italyan motosiklet üreticisi agusta'nın %25'ini satın almış marka. hatta kendi showroomlarında motosiklet satışına başlayacaklarmış. bmw bile ayrı bir konsept belirlemiş, ayrı ayrı satarken, mercedes böyle bir işe giriştiyse bir bildiği vardır diyorum.
macaristan'daki 2012 senesinde kurulan kecskemet fabrikasında 500 bininci üretimini yapan marka. bu kilometre taşını devirdiklerinden dolayı mercedes-benz yönetimi ve hükümet bir araya gelerek kutlama yapmış. biz de 3-5 yatırım yapıyorlar diye sevinip duralım.
om 654 adlı yeni dizel motorunu tanıtan firma.

markanın tamamen alüminyumdan ürettiği ilk motor özelliği taşıyan dört silindirli motorun e 220d modeli ile tüketiciye sunulması planlanıyor. yerini alacağı 2.1 lt’lik üniteye göre yüzde 13 daha ekonomik olan dizel, yine bir öncekine göre daha düşük hacim ve daha hafif ağırlık değerlerine de sahip. motorun ses ve titreşim seviyesini de düşürmeyi başaran mühendislerin ulaştıkları veriler şöyle:

güç: 3800 d/dk’da 192 hp
tork: 1600 d/dk ile 2800 d/dk aralığında 400 nm
ortalama yakıt: 4.3 lt/100 km
karbondioksit salımı (emisyon değeri): 102 g/km

bu yıl içinde orta boy bir pick up lansmanı yapması beklenen marka. isminin x-class olması bekleniyormuş.

tasarımı mevcut suv modellerinden aşırma bir model olacakmış. ayrıca nissan navara ile aynı platformu paylaşacakmış. motor opsiyonları henüz net değil. iki ve dört kişilik olmak üzere farklı varvasyonlara sahip modeller çıkartmayı düşünüyorlarmış.

volkswagen amarok'a sert bir rakip geliyor diyebiliriz.

foto
'' Bundan daha iyisini tanrı yapar '' sloganını kullanmış marka.
1897 yılında Fransa'nın Nice kentinde yaşayan Avusturyalı tüccar ve Avusturya Nice Başkonsolosu Emil Jellinek Daimler fabrikasını ziyaret ederek bir otomobil satın Uluslararası finans dünyası ve aristokrasi ile iyi ilişkiler içinde olan Jellinek, Daimler otomobili ile Fransız Riviera'sında büyük ilgi topladı. 1899'da 23 beygir gücünde motorla donatılmış bir Daimler yarış otomobiline büyük kızı Mercedes 'in adını vererek bu araçla Nice'de bir yarışa katıldı ve birinci oldu. Bu başarıdan sonra Jelinek, Daimler fabrikasına 36 otomobil sipariş verdi ve bu araçların "Mercedes" adını taşımalarını şart koştu.
Emil Jelinek'in elde ettiği satış başarısı üzerine Daimler, 1901 yılından itibaren ürettiği araçları "Mercedes" olarak adlandırmaya karar verdi. Mercedes İspanyolca konuşulan ülkelerde çok kullanılan bir isimdir. Kelime olarak da Mars gezegeninin İspanyolca adıdır. Lütuf ve zarafet anlamına da gelmektedir. 23 Haziran 1902 tarihinde Mercedes marka adı olarak tescil edildi. 26 Eylül 1902 tarihinden itibaren de kanunlarca koruma altına alındı.

bkz.vikipedi
x-class pick up modellerinin bu yıl sonunda paris oto fuarında görücüye çıkması beklenen marka. hatta merc test sürücüleri tarafından fabrika etrafında deneme sürüşleri yapılırken yakalanmış.

foto 1
foto 2
foto 3
foto 4
motosiklet üreticisi agusta'daki hisselerini arttırmayı planlayan şirket. zaten italyanlar zor durumdaymış. baya bir borçları varmış ancak daha fazla para koparabilmek için direniyorlar herhalde.
mart ayını satış rekoruyla tamamlamış üretici. eskiden performans ve konfor ile ön plana çıkarken, gençlerin beğenmediği tasarımlarını da geliştirerek her kesime hitap eden bir marka olmayı başardılar. bu da satış rakamlarına yansıdı.

mart ayında dünya çapında 198.921 araç satarak marka rekorunu kırmışlar. geçen yılın verilerine göre %8.4'lük bir artış yaşamışlar. özellikle uzakdoğu pazarında çok başarılı satış politikası uyguluyorlar. ülkemizde de ilk iki ay en çok satanlar listesinde üst sıradalardı. mart'ta diğer markaların kampanyalarıyla sıralamanın dışında kaldılar ancak rakamlar üzerinden konuşursak %40'lık bir artış gösterdiler.

iyi yoldalar.
cabrio ve roadster modellerinde kullandığı airscarf koltuk başlığı ısıtıcı sistemini almanya'da satamayan şirket.
alman federal adalet mahkemesi, patent anlaşmazlığı yüzünden satışı yasaklamış.
  • / 6
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri