Mercedes'in 1998- 1999 yılları arasında ürettiği, yarış otomobillerinin homologe edilmiş versiyonlarının üretilmesi zorunluluğunda bantlardan inmiş otomobildir.

Sadece 25 adet üretilmiş olması nedeniyle hayli zor bulunan ve koleksiyonerlerin fazlasıyla peşinden koştuğu bir otomobildir. Kişisel fikrime göre Mercedes'in bugüne kadar ürettiği en ekstrem yol otomobilidir.

7.0 litrelik atmosferik V12 bir motorla donatılan otomobil 621 bg güç ve 770 Nm tork üretir. 0-100 km/s hızlanması 3.8 saniye olan CLK GTR, 322 km/s maksimum hıza sahiptir. Bu motor ortada konumlandırılmıştır ve CLK GTR neredeyse yarış otomobilinin tasarımının aynısına sahiptir.

Zaman zaman bu aracın gerçekten ne kadar ekstrem olduğunu düşünür şaşırırım. Günümüzde LeMans'da yarışan prototiplerin yolda kullanılması kadar ekstrem bir örnektir ya da Ford GT gibi pist kullanımı için üretilen otomobillerin yol versiyonlarının yapılması da buna benzetilebilir aslında.

Yarış otomobili 1997'de FIA GT1 Şampiyonasını ve LeMans 24 Saat yarışını kazanmış, 1998'deki otomobil ise Mark Webber'e o meşhur kazasını yaşatan otomobil olarak ünlenmiştir...

Çok az sayıda roadster modeli de üretilmiştir. Yandaki fotolardan birinde bunu da görebilirsiniz.
Porsche 911 GT1 ile birlikte yarış araçlarına en çok benzeyen araçlar olarak dikkat çekmiştir.

Böyle modellere daha çok ihtiyaç var, keşke yine görsek.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri