Mercedes-Benz tarafından 2009 yılında üretilen lüks ve rahat olmasının yanında inanılmaz hızlı olan ve şahsen Mercedes'in yapmış olduğu en güzel/iyi otomobil.
6 litrelik 48 valfli twin turbolu muhteşem V12 motoru ile 661 beygir ve 1000 Nm tork alan bu 5 ileri otomatik şanzımanlı 1870 kiloluk canavar 0'dan 100 kilometre hıza 3.8 saniyede çıkarken son sürati ise 320 km/h ile elektronik olarak sınırlanmıştır. Eğer bir gün tüm Mercedes'ler içinden birini seçmem gerekseydi ne SLR, ne C63 Black ne de SLS'i seçerdim. Bundan başka bir Mercedesi bana göre gereksiz kılar bu araç, zira bir Mercedes'ten beklenen, olması gereken her özelliği barındırır. O 2 tonluk değer kilosu değil toshaklarıdır.
Dönüş yarı çapı ayın dünya etrafındaki dönüş yarı çapına eşit olan hayvan.
Doğuştan wide body kitlidir
Mercedesin yaptığı en rahatsız araç olabilir, lükste değildir saf hardcore bir araçtır. Baz aldığı normal sl kardeşlerinin aksine tavanı açılmaz sabittir. Jeremy Clarkson'un bu aracın TopGear testinde rahatsızlığını karşılaştırmak adına önce buna oturup sonra bir tuğla yığınının üstüne oturduğunu ve tuğlaların daha rahat olduğunu söylediğini çok iyi hatırlıyorum. Videosunu koyacaktım ancak TopGear dağıldığı için videolarıda silmişler.

SL Black is the "most uncomfortable car in all of human history" thanks to one-piece carbon fiber seats from Mercedes' "agony" range.

Hastasıyız, o ayrı.
Mercedes'in neredeyse en güzel arabasıdır. Bodykit'i ömür boyunca tablo niteliği taşır gözümde.
AMG Black Series ailesinin en nadide üyelerinden birisidir. 350 adet olarak sınırlı üretilen bu model döneminin süperspor kardeşi SLR Mclaren'den bile daha güçlüdür (+30 beygir). Dahası turbo'nun verdiği 1200 nm torku kaldıracak şanzıman olmadığı için elektronik olarak 1000 nm olarak sınırlandırılmıştır.

Şanzıman demişken belki dikkatinizi çekmiştir: "Ulan nerdeyse 700 beygirlik canavar yapmışlar ama hala eski 5 vites otomatik vites var arabada". Aslında o dönem Mercedes, Sl 63 AMG ile birlikte 7 ileri "çift kavramalı" şanzımanını yeni tanıtmıştı (bkz: AMG Speedshift MCT). AMG tarafından geliştirilen bu şanzımanın bu canavarda bulunmamasının sebebi ise 735 nm'ye kadar torku kaldırabiliyor olması. E eldeki en sağlam şanzıman 1080 nm kapasitesi ile 5G-Tronic olunca çaresiz turboların basıncını kısmak zorunda kalmışlardır.

Son olarak şahsına münhasır karbon fiber sabit tavanı sayesinde, üstü açılan kardeşi SL65'ten 250 kg daha hafiftir. 120 km'den sonra açılan arka kanadı, çıkartılan katlanabilir metal tavanın boşluğu sayesinde eklenebilmiştir.
(bkz: dodik)

dodikten oluşan araba.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri