Geçtiğimiz hafta Bayburt'da S90 denemiş biri olarak, Autonom sürüş deneyimi konusunda en büyük rakibi Mercedes E220d'nin ciddi anlamda yol aldığını ve hatta iki gömlek üstünde olduğunu söyleyebileceğim bir araç.

Aslında sadece Autonom sürüş deneyimi için bence ayrıca bir test videosu çekmek gerekiyor.

Direksiyon'un sol altındaki kol yardımıyla mesafe ve hız birimleri müthiş bir rahatlıkla set edilebiliyor.

Kullanıcı deneyimi tarafında ise,

Güvenlik nedeniyle arada direksiyonu tutmak zorunda olduğum anları saymazsak, Hadımköy gişelerden Mahmutbey gişelere kadar zerre müdahale etmedim araca.

Volvo S90'da viraj daha salınımlı ve geniş çaplı. Bununla ilgili test videosu @akselerasyon ile ortak yapmış olduğumuz bir çekim ile anlatıyor olacağız. Sanırım en geç Pazartesi gibi yayında olacak.

Şerit takibi ve ACC ciddi anlamda E220d'nin büyük silahı olacak gibi gözüküyor. Aracın önüne klasik bir Türk magandası direksiyon dahi kırsa mesafe farketmeksizin araç, mesafesini korumaya stabil bir şekilde devam ediyor.

Ancak ;

E5 gibi yollarda bir şekilde şerit tamamen kaybolursa, araç sesli uyarı yerine dashboard'ta yer alan serçe parmağı büyüklüğünde ki yeşil renkteki direksiyon ışığını söndürüyor. Sesli herhangi bir uyarı olmadığı gibi ,araç aniden yoldan çıkıyor.

İkincisi ise park ve 360 derece kamera hassasiyeti.

Park esnasında veya dar alandan geçerken, aranızda TIR kadar mesafede olsa,araç ciddi anlamda kabinde bir panik havası yaşatıyor.

Ben alışana kadar "acaba vurduk mu " sorusunu kendime çok sordum. Ancak aynalara baktığımda, bariz bir şekilde mesafe olduğunu açık ve net görebiliyordum oysaki.

Test videosuna drivetime.tv adresinden yada ilgili linklerden ulaşabilirsiniz.

Bu arada Mercedes E220d'nin en sevdiğim yanı Mercedes en iddialı olduğu noktarlardan olan elbette aracın konforuydu.

+ Koltuk ısıtma & soğutma
+ İç mekan
+ 76 ayrı renk tonunu uygulayabildiğiniz iç mekan aydınlatmaları

İlk aklıma gelenler

En Büyük Handikap ise;
Baz fiyatı 294.000 TL civarında. Bu haliyle hiç bir şey yok araçta neredeyse. Geri kalan herşeyin opsiyon olması bir yana, fiyatlarıyla da alıcısını biraz üzebilir.

Son olarak 193 HP olması biraz üzüyor. 220 HP bandı olması daha iyi olabilirdi.

Drivetime
tümünü gör
ilgili galeri