudur. Belli bir noktadan sonra şasi güçlendirmesine bile ihtiyaç duyulur.
Sürekli aktif halde olan bir komponentden ziyade özellikle belli bir çevrimle hareket eden parçada daha çok yorgunluk olur. Siz örneğin bir metali çekme veya kompresyona sokabilirsiniz bu ileri zamanda metalin elastik bölgeden plastik bölgeye geçişine sebep olacaktır.

Yani metal ortadan 'necking' dediğmiz olayla incelip, kırılacaktır.

Metal yorgunluğu(fatigue stress)nda ise parça düzenli bir şekilde belli çevrimle stres altına girer. Örneğin dönen bir lastiği düşünün... Lastiğin yere değen tabanı bir yerle temasta olup sonra yukarı çıkmaktadır bu da lastiği çok kısa zamanda bir ısıtıp, bir soğutacağından dolayı korkunç aşınmaya sebep olur. Siz hızlı gittikçe bu döngü de artacağından lastik daha çabuk aşınacaktır.

Metallerde ise bunu tespit etmek çok daha kolaydır. Özellikle silindirik parçalarda silindirin ucu aşınmış olur ve normal örüntüden bağımsız kırılan yerde farklı bir deformasyon görülür.
metal aksamların oval olması metallerin arasında oluşan çatlakların ilerlemesini yavaşlatır. bu nedenle metal aksamlar genelde oval şekilde üretilirler. metal yorgunluğunu minumuma indirmek için metal üzerindeki direnci(basınç, rüzgar, sıcaklık v.b.) minumuma indirmelisiniz.
Eski hothatch almamamın en büyük sebebi.
sigorta şirketlerinin eski arabaları kapsam dışında tutma nedeni. yüksek basınç, sıcaklık, titreşim gibi yukarı sayılan birçok faktörle malzemeyi oluşturan kovalent bağlar arasındaki mukavemet zayıflar. daha yumuşak ve gevşek bir yapıya kayan şasi / metalin herhangi bir fiziki durum karşısında kırılması ihtimali artar. bu yüzden sigorta şirketleri bile bile lades demekten kaçınır.
üç aşamalı olan malzeme terimidir:

--- spoiler ---
çatlak başlangıcı
çatlak başlangıcı genellikle yüksek gerilmelerin yığıldığı ya da hatalı üretim sonucu kristalleşmiş bölgelerde oluşur.

çatlak ilerlemesi
çatlak genellikle yüzeyden başlar ve kayarak orta kısımlara iletilir. eğer malzeme içinde küçük çatlaklar varsa, yüzeydeki çatlaklar ilerlerken buralardan geçerek daha hızlanırlar. uygulanan gerilme çatlağın ilerlemesi için yeterli değilse malzeme yorulmaz. gerilme çatlağın ilerlemesini sağlayacak kadar büyük ise çatlak gevşek yerlerden ilerler. böylece yıpranma yavaş yavaş tüm kesite yayılır. dışarıdan fark edilebilecek şekilde uzama veya büyüme görülmez.

kırılma
yıpranma nedeniyle ayrışma yeterli derecede ilerledikten sonra kesitin geri kalan kısmı yükü taşıyamaz hale gelir ve malzeme aniden kopar.
(kaynak: vikipedia)
--- spoiler ---
ilk olarak demir yolları raylarında fark edilen, üzerine yoğun stres/basınç/güç binen malzemenin moleküllerindeki kovalent bağların özelliklerini kaybetmesi olayıdır.

Her ne kadar gelişen teknoloji ile birlikte daha dirençli metaller kullanılsa da yaşlı olan her otomobil,gemi,tren,uçak gibi ulaşım taşıtlarının başına gelmesi muhtemel olaydır. Hatta deney olarak 1 sene boyunca 10 cm kalınlıktaki metal çubuğa her gün belli periyotlarda uygulanan düşük bir kuvvet sonucu, 1 senenin sonunda kuvvet gördüğü noktanın yamulması hatta incelme göstermesi gibi bir sonuç ortaya çıkmıştır. Kısa özette metal yorgunluğu budur.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri