McLaren'in ürettiği en ikonik F1 otomobilidir. Aynı zamanda Ayrton Senna'ya ilk dünya şampiyonluğunu kazandıran otomobil olarak da bilinir. Senna MP4/4 ile 8, Prost ise 7 galibiyet elde etmiştir. Bu ikili sezonun Monza haricindeki tüm yarışlarını kazanmış, bugüne kadar kırılamamış bir rekor elde etmişlerdir.

Aslında günümüzde McLaren'in Honda motoru ile yola devam etmesinde büyük role sahip olduğu söylenebilir. Hem Honda, hem de McLaren MP4/4 ile elde ettikleri başarıları tekrarlamak istiyorlar.

Honda, V6 turbo motorunun sıralama formatında yaklaşık 1000 bg civarında güç ürettiği söylenir. Yarış formatındaysa maksimum güç 700- 750 bg civarındaydı. Burada unutulmaması gereken nokta o dönem sıralama için ayrı, yarış için ayrı motorların kullanılıyor olmasıydı.

Tasarımcısı Steve Nichols ve daha sonra McLaren F1'de de imzası bulunacak olan Gordon Murray'dir. Büyük bir efsanedir, yerini 1989'da MP4/5'e bırakmıştır. F1'deki turbo döneminin son yılında üretilmiş olması onun farklı bir statüde olmasını sağlamıştır.
tümünü gör
ilgili galeri