Dün tanıtılan yeni nesil A Serisi modelidir. Dördüncü nesil olarak lanse edilen otomobil markanın birçok pazardaki en önemli modeli konumunda.

Yeni CLS'de ilk kez görünen tasarım diliyle şekillendirilen A Serisi görüntü olarak sanki makyajlanmış eski nesili andırıyor gibi. Sadece biraz daha modern ve sade bir görüntüsü var ve daha agresif. Öndeki ince LED farlar, geniş ızgara, arkada yine LED far ve genişletilmiş omuz bölgesi otomobile sportif bir hava katıyor. 0.25 cd'lik rüzgar direnç katsayısı otomobilin sınıfının en akışkan tasarımına sahip olduğunu gösteriyor.

mercedes'in kompakt modellerinde yer verdiği MFA platformunun elden geçirilmiş şeklini barındıran otomobil eski nesile göre 120 mm daha uzun, (4419 mm), 16 mm daha genişlik (1796 mm) ve 2 mm daha alçak (1440 mm) bir yapıda. Bunu yanında aks mesafesi 30 mm artmış, bagaj hacmi 29 litre genişlemiş 370 litre olmuş.

İç mekan Mercedes'in yeni A Serisi'nde en çok üzerinde durduğu noktalardan biri. Araç tanıtılmadan kabinin gösterilmesinden de bunu anlayabiliyoruz. Son derece modern görünen iç mekanda ilk dikkati çeken kuşkusuz iki adet 7 inçlik ekran oluyor. Kullanıcılar isteklerine göre bu ekranları Classic, Sport ve Discreet modlarında kullanabiliyor. Standart olan bu yerleşimde hız göstergesi analog olarak geliyor.

Daha üst paketlerdeyse iki adet 10.3 inç genişliğinde ekran barındıran, dijital göstergeler ve dokunmatik ekran sunuluyor. Mercedes ayrıca yeni A Sınıfı'nda MBUX (Mercedes Benz User Experience) adını verdiği altypısını da tanıttı. Bu teknoloji yapay zeka altyapısı sayesinde belirli bir oranda öğrenme kapasitesine sahip ve kullanıcıların ihtiyaçlarına göre kişiselleştirilebiliyor. Hatta bir adım ileri giderek sürücüyle otomobil arasında duygusal bir bağ bile kurabiliyor, yeni içeriklerini internet üzerinden güncelleyebiliyor.

Sistemin alt fonksiyonlarından biri olan sesli komut sistemi ilginç bir özellik. Bu sistem benzer sistemlerdeki belirli kelimeler yerine diyalog şeklinde bir konuşma yapabilen akıllı bir altyapıya sahip. Bu opsiyon "Hey, Mercedes" kelimelerinin kullanımıyla aktif hale geliyor.

Bunun dışında navigasyon sistemine adapte edilen sanal gerçeklik fonksiyonu sayesinde binaların numaraları ve yönlendirme işaretleri navigasyon ekranına yansıtılıyor. Sistem kameranın aldığı görüntüleri navigasyon haritası üzerine monte etme prensibiyle çalışıyor.

Motor seçeneklerine gelecek olursak; 2 benzinli ve 1 dizel görüyoruz. Ama ileriki tarihlerde motor seçenekleri artacak. Dizel, aslında eski nesilde de yer alan Renault bazlı motorun güçlendirilmiş hali; 116 bg güç ve 260 Nm tork (A180d)üretirken bu motorla otomobilin 0-100 km/s hızlanması 10.6 saniye sürüyor.

Benzinlilerde yeni bir motor seçeneği söz konusu. Eksi 1.6 156 bg'lik motorun yerini alan 1.33 lt'lik turbo destekli ünite 163 bg ve 250 tork üretirken 100 km/s hıza 8 saniyede çıkıyor. Bu model A200 olarak adlandırılıyor. Diğer benzinli seçenek A250 isimli, 2.0 litrelik turbo motoruyla 224 bg güç, 350 Nm tork üretiyor.

Tüm motorlar çift kavramalı şanzımanla gelirken, sadece A200 benzinlide 6 ileri manuel de alınabiliyor.
Yeni tanıtılan Mercedesler arasında en yakışıklısı
Önceki kasasına göre daha fit olmuştur.
İç mekana gelince, evet şimdi a serisine mercedes denilebilir.
Özellikle iç mekan ve teknolojilerde çağ atlamış gibi gözüküyor.
Dış tasarımda o farları CLS'de beğenemeyen biri olarak burada daha iyi durduğunu söyleyebilirim. Özellikle Renault imzalı dizeli yine çok satacaktır.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri