mercedes-benz'in ürettiği sürücüsüz otobüstür.

evet nihayet otomotiv sektörü otomobillerden sonra otobüslere de el attı ve sürücüsüzüleştirdi. mercedes-benz ürettiği yarı otonom şehir içi otobüsü şimdilerde amsterdam'da deniyor. mevzu bahis otobüs, yoldaki engelleri ve yayaları tanıyabiliyor, duraklarda santimi santimine durabiliyor ve kapıları açıp kapatarak yolcu alıp indirebiliyor. 70 km hıza kadar çıkabilen araç trafik ışıkları kontrol sistemleriyle iletişim kuruyor. bu arada sürücü güzergah boyunca bir kere bile gaza veya frene basmıyor.

işte size geleceğin otobüsü.
yakın zamanda büyük sorunlara sebep olacak olan gelişme. şoförler işsiz kalacaklar, belki de bunları kundaklamalarına falan sebep olacak. sevinemedim dostum.

(bkz: sürücüsüz otobüslerin şoförleri işsiz bırakması sorunsalı)
yurdum şoförlerini vitesi boşa alıp ayakta halay çekme sorunsalından kurtaracak olan otobüstür. ver otomatiğe aracı, kalk oyna şıkıdım şıkıdım. ayrıca tursitik yerlerde kullanıldığında rehber + şoför gereksinimini ortadan kaldırır. alet otomatikte zaten, rehber anlatsın işte "şu sağımda görmüş olduğunuz..."
bizde tutmayacak otobüs. nedenine gelince; bu aletler yolda yaya görse otomatik durur, bizdeki şoförler yolda yaya görse basar küfrü, bazen ezer. durakta durup tekrar harekete geçeceği zaman yola hemen çıkmaz bu alet, bekler boşsa çıkar. bizdeki şoför beklemez direk dalar yola. demem o ki bu otobüsler kullanılsa bile bizde otonom kullanılmaz, şoförler yemişim otonomu, ben daha iyi kullanırım der. bir de o ara gaz yapılacak illa olmaz yoksa. otonom falan anlamaz yurdum şoförü.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri