o304 modelinin yerini alarak 1994-2006 yılları arasında üretimde kalan (bkz: mercedes-benz türk) ürünü yolcu otobüsü modeli. yurtdışında satılan birinci nesil o350 tourismo'nun türkiye pazarına özel modelidir.

döneminde temsa prenses, man s2000 gibi belli başlı rakiplerinin ötesinde en çok satılan otobüs olmasına karşın, markanın ürettiği en sorunlu otobüstü, bilhassa pre-facelift modelleri tam bir mühendislik harikasıydı(!)

türkiye'de en az 9 adet o403 otobüs çarpışma, yapısal kusurlar veya kalitesiz yakıt kullanımı sonucu yanmıştı.

24 ekim 1997 tarihinde konya karapınar'da 1985 model bir man 22.190'a çarpan bir tanesi çarpışmanın yarattığı basınçla parçalanan deposundan püsküren yakıtın alev almasıyla (muhtemelen 10 numara yağ idi) tamamen yandı, çarpışmanın etkisiyle yolcu koltukları yerlerinden fırlayıp otobüsün ön tarafına yığılmıştı. enkazdan çıkamayan 49 kişi yanarak öldü.

odtü'den hüseyin vural başkanlığında hazırlanan 2000 sayfalık bilirkişi raporu, özetle otobüsteki yapısal hataları işaret ediyordu. otobüsün koltuklarının çarpışmanın etkisine dayanamayarak yerlerinden fırlaması, yakıt deposunun korumasında sunta plakalar kullanılması ve otobüste yeterli sayıda imdat çekici bulunmaması raporda dikkat çeken yapısal eksikliklerdi.

yerel mahkeme, o dönemde imal edilen tüm o403'ler hakkında geri çağırma kararı verdi ancak daha sonra ülkecek sığıra çarpınca yanan o403'ü, kontağını çevirince ve hatta park halindeyken durduk yere yanan o403'leri bile gördük.
O 403 Mercedes'e toplatma kararı

mercedes-benz o403 davası türkiye'de pazar lideri olan mercedes-benz için imaj kurtarma, otobüs işletmecileri, yolcu yakınları ve bilirkişiler için bir hak mücadelesine dönüşmüştü. o kadar ki, odtü'deki akademisyenler mercedes-benz'in imajı hakkında fikir ayrılığına düşmüş ve gazetelerde belli başlı köşe yazarları üreticiyi allama pullama savaşına girmişti.

bugün imal edilen otobüslerde esp, motor yangın önleme sistemi, çelik kalkanlı depo gibi pek çok yapısal donanımın standart olarak kullanılmasının sebebi belki de bu otobüstür diyebiliriz.
Herhalde şehir dışı yolculuk yapan herkesin, en azından bir kere binmiş olduğu otobüstür.
bir dönemin efsanesidir. 90'larda çocuk olanlar bilir; o403 hepimiz için gladyatör gibi bir şeydi. şehirler arası yolculuk öncesi kendisi bize denk gelsin diye dua ederdik.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri