yıllardır bu sektörün içindeyim. çok okudum çok kafa patlattım bu tekerlekli makinelere. herkes gibi en iyi otomobili bulmaya çalıştım verileri inceledim motor sistemlerine baktım özetle tüm otomobilleri karşılaştırdım ve inceledim(bentley, pagani gibi satın almak için arap prensi olmayı gerektirecek araçlar hariç).

en iyi araç markası mercedes-benz'dir.

bakın otomobil demiyorum, otobüs ya da kamyon da demiyorum, hepsinde en iyi bu stuttgart'lı adamlar. hadi lan demenizi duyar gibiyim. açıklayayım efendim

araç karşılaştırılırken ne yapılır açılır verilere bakılır kağıt üstünden evet doğrudur bunu yapmak ama bir yere kadar. bir makinenin iyi olması için şunlar gerekir
-performans
-verimlilik
-uzun ömür
-sorunsuzluk
-maliyet
-servis
-kullanım kolaylığı
-tasarım
-mühendislik

bunların bir çoğunda mercedes-benz en iyidir. evet belki mercedes-benz'den daha sorunsuzu vardır(toyota) daha az yakanı da vardır(bmw) ama tüm bunların ortalaması alırsan en iyisi budur ustalar.

performans olarak hepimiz bmw m'i bilir ve saygı duyarız sevmesek de ama motorları karşılaştırınca bile mercedes-benz motorları önde(yeni geliştirilen 65 kodlu motor tam 900 nm/tork üretiyor örn: g65 amg). donanım olarak ise karşısında durabilecek firma bulunmamaktadır yıllardır opsiyon olarak sunduğu airmatic süspansiyon ile supercarları ve yeni geliştirdiği s-view dediği übersonic ekran ile lg'ye kafa tutmamış kafa atmıştır.

bmw m serisi ısınmadan yüksek devirlere çıkamaz narin bir araçtır toyota basınca gitme bellidir onun ciğeri. mercedes-benz optimumdur her şeyde iyidir her şeye uygundur.

1970-1980'lerde üretilen mercedes-benz modellerine bakın şuan ki birçok 0 araçtan daha güzel duruyorlar tasarımı olsun kalitesi olsun diğer tüm markalardan ileridir. adamlar şu an için değil 10 15 yıl sonrası için araç yapıyorlar. şu sıralar yeni c serisi ve e serisi tanıtıldı ve bir çoğumuz bu ne lan dedik ama emin olun ki bundan 10 yıl sonra çok tatlı gelecek bu araçlar yüzleri eskimeyecek. şimdi nasıl 1980 model mercedes-benz'ler tatlı geliyorsa 2016 modeller de 20 yıl sonra gelecek nesiller için tatlı gelecek.

mercedes-benz overengineered bir firmadır. anlamak için tarihini ve geleceğine bakmak gerekir.

bmw'nin merkezi münih'de bmw welt adında harika bir müzesi vardır inanılmaz prestijlidir tasarım harikasıdır bu bina ve içinde 100 den fazla bmw modelini bulundurur(showroom hariç). son teknolojilerini ve m serisi araçları görüp de etkilenmemek mümkün değildir, içinizdeki yarış pilotunu ortaya çıkarır "lan bunlar arabaysa diğerleri ne aq"dedirtir adama. kaliteli alman kağıdına basılmış bir sürü ıvır zıvır hediye ederler size aklınızı başınızdan alır kağıtlardaki performans dataları. otomobil ve motosikletin disneyland'ıdır bir nevi.

mercedes-benz'in ise stuttgart'da bmw'ye göre daha mütevazi bir müzesi vardır. müzenin şehir dışında olmasından dolayı her 20dk'da bir ücretsiz otobüs kalkar. içine girince ise tüm bildiğiniz ve günümüzde bile sorun olan bir çok şeyin çözümünü görürsünüz çok parıltılı ya da ağzınızı kulaklarınıza kadar açmaz ama "nasıl yapmışlar lan bu adamlar bunu 50 yıl önce aq" dedirtir size bilmediğiniz bilgiler verir size silker sizi ayaküstü çarpılmışa dönersiniz o antika araçları ve kullandığı sistemleri görünce. mercedes-benz müzesi markayı değil tekerlekli makineleri anlatır kısaca. bugatti'den fiat'a scania'dan daf'a tüm markaların kullandığı sistemler vardır bunları mercedes-benz bulmuştur. müzenin size anlattığı şey ise otomobili bu adamlar icat etmiştir.

edit :imla
tümünü gör
ilgili galeri