Ferrari F50 ile birlikte dünyadaki en iyi atmosferik araçlardan biri olduğu söylenen,Gordon Murray imzalı,3 koltuklu bir makinedir.

Gordon Murray bu araç proje aşamasındayken Honda NSX'i sürdükten sonra sürdüğü ekseri Porşe ve Ferrarileri unuttuğunu söyler.

Bu yüzden Honda ile birlikte çalışmak ister ama iş BMW'ye nasip olur,eldeki hazır V12 motorunun kronik sorunları altın gibi maddeler kullanılarak çözülür ve araca ortadan motorlu olacak şekilde yerleştirilir.

Hiç bir elektronik destek ünitesi yoktur.

Yol otomobilinden Le Mans aracına çevirilen araçlardan Le Mans kazanan ilk ve son otomobildir.
Uzay mekiğidir.

En iyi otomobiller listemdedir.
motoru 6.1 litre hacme sahiptir.
90'larda çocuk olmuş herkesin bir çok pistte dönme fırsatı yakaladığı otomobil. Binmeyi hayal edemiyorum da en azından canlı bir kez görsek yeter.
İlk kez Londra'ya gittiğimde, McLaren'in Park Lane'deki show room'unun önünden geçerken kilitlenmeme neden olan otomobil. O dönemlerde McLaren yol otomobili projesine başlamamıştı ve F1 ürettikleri tek otomobil olarak kayıtlara geçmişti. 'Ne de olsa otomobil göremeyeceğim' diye düşünürken F1'i içeride görünce camın önünde kilitlendim ve dakikalarca bakakaldım. Sonrasında aklıma içeri girmek geldi. İçeri girdim ve o muazzam otomobili belki 30 dakika boyunca inceledim. Hatta heyecandan gözlerim bile dolmuştu.

Sonunda yetkiliye içine oturabilir miyim diye sordum. Tabii ki hayır dedi, sonrasında bunu yapmam için bir adım atmam gerektiğini düşünüp hemen bir senaryo uydurdum. 'Taa Türkiye'den bu otomobili görmeye geldim, bir kez olsun izin verin koltuğuna oturmam için' dedim.

Biraz düşündü ve 'Tamam ama sürücü koltuğuna değil, yan koltuğa oturun lütfen' dedi. Kapıyı açıp sağ koltuğa kuruldum. Direksiyona, vitese, göstergelere dokundum, hatta vitesi geçirmeme bile izin verdiler. Bir şekilde debriyaja basmayı başarıp, attım vitesi. Hayatımda hiç unutmayacağım günlerden biriydi.

Motor kaputunu açtım, altın kaplamalara dokundum, o efsanevi 'Powered by BMW' yazısını dünya gözüyle gördüm. Bu arada tabii o otomobilin neden orada durduğunu sordum çünkü F1'in üretimi sona ermişti. Yetkilinni söylediği orada duran aracın pre production yani üretim öncesi model olduğu ve çeşitli testlerde kullanıldığıydı. Üzerinde plakası bile vardı: K6 MCL.

Sonra o otomobil, yıllar sonra satışa çıktı. Bilmem kaç milyon dolara satıldı. Park Lane'deki show room'da McLaren'in yeni yol otomobilleri sergilenmesi için yer açılması gerekiyordu...

P.S: Otomobil koyu gri renkteydi...
Hız rekoru kıran otomobil K8 MCL plakasına sahipti. Bunun, benim gördüğüm K6 MCL olduğunu söyleyenler de var ama birçok kaynak K6 MCL'nin XP4 şasisi yani ilk prototiplerden biri olduğunu açıklıyor.

Otomobilin fotoğrafları vardı elimde ama o dönem dijital makine olmadığı için film ile çekmiştim. Bulursam ekleyeceğim, hem şasi numarası da vardı galiba oralarda, ona da bakarım.
Avrupa'da bir müzede gördüğüm otomobil. Özellikle sürücü koltuğunun ortada olması çok enteresandı.
Dün daha önce yayınlanmamış hız rekoru görüntüleri McLaren tarafından gösterilen otomobildir. Yukarıda videoyu görebilirsiniz.
Daha önce yayınlanmamış videoda 391 km/sa hıza çıkan , V12 BMW motorlu başyapıt.
Benim için içten yanmalı otomobiller arasında nirvanadır, ulaşılacak en son basamaktır, en yüksek mertebedir. Kendinden yıllar sonra, çok daha gelişmiş teknolojiyle üretilmiş arabalara karşı halen referans gösterilmektedir. yani o sürüş pozisyonu falan, tasarlayan amcaların ne kadar tatlı kafalarda olduğunun kanıtıdır.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri