Hız, tutunma ve viraj açısı ne kadar çoksa merkezkaç kuvveti o kadar artar. O yüzden F1 otomobilleri pilotların üzerine çok ciddi yük bindirirler.

Aynı zamanda sürtünme yani lastiklerin yok tutuşu ne kadar çok artarsa merkezkaç kyvveti o derece çok hissedilir. Hatta virajlarda otomobili kaydırmanız için merkezkaç kuvvetinin üzerine çıkmanız gerekir. Bu lastiklerin tutunmasının kaybolduğu an demektir, kötü lastiklerde daha çabuk olur, lastik yere tutunmadığı için merkezkaç kuvveti çok hissedilmez. Slick lastiklerin de daha iyi tutunmasının nedeni aslında budur, daha çok yere temas, daha çok sürtünme ama karşılığında daha çok merkezkaç kuvveti. Yani, evet merkezkaç kuvveti arttığında lastiklerin ömrü de o kadar çabuk biter. O yüzden bazı pistler lastikleri çabuk bitirir bazıları bitirmez. Mesela dün yapılan Monaco GP'sinde hızlar düşük ve virajlar düşük hızlarda dönüldüğü için pist, lastikleri çok yoran bir pist değildir. Yani Monaco'da merkezkaç kuvveti azdır diyebiliriz.

En çok merkezkaç kuvvetini hissedeceğiniz yerler yüksek hızda dönülen uzun virajlardır. İstanbul Park'ın 8. virajı bunun için iyi bir örnektir. Bir F1 otomobili burayı yaklaşık 250 km/s hızla, 7- 8 sn boyunca döner. Hem hız yüksek, hem de viraj uzun olduğu için merkezkaç kuvveti çok hissedilir.

Umarım anlatabilmişimdir...
tümünü gör
ilgili galeri