Mercedes in 1951 den beri ürettiği çok amaçlı kamyon.İsmi Almanca UNİversal-MOtor-Gerat (Üniversal Motorlu Araç) tanımından türetilmiştir.Her türlü hava ve arazi koşulunda ilerleyebilirler. Unimoglar itfaiye,ambulans, askeri taşıma, radyo istasyonu, arama kurtarma tarım uygulamaları ve kar temizleme gibi çok çeşitli alanlarda kullanılırlar.Dünya üzerinde bir çok ordunun vazgeçilmez parçalarıdır.Türkiye de ki üretimi 1987'de başlamış olup Aksaray'daki kamyon fabrikasında hala üretilmektedir. Yeni nesil Unimoglar (U 4000) ordumuz tarafından da kullanılıyor.

Unimogların en büyük özelliği tekerleklerinin 40 cm kadar yükseğe kalkabilmesidir.Böylece büyük kayalardan veya derin sulardan rahatça geçebilirler.Bunu yapabilmesini sağlayanda esnek bir şasiye sahip olmasıdır.Unimogların aktarma organları tüp içerisinde yer alır.Arazide ilerleken aktarma organları zarar görmez.
Ne zamandır yazacaktım da vakit olmuyordu. Hazır başlık açılmışken bende elden çıkarmış olayım.

İlk kez 1946'da aslında "traktörlerin" yerini alması için tasarlanan çok amaçlı iş makinesi. Evet ilk duyduğumda bana çok garip bu durum çiftçileri de şaşırtmış olacak ki traktörlerden o günden beri vazgeçmemişler. Hatta ve hatta orjinal ilk Unimog'ların genişliğinin 127 cm olmasının nedeni iki patates çuvalı uzunluğunda olmasından geliyormuş. Öte yandan tankların erişebileceği her yere gidebilmesi ve eşsiz çok yönlülüğü ile askeri kuvvetlerin vazgeçilmez bir taşıtı haline gelmiş.

Peki gelelim Unimog'un tanklardan sonra seri üretim arazi kâbiliyeti en iyi taşıt olmasının sebeplerine: Temel olarak Unimog'ların ilk neslinden beridir değişmeyen (ki bu onca yıla rağmen başarılı olduğunu gösterir) eşsiz bir aktarma organları tasarımı var. Birincisi motor ve şanzıman şasiye sadece üç noktadan bağlı; bu sayede aksın biri hanyaya öteki konyaya bakarken içerde yer değiştirip esnek kalabiliyorlar. Ayrıca şanzıman motorun dibinde değil iki aksın ortasında yer alıyor (motor sürücü kabinin önünde, şanzıman kabinin arkasında). Gücü bir şaft aracılığı ile alan şanzıman öndeki aksın hareket kabiliyetini kısıtlamadan gücü bütün tekerleklere dağıtabiliyor. Şekil 01 Ha birde ilk modelinde bile 6 ileri 2 geri vitesi olan bu şanzıman günümüzde 8 ileri 4 geri olarak üretiliyor ve 32 vitese kadar çıkabiliyor! (bkz: oha) "Bu kadar vitesle tesbih mi çekiyor ehuhehe" diye malca espri yapan arkadaşlarınıza tren vagonları çektiğini söylemeniz morarmaları için yeterli olacaktır.

--- spoiler ---

8 ileri
8 yavaş
8 ultra yavaş
8 geri

(bkz: crawler gear)

--- spoiler ---
Son olarak şanzımanın üzerinde bulunan bölmeye yardımcı şaft eklenerek Unimog'un çok yönlü bir iş makinesi olmasını sağlayan bütün aksesuarları kullanabilirsiniz. (bkz: Almanya'da yol bakımı)

Aksların bağımsız hareket edebilmesinde etkili olan bir diğer faktör ise şanzımandan akslara güç iletiminde sıradan akslar kullanmak yerine Tork tüpü kullanılmasıdır. Böylece iki yöne de 30'ar derecelik dönme imkanı sağlanırken akslarda burulma gibi bir durum söz konusu olmuyor. Böylece tekerlerin yerden kesilme durumu minimum düzeye iniyor. Şekil 02 Ayrıca günümüzde üretilen kamyon vb. araçlarda bile makas kullanılırken Unimog'un üretildiği ilk günden beri helezon yay ve amortisor kullanması ne kadar ileri görüşlü bir zihniyetle üretildiğinin göstergesidir.

Şekil 03


Arazi kabiliyetini arttıran başka bir özellik ise portal aks kullanılmasıdır. Şekil 04 Arazi taşıtlarının engebelerin üstesinden gelebilmesi için yaklaşma, uzaklaşma açıları gibi bir takım teknik detaylarda yüksek mukavemet göstermesi gerekiyor. Yerden yükseklik ölçüsü de bu değerlerden biri (bkz: ground clearance). Peki zaten uzun süspansiyonlarla yükseltilmiş rijit, tek parça, düz aksa sahip bir aracı nasıl daha fazla yükseltebilirsiniz? aksları tekerlerin merkezine değil de daha yukarıya dişliler vasıtasıyla konumlandırarak. İşte portal aksların özelliği de tam olarak bu. Boyunuzu aşan yükseklikteki suların içinden bile bu sayede geçebilirsiniz.

Şekil 05

Unimog gerçektende sıradışı yetenelere sahip bir araç. Her ne kadar Aksaray'da üretimi yapılsa da Türkiye sınırları dahilinde yeni bir tanesine sahip olmanız mümkün değil, sadece orduya satılıyor. Ancak klasik sayılabilecek, muhtemelen ordu envanterinden çıkarılmış 30-40 yıllık Unimog'lara sahip olabilirsiniz. Eğer birkaç benzin istasyonu sahibi olacak kadar zengin olsaydım ve dünyayı karavanla gezmeye karar verseydim eminim Unimog üzerine inşa edilmiş bir karavan olurdu (doğal olarak yurtdışından satın alırdım).

Son olarak belirtmekte fayda var; bizim de yerli olarak ürettiğimiz çok amaçlı kullanıma uygun arazi kabiliyeti olan bir taşıtımız mevcut: Turkar 4x4 . Bir Unimog kadar cüsseli ve kabiliyetli olmasa da boyutları itibari ile çok başarılı bir araç ve tıpkı Unimog gibi farklı aksesuarlarla kullanılabiliyor hatta tren bile çekebiliyor.

Kaynak

Kaynak video

Bonus video
Türk Silahlı Kuvvetlerinin genellikle kullandığı AMM(Acil Müdahele Mangası) aracıdır. Nöbet kulelerinden sıçrama işareti geldi mi buna doluşup gidilir.
TSK'nın bel kemiği olan kamyondur. Ambulans, askeri taşıma, radyo istasyonu, arama kurtarma ve kar küreme aracı gibi bir çok şekilde kullanılabilirler. Sadece tsk'nın değil bir çok ordu tarafınca kullanılmaktadır.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri