2010'da otomobil üretimine başlayan ingiliz menşeili marka. aslında şirketin kökenleri 1963 yılına kadar dayanıyor.

yeni zelanda'da doğan markanın isim babasıbruce mclaren, babasının yanında çalıştığı atölyede arabalarla beraber büyüdü. 15 yaşındayken yöresel bir hill climbing yarışında birinci gelerek araba yarışları dünyasına adım attı. hayatını formula 1 ve grand prix yarışlarına adayarak profesyonel motor sporlarında büyük başarılar elde etti.

1963 yılında kendi adını taşıyan mclaren motor racing firmasını kurdu. kısa sürede bu arenanın bir numaralı markalarından biri haline geldiler. f1'de mercedes-benz ile birlikte büyük işler başardılar.

2010'da ise bu alandaki başarılarını, lüks ve spor araç üretimine taşıdılar. büyük satış rakamları elde edemeseler de az ama öz üretim yaparak planladıklarının çok ötesinde kar payı elde ettiler.
hybrid ar-ge çalışmalarına 1 milyar sterlin yatırdıklarını açıklayan firma. geleceğin elektrikli araçlardan geçtiğini kabul etmişler ve çalışmalarına bu yönde hız vermişler.

minimum düzeydeki co2 salınımı ile büyük motor hacimlerine sahip araçlar üreten markaları çevrecilik konusunda oldukça cezbediyor. şirket ceo'su, altı yıllık bir kalkınma planı hazırladıklarını ve 2022 yılında üretimdeki araçlarının en kötü yarısını hybrid teknolojisine uygun üretmeyi amaçladıklarını söylemiş.
resmi sitesinde üzerinde oynamalar, modifiyeler yapabildiğiniz marka. aşağıdaki linkte model sekmesinden girince birçok araçta configure kısmı var.

>> adres
oldukça başarılı arabalar üretmelerine karşın popülaritesi çok düşük olan marka.

(bkz: underrated)
Elektrik direksiyonu reddedip hala ince ince çalışıp hidrolik direksiyonla araç ürettiği için tebrik edilmesi gereken marka.
ferrari gibi asla suv yapmayacaklarını açıklayan marka. çoğu supercar üreticisi -porsche, aston martin, lamborghini, maserati vb.- suv çıkartarak portföylerini genişletse de mclaren yetkilileri kâr edebildiklerini ve sadece spor arabalara odaklanmak istediklerini açıklamışlar.
Adımı bildiğim günden beri çok büyük saygı duyduğum marka. Yaptıkları işler çok doğru, düşünce ve çalışma şekilleri çok doğru İngiliz firma. Ayrıca fabrikları dünyanın en temiz fabrikalarıdır. Yönetim ve fabrika binaları bembeyaz boyalıdır ve yerdeki fayanslar bile ayna gibidir.
688 High Sport isimli yeni canavarını Paris Otomobil Fuarında sergileyecek marka.
yeni modeli 688 High Sport'tan 25 adet üreten ve söylentilere göre hepsini satan marka.
2022 senesine kadar 15 yeni otomobil göreceğimizi öngören “Track22” planı sunan Otomotiv Şirketi.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri