şu anda f1'in içinde bulunduğu durumu özetliyor adeta. yıllardır f1 motorlarından yol otomobillerine teknoloji aktarımı bile çok kısıtlıyken, şuanda bir f1 motorunu otomobile takmaktan söz ediliyor. f1 gittikçe otomobil üreticilerinin ar-ge yapma merkezi olmaya başladı. amaç yarışmaktan uzaklaşıyor, üst üste dominasyonlar yaşanıyor ve mücadele neredeyse hiç yok. umarım f1 içinde bulunduğu bu durumdan bir an önce kurtulur
(bkz: mercedes-amg) bana kalırsa redbull-aston martin ortaklığından sonra doğru bir hamledir. Bunun dışında F1'in temel amaçlarından biri zaten yol otomobillerinin gelecekte kullanacağı teknolojilerin denenmesidir. Eğer saçma kurallar kalkarsa ar-ge kısmının sıkıntı yaratacağını düşünmüyorum.
Mercedes-AMG'nin yol otomobilleri konusunda bugüne kadar üretilmiş en muhteşem otomobili üretme fikriyle ortaya attığı otomobildir.

Şimdilik sadece fikir olarak şekillense de bazı teknik detaylar Detroit'te netleşti. Öncelikle otomobilin adı "Project One" olarak resmileşti (en azından proje geliştirme adı netleşmiş oldu) bunu söyleyelim. Ayrıca sınırlı sayıda (sadece 300 adet) üretileceği de aktarıldı ve ilk defa resmi bir çizim basınla paylaşıldı. Fotoğraf otomobilin tam arkadan görüntüsünü içeriyor ve bu kısımda cam olmadığı görülüyor.

Motor konusunda bugüne kadar F1 motoruna sahip olacağına dair söylentiler çıkan araçta gerçekten Formula 1'den alınan bir motor olacağı da kesinleşti.

Tam net rakamlar verilmiyor ama 1.6 litrelik turbo motor 750 bg civarında güç üretirken elektrik motoruyla birlikte toplam gücün 1000 bg'in üzerinde olacağı konuşuluyor. Buradan da anlaycağımız gibi Project One hibrit bir sistemle gelecek. Ayrıca elektrik motorunun ön lastiklere güç ileteceği de resmi olarak söylendi. Benzin motoruysa arka lastiklere gücünü iletecek.

Mercedes bu otomobil ile ne kadar iddialı olduğunu göstermek istiyor. Mercedes AR&GE Müdürü Ola Källenius Project One ile ilgili olarak şunları söyledi: "Bu otomobilde kimsenin denemediğini deneyecek ve yol otomobiline F1 motoru entegre edeceğiz. Bunu başka bir firmanın yapabileceğini zannetmiyorum."

Project One ileriki yıllarda otomobil dünyasının nereye doğru gittiğini göstermesi için çok önemli bir otomobilken, hiper spor standartlarını farklı bir kulvara taşıyacak. Ayrıca Red Bull'un Aston Martin ile birlikte yürüttüğü AM-RB001 ile de direkt rekabete girecek.

Ne diyelim, son derece heyecan verici!

Not: Videoda 2:00'den hemen sonra bu otomobille ilgili kısa bilgilerin verildiğini görebilirsiniz...
yine bir devrim gelecek gibi görünen hayvanımsı otomobil.
Mercedes'in SLR Mclaren'den beri süperspor işini becerememe sıkıntısı vardı. SLS, AMG GT derken top model seviyesini 911 seviyesine kadar pek çaktırmadan düşürdü. Sınırlı sayıda da olsa markanın imajını düzeltme konusunda en az AMG GT kadar etkili olacaktır. Bu aracın F1 altyapısından faydalanacağını düşününce beklentiler olumlu, hele de motor ortaya konumlandırılmış olacağı için araç dinamikleri de daha iyi olacaktır (bkz: polar atalet momenti).

Motorun F1 araçlarındaki motor olması kulağa hoş geliyor lakin maksimum devri 15.000 olan, çap strok oranı neredeyse 2:1 olan bir motorun cadde otomobiline yerleştirilmesi fikri "acaba torku yeterli olacak mı?" sorusunu akıllara getiriyor, çünkü F1 aracı kadar hafif olamayacağı aşikar ki LMP1 ağırlığında bile olması zor. Diğer yandan motorun sağlamlığı da soru işareti; F1 araçları bir sezonda maksimum 8 tane motor kullanabiliyor yanlış hatırlamıyorsam. E şimdi bu arabayı alana on bin km'de bir motor veriyoruz promosyonu yapamayacaklarını düşünüyorum, bu yüzden motorun optimize edilmesi şart gözüküyor.
2017 Frankfurt Fuarı'nda tanıtılması kesinleşen otomobildir.

