Oyak Renault'nun Bursa fabrikasının mercedes'e renault'un 1.5 dci motoru üretmesini konu alan başlık. Bursa'daki fabrika gerçekten ülkeye değer katan bir fabrika. Mercedes'in reno'dan motor aldığını zaten biliyorduk, artık o motorların bir kısmı Oyak fabrikasından çıkacakmış. Fabrika aynı zamanda vites kutusu üretimi de mevcut. Fabrika geçen yıl 239.000 tane motor üretmiş, tebrik etmek gerek.
Memleketimde güzel şeyler de olduğunu gösteren başlık.
Çalışmak ve yapmak isteyince oluyor işte. Hoş yamulmuyorsam geçen ay az ücret aldıkları için işçiler ayaklanmıştı.
Bursa'dan adam çıkar mı bilmiyorum (Beşiktaş'lıyım) açıkçası ilgilenmiyorum da.
Üretiyor adamlar, çalışıyorlar, helali hoş olsun.
mercedes'in a 180 cdı modelinde renault motoruyla yakaladığı başarının ardından işi c serisine taşıma hamlesidir.

a 180'e takılan ve 110 beygir güç üreten 1.5 litrelik dizel renault motoru giriş sınıfı bir araç için mercedes'in beklentilerinin üzerinde bir başarı sağlamıştı. bu fırsatı kaçırmak istemediler ve renault ile olan anlaşmayı genişleterek bmw 3 serisi ve audi a4'e rakip olan c serisinde de aynı başarıyı tekrarlamak istediler.

renault, megane ve scenic'te kullandığı 130 beygir ve 320 nm tork üreten 1.6 litrelik dCi dizel motoru teklif etti. mercedes de mevcut C 200 CDI modelinde kullandığı 2.0 litrelik dizel motorun yerini alacak 1.6 dCi motoru vergi avantajı da sağlayacağı için (daha küçük hacim daha az vergi) hemen kabul etti.

kısacası mercedes olaya prestij değil de başarı ve kâr odaklı yaklaşıyor. dolayısıyla mersocuları üzüyor.
Renault dusmanlarinin bir turlu kabullenemedigi durumdur
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri