Başarısı büyük ihtimal motorunda saklı olan süperspor otomobil. Bilmiyorum kaç kişi dikkat etti ama jeremy clarkson'un tabiri ile Fax makinesi yani Mcleren'i bugünlere getiren başyapıtı mp4-12c' de 3.8 litre turbo V8 motora sahipti.
Daha açık belirtmek gerekirse P1'den 911 Turbo rakibi olacak 570S'e kadar günümüz Mcleren otomobillerinin göbeğinde hep aynı motor var: "3.8 litre twin turbo V8". Birkaç değişiklik ile birlikte hibrit dahil birçok farklı güçte varyasyona sahip olabilen bu motorun tasarımını yapan mühendisleri alkışlamak gerekir.

Çoğu kişi bilir, motor ar-gesi en maliyetli kalemlerden biridir. Efsane Mcleren F1
bir bmw V12'sine sahipti. Bugüne kadar Mcleren F1 yarışlarında çoğunlukla ya honda motorlarını ya da Mercedes motorlarını kullanmıştı ve şuan yine honda motoru kullanıyor. Konu gelmişken Slr'ı düşünün; sanki Mcleren ismi üzerinde modifiye markası gibi duruyordu(bkz: brabus ). Bütün bunları göz önünde aldığımızda böyle bir markanın kendine ait bir motorunun olması dahası bu kadar esnek bir güç bandına sahip olması başarının anahtarını veriyor. Günümüzde kaç niş süperspor üreticisinin kendi motoru var?
Pagani? Mercedes motoru..
Gumpert ? Audi motoru..
Saleen? Battı..
Bugatti? Vw'nin yumuşak kucağı sağolsun
Köenigsegg? Babadan zengin Christian'ın zevk için kurduğu bir marka ( emeğine saygım sonsuz her otomobil hayranının hayata yeniden gelse isteyeceği bir yaşamı var)

Konu arabadan biraz saptı lakin devlerin liginde niş markadan porsche, ferrari, lamborgini rakibi markaya dönüşen Mcleren'in hakkını ancak böyle verebilirim ben. Ben kimim ki, fakiriz biz; 675 lt'yi bırak 12c'yi sokakta görsek Kemal Sunal misali camına ekmek banıp yiyecek adamız biz...
tümünü gör
ilgili galeri