Bu arada araçla ilgili farklı bilgiler de gelmeye başladı.

Mesela otomobil 25 km sadece elektrik motoruyla yol alabilecek. İçten yanmalı motor 2016'da F1 otomobil W07'de kullanılan motorla aynı olacak, yol otomobili için bazı değişiklikler yapılacak. Bunlardan biri rölanti devrinin 3500-4000 devirden daha standart bir hale getirilmesi olacak, maksimum motor devrininse 10.000 d/dak civarında olması bekleniyor.

Bunun dışında F1 motorlarında yer alan MGU-K (mekanik ve ısı enerjisini elektrik enerjisine çeviren sistem) ve MGU-H (egzozdan aldığı enerjiyi elektrik üretmek için kullanan sistem) gibi teknolojiler yol otomobilinde de kullanılacak.

Lewis Hamilton gelişim pilotu olarak otomobilin gelişmesinde rol oynayan kilit isimlerden biri olacak.

Otomobilin sahipleri siparişlerini 2018'de alabilecekler ve aracın fiyatı 2 ile 3 milyon Pound arasında değişmesi planlanıyor.

Mercedes- AMG şova kaçacak kısacası... Eylül (Frankfurt eylülde yapılıyor) ayını sabırla bekleyeceğiz...
AMG başkanı Tobias Moers tarafından yeni bir fotoğrafı paylaşılan otomobildir. Bu fotoğrafta kabinin ve direksiyonun küçük bir kısmı görünüyor. Sağda en altta yeni fotoğrafı görebilirsiniz.

Project One birkaç gün sonra Frankfurt Fuarı'nda tanıtılacaktır.
Bu defa da arka kısmının daha net görüldüğü bir fotoğrafı gösterilmiş otomobilir. E hadi artık gösterin şunun tamamını da rahatlayalım yahu.
Az önce canlı yayından tanıtımını izlediğimiz otomobildir. İnanılmaz bir şov ile Frankfurt'ta tanıtılan otomobilin lansmanına Lewis Hamilton'da katılmıştır. Kendisinin bu otomobilin motorunu ve sürüş dinamiklerini geliştirdiği de lansmanda açıklandı.

Diğer detaylara sonra gireriz ama herkesin merak ettiği şey muhtemelen motor ve performans, önce onlardan başlayalım. 1.6 litrelik V6 turbo ve hibrit motor gerçekten takımın Formula 1'de kullandığı motorun yola aktarılmış bir versiyonu. Bu motorda dört elektrik motoru yer alıyor ve motorun gelişimi F1 takımının merkezi olan, Brackley, İngiltere'de yapılmış. Elektrik motorlarından biri F1 otomobilindeki gibi turboya güç veriyor. İkinci olan şaftın içerisine entegre edilmiş ve F1'deki MGU-K (motor generator unit- kinetic) sistmemini baz alıyor. Bu sistem mekanik ve ısı enerjisini elektrik enerjisine çeviriyor ve daha sonra gerektiğinde kullanılmak üzere bataryalarda saklıyor. MGU-H (motor generator unit-heat) ise egzoz gazından elektrik enerjisi üreten bir sistem.

Geri kalan iki elektrik motoruysa ön lastiklere güç ve çekiş iletiyor. Bunun yanında içten yanmalı motor 12.000 d/dak çevirerek bugüne kadar en yüksek devir çevirebilen yol otomobili motoru unvanını alıyor ve toplam gücünün 1000 bg'ten fazla olduğu söyleniyor. Bu gücün 870 bg'i içten yanmalı motora aitken, şaft içindeki elektrik motoru 165 bg güç üretiyor. Öndeki elektrik motorlarıysa toplam 325 bg güç ortaya atıyorlar. Topam güç ise 1000 bg'in üzerinde. İçten yanmalı motorda tek turbo yer alıyor.

Mercedes- AMG maksimum hızın 350 km/s'den fazla olduğunu söylerken otomobilin 0-200 km/s hızlanması sadece 6.0 saniye sürüyor. Lansmanda aracın toplam sadece 275 adet üretileceği de açıklandı.

Bu akşam otomobil tarihindeki, tarihi anlardan birini yaşadık. Belkide bugüne kadar üretilecek en hızlı ve kompleks otomobilin tanıtımını canlı izledik. Frankfurt'ta olmayı çok isterdim...
Son zamanlarda gördüğüm en fantastik işlerden biri. Mercedes-AMG yine yapacağını yapmış. Bravo...
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri