Mercedes CLS Serisi'nin üçüncü nesil modelidir. 2017 Los Angeles Fuarı'nda tanıtılan otomobil her zamanki gibi yakışıklı ve karizmatik.

lman üreticinin yeni tasarım diline kavuşan CLS, eski jenerasyondaki yuvarlak hatları terk ederek keskin çizgilere geçiş yapmış. Özellikle ön bölümde farlarıyla Şanghay'da tanıtılan Concept A Sedan'ı andıran 4 kapılı coupé, temel aldığı E-Serisi'nden ziyade AMG-GT modellerini andıran bir ön ızgaraya sahip.

Yandan bakıldığında daha az kıvrıma sahip olduğu belli olan aracın bagaj bölümünde daha dik durduğu ise dikkatlerden kaçmıyor. Eski nesilde görülen yuvarlak farlar yerini E-Serisi Coupe'deki düzene benzer fakat ondan daha keskin aydınlatma grubuna bırakırken plakalık bölümü ise bagajdan tampona alınmış.

Model tarihinde ilk kez 5 koltuk düzenine geçilen kabinde ise CLS'nin daha çok S-Serisi'nden izler taşıdığını söylemek mümkün. Nappa deri döşeme, 12.3" boyutlu çift dijital ekran düzeni, direksiyon simidi, ses sistemi gibi özellikle büyük ve lüks sedanda görülenlerin aynısı.

Yeni MRA platformuna geçiş yapan CLS selefine oranla 5 cm kadar uzun. Yükseklik ve genişlik de yaklaşık 1 cm kadar artmış durumda. Aks mesafesi ise 6 cm uzatılarak 2,935 mm'ye taşınmış.

Motor yelpazesi ilk aşamada 2.9 litrelik iki dizel ve 3.0 litrelik bir benzinli seçenekten oluşacak. Hepsi sıralı 6 silindire ve 4Matic dört tekerlekten çekiş sisteme sahip modellerin ismi sırasıyla CLS 350d (210 bg, 600 Nm), CLS 400d (340 bg, 700 Nm) ve CLS 450 (367 bg, 500 Nm) olacak.

Son saydığımız seçenek markanın 48 Volt'luk hafif hibrit sistemine ve EQ Boost özelliğine sahip. Bu sayede aracın maksimum gücü ve torku, kısa süreliğine 22 bg ve 250 Nm kadar artacak.

İleri aşamada 2.0 litrelik dizel ve benzinli ünitelere kavuşması beklenen CLS ailesine 2018 Detroit Otomobil Fuarı'nda AMG'nin hibrit "53" modellerinin ilk örneği olmaya hazırlanan CLS 53 türevi eklenecek. Bu model, dört kapılı AMG GT modelinin gelişiyle yelpazeden düşürülecek AMG CLS 63'ün yerini alacak.
Geçen hafta Almanya'da içine oturduğum ve kalitesi karşısında şaşırdığım otomobil. Gerçekten muazzam bir kabini var, tasarımı da göründüğünden daha güzel.
kabin içi ne kadar güzelse önden de o kadar ezik görünen model. Kimse kusura bakmasın ama o farlar olmamış. Eski CLS danalığının karakterine tamamen aykırı düdük gibi far olmuştur.
(bkz: uçaktan iyi)
arka tasarımını hiç beğenmediğim araç gerçekten ilk gördüğümde bunu umarım üretmezler diye aklımdan geçirdim. w205 owner.
Cenevre fuarında incelediğim ve asla beğenmediğim otomobildir. Ne içi ne dışı, benlik bir durum yok.
Mercedes-benz cls400d ile uzun soluklu bir test sürüşü yaptım. Detaylar yakında gelecek.
Arka çaprazlardan çekilmiş fotoğraflarda gövdesiyle arkası birbirine oturmamış gibi gözüken arabadır.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri