İlk kez Londra'ya gittiğimde, McLaren'in Park Lane'deki show room'unun önünden geçerken kilitlenmeme neden olan otomobil. O dönemlerde McLaren yol otomobili projesine başlamamıştı ve F1 ürettikleri tek otomobil olarak kayıtlara geçmişti. 'Ne de olsa otomobil göremeyeceğim' diye düşünürken F1'i içeride görünce camın önünde kilitlendim ve dakikalarca bakakaldım. Sonrasında aklıma içeri girmek geldi. İçeri girdim ve o muazzam otomobili belki 30 dakika boyunca inceledim. Hatta heyecandan gözlerim bile dolmuştu.

Sonunda yetkiliye içine oturabilir miyim diye sordum. Tabii ki hayır dedi, sonrasında bunu yapmam için bir adım atmam gerektiğini düşünüp hemen bir senaryo uydurdum. 'Taa Türkiye'den bu otomobili görmeye geldim, bir kez olsun izin verin koltuğuna oturmam için' dedim.

Biraz düşündü ve 'Tamam ama sürücü koltuğuna değil, yan koltuğa oturun lütfen' dedi. Kapıyı açıp sağ koltuğa kuruldum. Direksiyona, vitese, göstergelere dokundum, hatta vitesi geçirmeme bile izin verdiler. Bir şekilde debriyaja basmayı başarıp, attım vitesi. Hayatımda hiç unutmayacağım günlerden biriydi.

Motor kaputunu açtım, altın kaplamalara dokundum, o efsanevi 'Powered by BMW' yazısını dünya gözüyle gördüm. Bu arada tabii o otomobilin neden orada durduğunu sordum çünkü F1'in üretimi sona ermişti. Yetkilinni söylediği orada duran aracın pre production yani üretim öncesi model olduğu ve çeşitli testlerde kullanıldığıydı. Üzerinde plakası bile vardı: K6 MCL.

Sonra o otomobil, yıllar sonra satışa çıktı. Bilmem kaç milyon dolara satıldı. Park Lane'deki show room'da McLaren'in yeni yol otomobilleri sergilenmesi için yer açılması gerekiyordu...

P.S: Otomobil koyu gri renkteydi...

Edit: Plakayı yanlış hatırlıyormuşum: K8 MCL imiş. Böylece Park Lane hikayesindeki otomobilin rekordaki otomobil olduğu da yıllar sonra benim tarafımdan anlaşılmıştır.
tümünü gör