Mercedes AMG tarafından Yeni W213 E-Serisinin ilk performanslı AMG versiyonu “E43” ismiyle tanıtıldı. Aracın 396hp güç sergileyen 3.0 Litre v6 motoru, 520nm torkunu ise 2,500 devirde verebiliyor.Araç 0 - 100km hızlanmasını 4.6 saniyede tamamlıyor ve limitör tarafından sınırlandırılan son hız 250km/h. Standart olarak sunulan dört çeker yani 4Matic sistemi ve 9 ileri otomatik şanzıman ile gelecek olan modelin toplam ağırlığı ise 1,840kg.

Mercedes'in değişik isimlendirme stratejisinin son kurbanı. Artık motor hacmine göre bir isimlendirme olmuyor tamam orayı anladık ama '43' gibi bir sayının tam olarak anlamı nedir çözemedim.

Bunun dışında 520 Nm tork gibi hayvani bir değeri çok düşük devirlerde verebiliyor olması turbo'dan kaynaklı. Markanın son yıllarda ürettiği hemen hemen tüm otomobiller hep bu kafayla üretilmekteler. Kullanmak ve üst devirlerde nasıl tepkiler veriyor görmek çok isterdim.
son zamanlarda Mercedes'in motor hacmine göre isimlendirme yapmaması benim de taktığım bir konu. Üstüne verilen isimlere de anlam veremiyorum. Ulan araba 3 litre ama ismi E30 olamaz daha önce yapıldı bu diyip en saçma ismi vermişler herhalde. Bi cengaverin çıkıp o zaman arabayı 4.3 litre yapalım demesini beklerdim. Şayet ben ismi görür görmez 4 litrelik ünite sandım.

Edit; 43'ün anlamı 4 çeker ve 3 litre olabilir diye düşünüyorum. En mantıklı açıklama bu gibi görünüyor eğer arkadan çeker bir versiyonu yoksa :))
E43'ün anlamının 4çeker 3litre olacağını sanmıyorum çünkü geçtiğimiz haftalarda tanıtılan C serisi Amg versiyonu AMG C43 ismiyle ve E43 ile aynı motorla (3.0 v6 turbo motor) tanıtıldı ve 4matic sistemi yok tanıtıldığındaki açıklamalara göre @ucpedal
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri