Mercedes yetkililerinin söylediklerine göre robotların ürün gamı çeşitliliği ve araç kişiselleştirmelerine yeterince hızlı adapte olamaması sonucu vermiş oldukları karar. Bu doğrultuda üretim bantlarındaki hantal ve iri yarı robotların (şu turuncu dev robot kollardan bahsediyorum) sayısını azaltıp yerine daha çok insan istihdam etmeyi planlıyorlar.

Mercedes üretim baş sorumlusu'nun (bkz: Markus Schaefer) açıklamalarına göre bu kararı almalarının temel sebebi tabii ki "devlete hayrımız olsun işsizlik oranını düşürelim" değil. Robotları yeniden programlayıp üretim hızını korumak insan istihdamını arttırmaktan daha maliyetli ve zaman alan bir seçenek olduğu için verdikleri bu kararı tasarrufu arttırmak ve geleceklerini güvenceye almak olarak tanımlıyorlar.
--- spoiler ---
Dip not olarak 2005 yılında bu adamın araç başı üretim süresini 61'den 30 saate indirdiğini belirtmekte fayda var.
--- spoiler ---

Robotların yeniden öğrenme ve çok yönlülük özelliklerinin insana kıyasla henüz daha zayıf olmasından dolayı alınan bu karar elbette ki robotların üretimdeki yerini kaybetmesine neden olmayacak. Mercedes'in "robot farming" olarak tanımladığı projeye göre robotlar kademeli olarak daha esnek ve daha küçük boyutlara getirilerek üretim süreci insanlarla birlikte çalışabilecekleri bir sistem haline dönüştürülecek. (turuncu robotların parmaklıklar arkasında çalışmalarının ve"turuncu" renginin sebebinin insan güvenliği için olduğunu hatırlatalım) Bu doğrultuda kafa yoran tek şirketin Mercedes olmadığını, VW ve BMW'de ar-ge yatırımlarını güvenli çalışma ortamı üzerine arttırdığını belirterek haberin özet çevirisini sizlere sunar, saygılar dilerim.

Kaynak

Haberi ilk okuğum yer

Dip not:
Şahsi görüşüm olarak aklıma gelen ilk soru şu oldu: "Üretim bantlarından çıkardıkları koca robotları ne yapacaklar?"

Doğal olarak iç sesim hemen cevap verdi: "Naapacaklar, tabii ki de bizim gibi ülkelere satacaklar... "

Malesef üretim için kullanılan endüstriyel makina üretimimiz olmadığı sürece gerçek anlamda kâr/ fayda oranını yakalamamız mümkün değil. Sayın Bakanımız Fikri Işık Sanayi 4.0 Devrimi'ni tribünden izlemek istemiyormuş, bakalım hayırlısı...
tümünü gör
ilgili galeri