Mercedes Benz Türk’ün 50. Yılı, ilk defa üretime başladıkları Davutpaşa fabrikasında düzenlenen etkinlikle kutlandı. 1967 yılında üretime başlayan ve 1995 yılında Hoşdere’deye taşınan fabrika, 2007 yılında ise tamamen kapatılıp “Mengerler” bayisine devredilmişti. Etkinlik için üretime başladığı 70’lere uygun bir konsepte bürünen eski fabrika basın mensuplarına ev sahipliği yaptı.
Davutpaşa da ilk üretilen modellerden olan O 302’nin de bulunduğu etkinlikte sergilenen araçların kondisyonları ise büyük ilgi çekti. Orjinaline uygun olarak yeni restrore edilen modeller ilk günkü hallerini aratmadı. Fabrikanın girişi eski İstanbul sokaklarını anımsatırken, otobüslerin banttan indirildiği kısım ise içinde O 302 modelinin iskeletinin ve bazı araç gereçlerinde bulunduğu bir müze alanına dönüştürülmüş.
Mercedes Benz Türk Direktörler Kurulu başkanı Süer Sülün’nün Travego otobüs ile içeri girmesiyle başlayan organizasyon, 1973 model O 302 modelinin yanında çekilen hatıra fotoğrafı ile sona erdi.
Dile kolay 50 yıl dediğim olaydır! Az değil, üstelik üretim de var. Mercedes-Benz Türk için nice 50 yıllara demekten başka bir şey kalmıyor bizlere.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri