Mercedes-Benz AMG bünyesinin potansiyel amg müşterilerine nasıl arabalara bineceklerini istanbul park üzerinde tadımlık gösteren özel organizasyon günü.

2-3 yıldır radarımdaydı fakat bugün katılabilme imkanım oldu. Program şöyle işliyor anlatayım ve sonrasında işin en keyifli noktası arabalara geleyim.

bir tane 4 silindirli amg kullanıyorsunuz, yani a45 veya cla45, bir tane v8 makine kullanıyorsunuz, yani c63s amg veya c63s coupe ve son olarak da herkes bir amg gt kullanıyor. Benim şansıma en son amg gt'yi kullandım ve elim baya ısınmıştı.

İlk önce c63s'in direksiyonuna geçtim. Piste adımlarımı atmayalı uzun zaman oluyordu ve heyecanlıydım biraz.
Altımda 4 litre v8 biturbo makine tam olarak 510 beygir güç üretiyor ve bunu sadece arka tekerlere aktarıyor. Yani açıkçası rodeo yapacağız pistte. Ayrıca LSD'de görev başında.

Virajlara olabildiğince hızlı giriyorum, biraz gaza gelerek fren üzerinde dönmeye çalışsam da bunu yaparken çizgimi bozduğumdan dolayı tekrar tipik klasik viraja gelmeden gereken hızı ayarla mantığıyla ilerliyorum. Böyle ilerlediğimde kendime inanamadığım şekilde sekizinci virajı çok iyi dönüyorum ve çıkışını muazzam bir gaza oturma ile bağlıyorum. Bazı virajlarda da geç freni deniyorum ve fren gücü asfalta çapa atmışım gibi hissettiriyor. Downshift sesinde gözlerim yaşarıyor. Ayağımın altındaki gaz tepkisi inanılmaz. Jilet keskinliğinde dokunduğum gaz beni nasıl bir ciğerli makineyle baş başa bırakıyor anlatamam. arka düzlüğün ne ara bittiğini anlamıyorum bile. Direksiyon o kadar tepkili ki, sol tekerim bozuk paranın üzerinden geçse para 1 lira mı 50 kuruş mu onu anlarım. bazı eğimlerde arkasını bırakmaya tatlı tatlı gelse de kontrol amaçlı devam ettirmiyorum. Pite yanaştıktan sonra ise içinden zorla indirildim, güvenlikler falan müdahale etti sanırım hatırlamıyorum.

Gelelim bu cihazlar arasında bir nebze de olsa ulaşılabilecek makine 4 silindirli alete. 2 litre motora sahip CLA45 AMG 4 çeker sisteme sahip ve 381 beygir güç üretiyor.

Dışarıdan çok fazla iyi bir motor sesi duyulmasa da egzoz ve vites geçiş sesleri muazzam. Bunu içeride çok daha fazla hissediyorsunuz. downshift sesi neredeyse %100 kusursuz. Dışarıdan bu kadar güzel duyulmuyor ama sürücü koltuğundayken tüyleri ürpertiyor. Vites yükseltirken de aynı şekilde sesi çok iyi geliyor.

Kafadan açma eğilimleri birazcık gösterse de araç çizgiye çok iyi oturuyor. Kafadan kayması hakkında çok şey duyduğum için virajlarda genel olarak gazla çok zorladım cla45'i, eğitmen arkadaş "apekslerin çok iyi ben karışmıyorum sana" dedi. Tabi bunu duyan ben durur muyum, o apeks senin bu apeks benim girip çıkıyoruz. Aslında kafadan da kaymadan birazcık dışa açıyormuş gibi hissettiriyor ama çizgisine erken kavuşuyor. Hem de gaz üzerinde. CLA45'i açıkçası bu kadar fazla beğeneceğimi düşünmemiştim. Pist asfaltında bir de lastikleri ısıtınca mevzu baya değişiyormuş.

Bu arada CLA45'in koltuklarını çok beğendim. Yanal destekleri çok iyi.

Sıra geldi AMG GT'ye binmeye. İlk bindiğim c63s beni birazcık hırpaladığı için hafiften korkmadım değil. Ama c63s'in gaz tepkisinden ne anlattıysam 2 katı hassasiyeti görünce dedim bu makineden zevk almaya bak.

pit alanından çıkana kadar vitesi düşük tuttum sesini doya doya dinlemek için, piste benden önce çıkan c63s'den mecburen yol istemek zorunda kaldık. yönlenme kuvvetini anlamam için virajlara birazcık hızlı girmeme müsade etti eğitmen. Çoğu virajda frene dahi basmadım. Kulakçıklarla vites düşürmem yetiyordu. bitmeyen sol viraj sekizi ise soluksuz ve bir çırpıda döndüğümde anladım ki bu alet değişik bir makine. eğitmen abimiz de "iyi gidiyorsun" falan gibi sözler söyleyince ben arka düzlükte kaç km hız gördüğümü hatırlayamadım.

Velhasıl kelam amg gt çok değişik bir alet, öncelikle çok alçakta kullanıyorsunuz ve bu sizi farklı bir havaya katıyor. motor önde konumlandırılıyor olsa da aracın uzun kaput tasarımından dolayı ağırlık neredeyse ortada yer alıyor. arka tekerlerin direkt olarak kıçınızda yer almasından dolayı da gaza oturup yönlenmeye geçtiğinizde raylara oturmuş tren gibi hissediyorsunuz. ağırlık dağılımı o kadar şahane ki viraj dönerken merkez kaç kuvveti yediğinizi hissetmiyorsunuz bile. bu arada bu virajları yemek için de araçta kuru karter bulunuyor.

(bkz: dry sump karter)

işin en manyak tarafı ise şu, bu arabalar gün boyu onlarca insanın elinde pistte sürülüyor ve daha bir tanesinin gıkının çıktığını duymadım. arada bir v8'ler kükrüyor ama onlar da keyif veriyor.

insanı sürüşe özendiren gün. mutlaka katılmaya çalışacağım önümüzdeki sene.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri