hayata geçirilememiş mclaren-lamborghini birlikteliği.

1993 yılında ayrton senna tarafından test edilmiş ve senna tarafından araç özellikle motoru çok beğenilmişti. öyle ki senna, mp4-8'in agresif ve hızlı olan lamborghini v12 motoru ile şampiyonluk kazanabileceğine inanıyordu.

öyle ki, 1993 sezonunun sonlarında mclambo'yu kullanan mika hakkinen, "lamborghiniden çok şey bekliyorduk ve beklentilerimizi de kısmen karşılamıştı. ayağımı pedala değdirdiğim an araç uçup gidiyordu."

bu iki pilotun bu motoru çok beğenmesinin yanında motorun dezavantajları da vardı. bunlar da, motorun boyunun çok uzun olup mp4-8'in şasisini olumsuz yönde zorluyordu. ek olarak fazla yakıt tüketimine sahip ve diğer motorlardan daha ağırdı. bunun yanında ekstra bir soğutmaya ihtiyacı vardı.

mclaren ve lamborghini prensipte anlaşmalarına rağmen ron dennis daha sonradan takımını, şirketini ve maddi kazançları düşünerek adım atıp lamborghini yerine peugeot motoru ile anlaşıp yeni sezona mclaren-peugeot olarak çıktı.

bu durum yaşanınca da senna mclaren'den daha iyi olan williams takımına geçmiş ve 3 yarış sonra hayatını kaybetmişti.
mclaren cephesi ise peugeot motoru ile rezalet bir sezon geçirip ancak dördüncü olabilmişlerdir.

belki de mclambo hayata tam anlamıyla geçseydi ne ayrton senna yaşamını yitirecekti ne de mclaren 90'lı yılların ortasında bu kadar başarısız olacaktı.
tümünü gör
ilgili galeri