2006 yılında almanya'nın stuttgart şehrinde açılan, mercedes-benz marka araçların sergilenmesinden daha çok otomobilin tarihini anlatan ve muazzam bir mimariye sahip müze.

klasik araba müzelerinin çok dışında bir konsepte sahiptir. ilk arabadan günümüze yüzyıldan fazla bir süreç içinde yaşanan tarihi olaylar ile gelişmeleri harmanlayan bir sunumu vardır. petrolheadlerin dışındaki insanlara da tarihi bir gezi imkanı sunar.

müze, un studio tarafından özel bir projeyle inşa edilmiştir. dışarıdan bir yonca yaprağı görünümüne sahip, içerisi markanın sembolleri olan üç halkanın iç içe geçmesiyle tasarlanmış ve merkezi olmayan üçgen avlunun wankel motorunu temsil ettiği bir tasarım harikasıdır.

bu çift sarmal yapısı kullanılabilen alanı maksimize etmiş ve 16.500 metrekarelik bir alan yaratmıştır. müzede 160'tan fazla modelin yanı sıra esas olarak otomobil tarihi bulunmaktadır. karl friedrich benz, gottlieb daimler'in mirasını tam sekiz kata yayarak akıcı bir anlatım şemasıyla ifade etmişler.

müze gezisi yukarıdan aşağıya şeklinde tasarlanmış. girişten sonra 8. kata çıkıyorsunuz ve kendinizi müzenin akışına bırakarak yavaş yavaş aşağı iniyorsunuz.

yılda yaklaşık 750 bin ziyaretçi gelmekte. yaklaşık 4 saatinizi alan müzede tam gün bilet ise 8 euro.
tümünü gör
ilgili galeri