Türk gençlerinin 'öğrenci arabası' olarak taptığı arabadır.

Megane Coupe’de kabin aslında ikiye ayrılıyor; ön ve arka. Sürücü bölümü oldukça ferah ve oldukça ergonomik. 5 kapılı Megane’dan farkı ise ‘Fransız’ üretimi olması. Türk üretimi olan Megane’larda çokça görülen tuşların üstlerinin soyulması ve trim sesi gibi problemler Coupe yani Fransız üretimi olanlarda hiç yok. Trim sesine değinmişken, gerçekten inanılmaz sessiz bir kabine sahip Megane Coupe. Ne trim ne de yol sesi içeride premium sınıf bir otomobil havası hakim. Camların yüksek konumlanmasından dolayı ilk koltuğa oturduğunuzda kendinizi çok aşağıda hissedebilirsiniz, panik olmayın alışmayı bekleyin. Emin olun bu durum hoşunuza gidecek. Kullandığım modelde cam tavan yok ama olsa sanırım daha da ferah bir kabine sahip olacaktı.

Megane Coupe’yi alırken kafamda ki tek soru işareti ‘sürüş’tü. Çünkü Ibiza Cupra’dan vazgeçip dizel bir makina alma isteğiyle sürüş keyfimden olmak istememiştim. İlk izlenimim çok ama çok konforlu oluşuydu. 205/50/17 lastiklerin de katkısı yadsınamaz tabii ki. Bu konfora rağmen otomobilde ‘fazla yatma, virajlarda yığılma, direksiyon tepkisizliği’ gibi problemlere rastlamadım. Direksiyon düşük hızlarda biraz fazla hissiz ancak hız arttıkça kendini çok iyi toparlıyor. Vites geçişleri hafif kemikli ve uzun. Debriyaj ise klasik bir Renault, ‘çok yukarıda kavrıyor’. Bu durum dur kalk trafikte biraz sinir bozabiliyor. 1.5 DCI kendini ömür ve yakıt tüketimi konusunda kanıtlamış bir motor. Çok iyi bir performansa sahip olduğu söylenemez ama yakıt tüketimi ile yüzünüzü güldürecektir. 500km’lik test sürüşümde genellikle şehiç içi kullanım ile 5.2 litrelik bir yakıt tüketimi söz konusu.

Ülkemizde dizel ve tek kapılı modellerin çok olmadığını düşünürsek Megane 3 Coupe gerçekten güzel bir tercih. 30.000 kilometrede ki tertemiz bir Megane Coupe Impressor 44-45.000TL gibi bir fiyata sahip. Dizel ve tek kapı bir otomobil istiyorsanız kesinlikle Coupe’ye binmeden karar vermeyin.
Coupe'ler fransız üretimi oldukları için trim sesi, tuş soyulması gibi problemleri yoktur.
En kötü özellikleri kötü ses sistemidir, gerçekten çok kötüdür. Müzik dinlemek işkencedir.
Arka kısmı tabut gibi olan arabadır.
Arka koltukları klostrofobisi olan birini oturtursanız yüksek ihtimalle ölür.
Sebebine gelince arka camlar çok dar, sütun çizgisinden dolayı da basık bir arka kabin var.
Bagajda tasarım yüzünden yüksektir, içine ağır bir şey koymak istediğinizde bel fıtığı falan olabilirsiniz.
Bunlar dışında çok güzeldir.
Hem yakışıklı hem de cimri olan arabadır.
Konforu çok yerindedir, yol tutuşu konusunda asla üzmez, arkasını bırakmaya eğilimlidir.
Bagajın yerleşimi biraz abuktur, eşya taşıyıp içine koymak zor olabilir.
Ortalama 5-5.5 litrelik yakıt tüketir.
Baya yol tutuyor bu araba, sürüş pozisyonu filan alçak güven veriyor, arkayı aniden bırakmasa birde:) içide güzel olsa tam alınası araç.
Değerini sattıktan sonra anlayacağınız modeldir.
Sahibi iken sportif görünümünün altında çok güçsüz olması dolayısıyla sıkılırsınız, darlanırsınız.
Sattıktan sonra da 'keşke yapmasaydım' dersiniz. Gidin bir chip tuning yaptırın, seve seve kullanın arabanızı.
Otomatik sanzimanlisini makul fiyata bulsam acimadan alacağım arabadir..hergün istanbul trafiği ile gurestigim için otomatik istiyorum. Arkası yağmurlu havalarda çok eğlenceli oluyor. Çok rahat şekilde lift off yapmanıza izin veriyor.
Bi xenon farlı, otomatik şanzımanlı sunrooflu ve tercihen fıstık yeşili bi Coupe bulsam, kredi falan alırım bi şekilde..
Popo kısmı bazen çok güzel görünen, bazen ise çok çirkin görünen otomobil.

Tamponun alt kısmına bir şeyler takıldığı zaman 'buzdolabı' gibi oluyor galiba, o yüzden beğenmiyorum.
Yazılımla sağlıklı bir biçimde ortalama 140 HP güce ulaşabilen araçtır. İsteksizliğini üstünden atar ve coupe olmasının biraz daha hakkını verir hale gelir.
Atiklik olarak biraz hantal ama yol tutuş olarak oldukça tatmin edici otomobil. Bazıları tip olarak beğenmez, bazıları ise tapar. Bu tamamen kişiye bağlı. Chip tuning ile hantallık giderilebilir, ortalama yakıt tüketimi de değişmez.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri