tam adı mercedes benz f 015 luxury in motion concept olan ve geleceğin otomobili olarak gösterilen araç. fiyatının ne kadar olacağını çok merak ettiğinizi biliyorum, o nedenle detaylara girmeden önce hemen söyleyeyim; 2017'nin ortalarında amerika sokaklarında göreceğimiz bu otomobilin (!) fiyatı henüz kesinleşmemiş olsa da 300.000 dolar ile 500.000 dolar arasında olması bekleniyor.

araç ilk olarak 2015 uluslararası elektronik tüketiciler fuarı'nda görücüye çıktı ve herkesi büyülemeyi başardı. aracın iki farklı modu var. eğer f 015 otomatik sürücü modunda ise mavi, manuel sürücü modunda ise beyaz ışıkla aydınlatılmakta. yani yolda bu aracı gördüğünüzde kimin tarafından kullanıldığını anlamanız mümkün.

teknik özelliklere girmek gerekirse; 5.22 metre uzunluğunda, 2 metre genişliğinde ve 1.5 mere boyunda. dışı led ışıklarla kaplı. arabanın içinde de led ışıklara rastlamak mümkün. el veya göz hareketleriyle arabadaki birçok fonksiyonu kontrol edebiliyorsunuz. ayrıca içeride 6 tane led ekran olacağından da bahsetmezsem çatlarım.

mercedes benz f 015; hidrojen yakıt hücreli elektrik motoruna sahip. hidrojen yakıtla 1100 km gidebilmek mümkün. aracın arkasında yer alan 2 adet elektrikli motor, 134 beygir ve 398 Nm tork üretebilme kapasitesine sahip. 0-100 km'ye 6.7 saniye gibi bir sürede çıkıyor ve 5.4 kiloluk bir motora sahip olan araç, 100 km'de 0,6 kg hidrojen tüketiyor. çıkabileceği en yüksek hız ise saatte 200 km.

bu arada araçta ayna yok zaten aynaya da gerek yok çünkü arabanın her yerinde sensörler var. bunun dışında otomobilde 4 tane koltuk var ve bunlar ikişerli sıra halinde yer alıyor. bu koltukları birbirine bakar hâle getirmek mümkün çünkü öndeki iki koltuğun dönebilme özelliği var. sanırım bu fikri bizim iett otobüslerinden aşırmışlar. yani yolculuklar esnasında 4 kişi kağıt oynayabilirsiniz. araba da bu sırada otomatik pilotta seyrine devam edebilir.

konsept bile olsa jetgiller'in seviyesine giderek yaklaştığımızı görmek sevindirici. biz göremesek de torunlarımız falan görürler herhalde. hanna-barbera kardeşlere selam ederek bu keyifli entry'i sonlandırmak isterim.
Şoföre gerek duymayan bir başka otomobil.

Lüks, konforlu ve değişik, diye tabir edebilirim. Sürücüsüz otomobillere her ne kadar karşı da olsam, oldukça geliştirilmiş bir otomobil olduğu için bir şey diyemiyorum.

Bu arada sanırım elektrikli arabalar'dan çok hidrojen ile çalışan arabalar'a hazırlık yapsak iyi olacak.
Aslında çok iş yapacak olan otomobil. Düşünsenize bir daha taksilere gerek kalmayacak.
Gece içip eve kendi arabanızla dönebileceksiniz. Olum süper lan.
Özel şoför ve taksi sektörünü bitirecek olan otomobil.

Hayatımızı bildiğin robotlar devralıyor, yakında hepimiz işsiz kalacağız.
İçip içip eve bedavaya dönmenizi sağlayacak olan otomobil.

Düşünsenize taksi yok otobüs yok. Biniyorsun otomobiline uyuyorsun, o sırada eve doğru yolculuk etmektesin ama kontrol etmen gereken hiç bir şey yok.
(bkz: Korku nedir ? ) İşte benim için korku filmlerinin başlangıcı dediğim olaydır . Düşünsenize gelecekte insanlar araba kullanmıyor . En korktuğum post apokaliptik tarzı filmlerdendir . Hem arabam olacak hem ben sürmeyeceğim öyle gelecekte ben yokum . Zaten 1.6 üstü arabalara binemiyoruz bari araba zevkimiz bitmesin.
türk insanına uymayacak otomobil. daha hâlâ manuel vitesten otomatiğe geçişte sorunlar yaşıyoruz. o kolu tutacan güç sende olacak abi diyen eleman, arabanın kendi kendini kullanmasını nasıl kabullenecek?
polis çevirmesinde ehliyet ve ruhsatın kimden isteneceği konusunda beni derin düşüncelere sevk eden über araba.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri