Mercedes’in yeni, HD kalitesinde görüş sunan far teknolojisidir. Mercedes bunun için bir milyon mikroçiple (bütün araçta toplam iki milyon mikroçip var) çalışan özel bir çip üretmiştir. Sistem Mercedes’in geliştirdiği dinamik far fonksiyonlarıyla birarada çalışıyor ve otomobilin etrafındaki bilgileri derleyerek gerçek zamanlı olarak sürücünün işine yarayacak şekilde yansıtarak çalışıyor.

Bunun için kameralar, radarlar, sensörler birlikte çalışıyor ve zemine trafik işaretlerini, hız uyarılarını yansıtarak güvenliği arttırıyor. Ayrıca sadece diğer sürücülerin değil yayaların da gözlerini almadan bu işlemi yapabiliyor.

Bu sistem yıl içinde tanıtılan ve son derece kompakt bir yapıda olan LED farlarla sunuluyor. Bu far yapısının içerisinde 1024 tane LED çipi ve 8192 adet ışık pikseli yer alıyor…

Videoda özellikle 3:01'de otomobilin yaya ile olan ilişkisine dikkatli bakın, gerçekten çok çok etkileyici...
(bkz: dijital aydınlatma)

Mercedes'in çoğu alanda yaptığı gibi gene içinde bulunduğumuz yüzyıla armağan ettiği yeni bir teknoloji.
Audi Matrix LED Far Sistemi'ni yeni bir boyuta ulaştıran teknoloji. Audi'nin temel amacı görüş alanını arttırmak ve karşıdan gelenlerin gözlerini korumak iken Mercedes işi farları projeksiyon cihazına dönüştürmeye getirmiş, böylece Audinin üstüne bilgilendirme yetisi de kazandırmış. Head Up Display, yani bilgilerin ön cama yansıtılması olayının aksine sadece sürücünün değil dışarıdaki varlıkları da bilgilendirmeye yönelik bir sistem olması kendisini farklı kılıyor.

Muhtemelen bir sonraki nesil S serisinde piyasaya sunulacak olan bu teknoloji Head Up Display teknolojisinin yerine büyük bir alternatif olabilir.
batman'in havaya yansıttığı amblemi ile aynı kafada olan teknoloji. bunun geyiği de döner ileri zamanlarda. hayli işe yarar görünüyor.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri