mercedes'in türkiye distribütörlüğünü yapmakta olan firmadır. hoşdere ve aksaray'da iki fabrikası mevcuttur.

--- spoiler ---
mercedes-benz türk, 1967 yılında daimler-benz ag (% 36), mengerler ticaret t.a.ş. (% 32) ve has otomotiv (% 32) ortaklığı olarak otomarsan ünvanıyla istanbul’da kurulmuştur. üretime başladıktan sadece 2 yıl sonra, 1970’te ihracata başlayan şirket, 1984 yılında mercedes-benz türkiye genel mümessili olmuştur. 1986 yılında ise türkiye'nin büyüme potansiyeline paralel olarak orta anadolu ili aksaray’da kamyon fabrikası üretime geçmiştir. kasım 1990'da şirketin ticari ünvanı mercedes-benz türk a.ş. olarak değişmiştir. 710 milyon euro’yu aşan yatırım hacmiyle mercedes-benz türk a.ş. bugün türkiye’nin en büyük yabancı sermaye yatırımlarından biridir ve 5.454 personel istihdam etmektedir. mercedes-benz türk çalışanlarının % 80’i üniversite mezunudur ve en az bir yabancı dil bilmektedir. bunun yanı sıra ülke çapındaki bayi ve satış sonrası hizmetler ağında 3.895 kişi çalışmaktadır. daimler ag’nin mercedes-benz türk sermayesindeki payı % 67’dir. günümüzde istanbul’da hoşdere fabrikası’nda şehirlerarası ve belediye tipi otobüsler, aksaray fabrikası’nda ise hafif, orta ağır ve ağır sınıf kamyonlar ve çekiciler üreten mercedes-benz türk’ün bu tesisleri daimler ag’nin geliştirme ve üretim ağının önemli parçalarını oluşturmaktadır. şirket, sadece türkiye’de üretilen modelleri de kapsayan ürünlerinin yurtiçi satışlarını ve ihracatını da yapmaktadır. ayrıca mercedes-benz marka hafif ticari araç ve daimler ag çatısı altındaki tüm otomobil markalarının ithalatını ve satışını yapan mercedes-benz türk, 2013 yılında toplam 52.262 adet (48.621 adet yeni, 3.641 adet 2.el) araç satışı gerçekleştirmiştir. en güncel teknolojilerle donatılan, yüksek kaliteli ürünleri sayesinde mercedes-benz türk, türkiye şehirlerarası otobüs pazarında 1.174 adetlik satışı, kamyon pazarında 17.003 adetlik satışı ile lider konumundadır. şirket, türkiye’nin otobüs ve kamyon ihracatında da öncü konumundadır (2013 yılında 2.864 adet otobüs ve 2.445 adet kamyon ihraç edilmiştir). batı avrupa ülkelerinin mercedes-benz türk’ün en önemli ihracat pazarlarını oluşturması ayrıca dikkat çekmektedir.
--- spoiler ---
davutpaşa'da da kamyon fabrikası olan kurum.

oldukça güzel işler yaparlar, çok fazla sayıda istihdam da sağlamış durumdalar.
mercedes-benz axor isimli hilkat garibesini türk milletine itelemiş kurumdur, avrupa'da şoförler mercedes-benz actros mp4'e binerken türkiye'de hala actros'un güncel modeli olarak mp3 facelift satan kurumdur. velhasılı kelam pek hazzetmem.
2015 yılında kendi rekorunu kırarak tarihinin en yüksek üretim ve satış rakamlarına ulaşmış firmadır.

toplamda 63.055 araç satılırken, türlerine göre dağılımı ise şöyle olmuş:
30.333 adet otomobil
19.060 adet kamyon
8.440 adet hafif ticari araç
991 adet otobüs
4.298 adet ikinci el satışı.
türkiye pazarında %30 büyüme elde etmiş marka. otomotiv sektörü ise %24 büyüme elde etmiş. iyi pay çalmışlar rakiplerinden. yollardaki mercedes fazlalılığının bir göz yanılması & algıda seçicilik olmadığını ve bir kesimin giderek zenginleştiğine rahatlıkla yorabiliriz.

kaynak
ceo’su britta seeger'i, almanya’daki mercedes-benz otomobil pazarlama ve satış grubu başkanlığı’na kaptırmıştır.
2017'de başlattığı yeni kurumsal sosyal sorumluluk projesi Start-Up'ın 150.000 TL ödüllü 2018 yarışması başlamış otomobil şirketi:
Yarışmaya katılmak için : mbtstartup.com/

Mercedes-Benz Türk Startup 2018 yarışmasının ana teması “Akıllı Şehirler” olarak belirlenmiş; hayatı kolaylaştıran, topluma ve çevreye faydalı, pozitif sosyal etki yaratan, teknolojiyle bağ kuran ve sürdürülebilir şehir ve yaşam alanları yaratılmasına katkı sağlayan Startup fikirleri yarışmaya davet ediliyor.
bunlar da ilginizi çekebilir