Supercar kategorisinde satışa çıkacak olan otomobildir dedem. Mclaren 650s modelinin yerine üretileceği için beklentiler de bir hayli yüksek. Monocell ve karbon fiber üretimi bir şasiye sahip olacakmış.

3.8 litrelik V8 motora ek olarak bir de çift turbo ile desteklenecek, beklentiler ferrari 488 gtb'deb daha güçlü olması yönündeydi.
Abuk sabuk renkleri ile gönlümü çalmış olan kalp hırsızı.
Cenevre Fuarı'nda tanıtılması planlanan otomobildir.

Yeni bir Monocage şasi ile geliştirilmiştir. Motor yine çift turbo 3.8 litrelik ünite ama gücü 650 bg'den fazla olacağı söyleniyor.

P14, McLaren'in yeni Super Series modellerinin başlangıcı olacak. Aktif şasi kontrolü, drift özelliği sağlayan sürüş modları ve 1283 kg'lık boş ağırlığıyla çok sıkı bir otomobil geliyor.
Resmi adı 720S olarak netleşen otomobil.

McLaren yeni bir, 4.0 litrelik çift turbo V8 kullanacak ve adından da anlaşılacağı gibi bu motor 720 bg güç üretecek. Cenevre'ye az kaldı, tüm detaylar orada olacaktır.
Cenevre'deki tanıtımından önce resmi fotoğrafı (en alttaki foto) sızdırılmış modeldir. Böylece ilk kez net olarak görmüş olduk 720S'i.
her ne kadar kendime itiraf edemesem de, bu araç 488 gtb'den daha güzel görünüyor. 488 alan insanlar için üzücüdür heralde.
Tüm detayları aşağıda yazılmış olan otomobildir:

Cenevre’de Fuarı'nda tanıtılan ve bugüne kadar P14 kod adıyla kamuflajlı olarak gösterilen 720S modelinin İngiliz üretici için farklı bir önemi var. Bu model McLaren’in yol otomobilleri seri üretimine başladığı 2012’den bu yana ilk devam modeli olma unvanına sahip. Yani, ilk model olan 12C daha sonra adını değiştirip hayatına 650S olarak devam etmişti ve şimdi 650S’in üretimi bitiyor ve yerine 720S geliyor.

Bununla da kalmıyor, 2022’ye kadar markanın tanıtmayı planladığı 15 yeni jenerasyon McLaren otomobillerinin (bunların yarısı hibrit olacak) ilki konumunda. Kısacası burada görmüş olduğunuz otomobil yakın gelecekte McLaren modellerinin nasıl olacağı hakkında bir ipucu verirken, bu modellerin birçoğunda yer alacak yeni, 4.0 litrelik motoru da barındırıyor.

Tipik McLaren spor otomobilleri özelliklerini 720S’de de görebiliyoruz. Tamamen karbon fiberden üretilmiş şasi, ön ve arka kısımlarda alüminyum alt yapı destek elemanları ve çift turbolu V8 motor…

İki koltuklu otomobil, McLaren’in Monocage II adını verdiği şasi üzerine geliştirilmiş. Bu platform markanın P1 modelinden edindiği tecrübeler sonucunda geliştirilmiş ve 1283 kg boş ağırlığıyla sınıfının en hafif otomobillerinden birine ev sahipliği yapıyor. Bu da yerini aldığı modele göre 18 kg hafif olduğu anlamına gelirken, şasinin rijitliği McLaren mühendislerinin A sütunlarını olabildiğince ince tutmasını sağlamış.

720S’in gövde panelleri de karbon fiber ya da alüminyumdan üretilmişken, önde ve arkada yer verilmiş LED farların ince yapısı dikkatlerden kaçmıyor. Otomobilin kapıları efsanevi F1 modeli gibi yukarı doğru açılıyor ve kapı üzerindeki hava girişleri lastiklerden çıkan türbülansın dışarı atılmasından rol oynuyor.

Tamamen düz tasarlanmış taban, geniş arka difüzör ve arka kanatsa paket halinde geliştirilmiş aerodinamik çalışmanın eseri. Aktif arka kanatta F1 otomobillerinden esinlenilmiş DRS’ye (Drag Reduction system) yer verilmiş. Bu sistem düzlüklerde kanadın açısını düzleştirerek sürtünmeyi azaltıyor, virajlara girerken yere basma gücü üretiyor ve frenlerde de hava freni etkisiyle daha kısa sürede yavaşlamasına yardımcı oluyor. McLaren bu yeni kanadın eski modeldekine göre %30 daha fazla yere basma gücü ürettiğini ve otomobilin aerodinamik verimliliğini ikiye katladığını açıklıyor.

720S adından da anlaşılacağı gibi 720 bg (eski model 650 bg’di) güç üretiyor. McLaren’in bugüne kadarki tüm motorları 3.8 litre hacminde ama modellere göre farklı güçler üreten biçimdeydi. Şimdiyse elden geçirilmiş, 3994 cc hacmindeki bu motor yine çift turbo, V8 silindirli bir yapıda. Bu güç ünitesinin pistonları, piston kolları, krank mili eski motora göre daha hafif olacak şekilde geliştirilmiş. Turbonun türbinlerini de yenileyen McLaren motorun parçalarının %41’inin yeni olduğunun altını çiziyor. Yeni güç ünitesinde silindir başına iki enjektör yer alıyor.

7000 d/dak’da üretilen maksimum güç, 5500 d/dak’da ortaya atılan 770 Nm’lik maksimum torkla birlikte her zamanki gibi arka lastiklere güç iletiyor. Yedi ileri çift kavramalı şanzıman düşük devirlerde daha yumuşak, yüksek hızlardaysa daha sert ve hızlı geçişler için elden geçirilmiş. Otomobilde yine Comfort, Sport ve Track olmak üzere üç sürüş modu yer alıyor.

Yeni motorla birlikte yakıt tüketim ve emisyon değerli %10 oranında (249 g/km 10.6 lt/100km) ve ortalama düşürülmüş ama bu tabii ki 720S’de merak ettiğiniz teknik değer değil. 720S, 0-100 km/s hızlanmasını sadece 2.8 saniyede tamamlarken, 7.8 saniyede 200 km/s, 21.4 saniyedeyse 300 km/s hıza çıkabiliyor ve maksimum hız 340 km/s. Otomobilin 400 metre geçişi de 10.3 sn ile gerçekten inanılmaz bir değer.

720S’in kabini de son derece gelişmiş özelliklere sahip. İnce sütunlar daha iyi görüş açıları sunarken, kapıların açılmasıyla motor bölmesinin aydınlatılması gibi farklı dokunuşlara yer verilmiş. TFT göstergeler katlanabilir ve kişiselleştirilebilir olmasıyla dikkat çekiyor. Dijital gösterge dışında orta konsolda 8 inçlik infotaintment ekranı da bulunuyor.

McLaren 720S ile yol otomobilleri hikayesini farklı bir noktaya götürüyor. Yıllık üretimin 4500 adet olarak planlanması henüz 2012’de otomobil üretmeye başlayan firmanın ne kadar hızlı ve doğru adımlar attığını gösteriyor.
Kendisine karşı 720 kere 488'i seçeceğim performans otomobili.
0-100’ünü 2.9 saniyede tamamlayacağı açıklanan arabadır. Üstü açılan versiyonunun tavanının açılma süresi ise 11 saniye.
sanıldığının aksine 488 ile değil aventador s,812 superfast gibi araçlarla rekabet eder
488 alternatifi için (bkz: mclaren 570s)
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri