Mercedes'in efsanevi G Serisi modelinin ikinci jenerasyonudur, Detroit Fuarı'nda tanıtılmıştır.

Detroit’te markanın standında G500 formunda yer alan otomobilde 4.0 litrelik, çift turbo destekli V8, benzinli motor yer alıyor. 422 bg güç ve 610 Nm tork (2000-4750 d/dak) üreten bu ünite modelin ilk tanıtılan motoru olurken dizel ile lansman yapılmaması ilgi çekici noktalardan biriydi. Ancak ilerleyen dönemlerde dizel motorun modelde kullanılacağı kesinleşti, 2.9 litrelik, 6 silindirli yeni bir ünite ilk kez G Sınıfı’nda yer alacak.

Otomobil 1979 yılında tanıtılan orijinal G Wagen’in ionik görüntüsünü neredeyse aynı şekilde devam ettiriyor. Bu modelin fanatikleri için çok güzel bir haber çünkü Mercedes geçtiğimiz haftalarda otomobilin kabinini gösterdiğinde son derece teknolojik olan iç mekan akıllarda soru işaretleri olmasına neden olmuştu. Mercedes, otomobil tarihinin ikonik araçlarından biri olan G Sınıfı’nın tasarım anlamında çok değiştirmemiş, sadece boyutlarını büyütmüş ve çamurluklarla tamponlar gövdenin parçaları gibi tasarlanmış.

Yeni G Sınıfı’nda tamamen yeni bir platforma yer verilmiş ve araç yerini aldığı modelde göre 53 mm uzun, 121 mm geniş bir yapıdayken kabin de ciddi oranda genişlemiş. Önde 38, arkada 150 mm ekstra diz mesafesi sunulurken, bagaj hacminin güncel modelin 487 litrelik kapasitesinin üzerinde olduğu açıklanıyor. Ayrıca yeni platform sayesinde gövde ağırlığı 170 kg kadar hafiflemiş.

Oldukça modern bir kabinle donatılan otomobilde iki adet 12.3 inç genişliğinde gösterge yanyana kullanılmış. Hız göstergesi kişiselleştirilebilen bir yapıdayken orta konsoldaki göstergede 4 çeker sisteminin özellikleri görülebiliyor ve diğer Mercedes modellerindeki gibi orta konsoldaki yuvarlak kontrol düğmesinden kontrol edilebiliyor. Bunun yanında kabinde ekstra tutacaklar ve diferansiyel seçenekleri için manuel düğmeler gibi ‘klasik’ özellikler de bulunuyor. Mercedes isteyen müşteriler için klasik analog gösterge de sunuyor.

Mercedes her zamanki gibi G Sınıfı’nın gerçek bir arazi aracı olduğunu unutmamış ve aracı ciddi şekilde arazi kullanımı için gerekli donanımlarla donatmış. Yol kullanımında daha çok işe yarayacak Dynamic Select düğmesi Comfort, Eco, Sport ve Individual sürüş modlarının seçilmesini sağlarken Low Range ayarındaysa otomobil arazi kullanımı için uygun hale geliyor ve tüm diferansiyelleri yüzde yüz oranında kilitliyor. ‘G-Mode’ seçeneği seçildiğinde devreye giren Low Range modu G Sınıfı’nı eşsiz bir arazi aracı haline getiriyor. Yükseklik ayarlı süspansiyon sistemi opsiyon olarak sunuluyor ve bu sayede gövde yüksekliği 241 mm’ye yükseltilebiliyor.

Otomobil sürekli dört çeker sistemine sahipken 9G-Tronic adı verilen tork konvertörlü şanzıman tüm motor seçeneklerinde kullanılacak.
Porschenin panamerası gibi olan pörtlek gözlü kurbağa. Hadi eskisini tarihinden dolayı tercih ediliyordu, sert görünüyordu. Bunu kim ne yapsın? Tövbeestafurullah.

Ha belkide audi tasarımda batırdı diye batırma rekabetine girdilerse bilemem. En az audi kadar başarısız olmuşlar.
Tasarımının bu kadar yumuşamasında markanın değil müşteri kitlesinin sorumlu olduğu araç. Allah aşkına kim kullanıyor bu G serisini? Kaçının lastiği asfalttan ayrıldı bugüne kadar? Adamlar portal akslı, nerdeyse düz duvara tırmanacak canavarlar üretiyor, (bkz: mercedes g 63 amg 6x6) (bkz: mercedes-benz g500 4x4-2) alan kim? Londra'nın sokaklarında kamyonculuk oynayan görgüsüzler...

Neyse sakinim, ne mal benim ne de para...
Oturduğum yerden sinir etmiş yenilik(!). Lanet olası farı pörtletince çok mu modernize ettiniz. Otomobil dünyasında eskilere göndermelerin olduğu ender araçlardandı, üzüldüm gerçekten.
Tasarımı oldukça yumuşamış araçtır ancak tanıtılan aracın g500 olduğunu unutmamak lazım. O yüzden mercedes-amg g63 incelendiği zaman yazarlarımız biraz daha mutlu olacaktır. Yine de müşteri kitlesinin istekleri ile ilgili bir konu olduğu maalesef gerçek. Land Rover-Jaguar'ın büyük başarısı ve dünya üzerinde bir çok adamın Range Rover Vogue'u ultimate suv olarak görmesi sürüşte büyük bir yumuşama ve iç tasarımda yeniliklere gitme konusunda mecburiyet yarattı. Aranızda mutlaka kullananlar vardır ancak kullanmayanlar için anlatayım. Eski kasa g63'ün sürüşü bildiğiniz Şirinevler minibüslerinden halliceydi. Araca alışana kadar virajlarda bırakın gazı kesmeyi, içgüdüsel olarak frene asılıyordunuz. Üstelik mercedes-benz g350'lerde bunun daha kötü olduğunu söylüyorlar. O yüzden alt yapı değişimi olmazsa olmaz bir haldeydi.İç tasarımı herhalde anlatmaya gerek yok, 1.5 milyon liralık bir araçta rezalet bir koltuk, direksiyon ve multimedya deneyimi ile bu satışlar iyi bile bana kalırsa. Ha içi güzel olmuş mu? Bence yine rezalet olmuş ancak eskiye bakınca en azından 110 bin liralık araçla aynı tasarımı kullanmıyor. En tartışmalı konu olan dış tasarım ise maalesef olmamış. Her ne kadar g63 tanıtılan modelden bir tık iyi gözükse de yine de çok yumuşak. O sebeple; (bkz: range rover)(bkz: range rover sport svr)
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri