Mercedes-Benz'inyni nesil elektrikli otomobiller için oluşturduğu alt markası. Mercedes bu firma altında sunacağı modeller ile elektrikli premium araç pazarında lider olmayı amaçlıyor. Bu amaç doğrultusunda sadece elektrik araç değil, bütün araçları kapsayan bir ekosistem oluşturmayı planlıyor.

CASE adı altında oluşturmayı planladığı bu sistem dört ana başlık altında toplanıyor:
- Connectivity
- Autonomus
- Shared
- Electric

Kısaca bu sistemden bahsedecek olursak; araçların birbiri ile veri alışverişi yapabildiği ve bu veriler doğrultusunda daha verimli bir otonom kullanım tecrübesi sunan, mobil sistemlerin birbirine entegre edildiği, araç sahiplerinin "peer to peer" olarak; yani bireysel olarak araçlarını başkalarına kiralayabildikleri elektrikli araç habitatı oluştrulması planlanıyor.

EQ markasının konsept aracı da toplum beklentilerine karşılık olarak günümüzün en popüler araç sınıfı SUV olarak tasarlanmış. Her ne kadar araç konsept olsa da verilen teknik detaylar içinin boş olmadığını gösteriyor:

- 70 kilowatt batarya
- Toplamda 402 beygir ve 700 nm torka kadar yükselen iki motor
- 5 saniyenin altında 0-100 hızlanma süresi
- 500 km menzil
mercedes'in oldukça yüklü miktarda ar-ge bütçesi ayırmış olduğu alt şirketi.
Mercedes'in Paris Fuarı'nda tanıttığı ve ilk modelini 2018'de piyasada olacağını söylediği alt markası.

Bu alt marka oluşturma işi tanıdık geldi değil mi? Gelmeli çünkü BMW, bilindiği gibi 2013'ten beri BMW i adı altında sadece elektrikli ve alternatif enerjilerle çalışan otomobilleri üretiyor ve geliştiriyor. Mercedes'in EQ markası buna benzer bir stratejiyle yola çıkıyor.

Fuarda gösterilen SUV beklenen bir hamleyi, ki zaten bunu Paris başlığı altında da belirtmiştik. Bu SUV'yi daha sonra sedan, hatchback gibi modeller de izleyecek, hatta AMG GT'nin bile tamamen elektrikli bir versiyonu olabileceği söyleniyor.

Lityum iyon bataryalar, kablosuz şarj ve son teknoloji ürünü bağlantı sistemleri bu araçları kullanıcıların sosyal medya hesaplarıyla iletişimde olmasını sağlayacak ve CASE adı altındaki tüm başlıklarda uygulamalar göreceğiz. 2020'de aynı zamanda tamamen kendi kendine yol alabilen, otonom otomobillerin de yollarda olmasını planlıyor Mercedes.


ilk tanıtılan konseptiyle teslanın hali hazırda sunduğu birçok şeyi sunmayı vaadeden mercedes alt markası.
Biraz hızlandırın şu işleri gençler, tesla piyasayı domine ettiğinde henüz yeni çıkarıyo olursanız bu araçları işiniz zor olur.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri