makyajlanınca sanki daha bir ağır abi olan araba. coupe versiyonu çok güzel görünür.
içinde oldukça fazla lüks detaylar vardır, bilgi ekranı biraz karışık onu pek sevmedim. içeri gram ses almıyor. güncel fiyatlara bakınca e180 164.000tl, en ucuz dizel olan e250 ise 293.000tl.


Bu kasası meraklıları tarafındAN fazla beğenilmez,iç mekanı eleştiri konusudur, bundan dolayı f10 5 serisinin gerisinde kalmıştır.
Son kasasının far tasarımını çok seksi bulduğum araç.
çoğu kişi tarafından it'in bir taraflarına sokulmuş arabadır.
sebebi ise makyajdan sonra radikal değişiklikler yapıp, tutmuş olan versiyonun içine etmeleri.
Bence bu makyaj operasyonunu da çok uzatmadan hemen kasa değişmeli, yoksa o eski tarzını gerçekten kaybedecekler.
Cabrio modeli her ortama her şekle uymasından ötürü hayallerimi süsleyen modeldir. e63' e binme gücüm olsaydı zaten ....
yeni kasası w213'ün sızan fotoğraflarıyla beraber tüm karakteristiğini kaybettiğini gördüğümüz mercedes'in üst orta sınıf modeli.

bir zamanlar 10 km öteden tanıyabildiğimiz o araç, s ve c serilerinin arasındaki ortanca kardeş gibi olmuş. çizgileri ve iç dizaynıyla s serisinden kendisini ayıran sadece ebatları kalmış. nokta farklılar dışında hiçbir fark yok. s serisinde bulunan tüm aksesuarlar bu araç için de bir opsiyon. yeni c serisinin s serisinin sportif ve küçük kardeşi olarak tanımlarken, yeni e serisini de c serisinin içine hafif lüks katılmış hali olarak piyasaya sürülmesi herkesi hayal kırıklığına uğrattı.

üst orta sınıfı temsilen 2.0 turbocharged, 2.0 turbo diesel, 2.5 hybrid ve amg'nin desteğiyle 4.0 twin-turbo v8 motorları ile ilk etapta arz-ı endam edecek. özellikle 2.0 turbo diesel 195 ps'lik motoru en çok satılacak modeli olabilir. zira 3.9 l / 100 km gibi bir yakıt tüketimi söz konusu.

11 ocak'ta detroit'teki otomobil fuarında galası yapılacak. bakalım bu bir haftada yağacak eleştiriler sonrası almanların fuarda yüzü gülebilecek mi?
2017 modelleri 9 ileri otomatik şanzıman ve 4wd yani dört çeker olacakmış.
2016 modeliyle İçi S serisi dışı C serisi araya kaynamalık tasarlanmış lüks sedan. Eskiler "Mercedes E'den başlar" derdi şimdi düştüğü hale bak. Yaklaşık 20 yıldır karakterinin bir parçası haline gelen parçalı çift far tasarımını kaldırıp tek gözlü dev golem gibi hissettiren garip bir far tasarladılar.

Tamam marka politikası olarak araçları benzer tasarlayarak sınıflar arası geçişi kolaylaştıran belki ilk marka Mercedes'tir, fakat "hık demiş burnundan düşmüş" serileri artık sıkmaya başladı. Vw'nin bıkkınlık getiren sıkıcı tasarımı ile aynı konuma gelmeye başladı bana göre.
detroit otomobil fuarı'nda yeni modelleri (w213) görücüye çıkan seri.

2017'de yollarda görmeye başlayacağımız serinin e200 modeli, almanya'da 45.303 euro başlangıç fiyatıyla satılmaya başlanacak. 2.0 litre motor hacimli yeni mercedes e 200'de ya 9 ileri g-tronic şanzıman olacak ya da 6 ileri manuel şanzıman. ancak manuel şanzımanlı modelin fiyatı henüz kesinleşmemiş.
Yakın bi zamanda yakın bi arkadaşımın aldığı ve sorunlarından kurtulamadığı araba.
Parçaları felaket pahalı, almadan önce 5 kez düşünün.
  • / 3
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri