bir otomobil sahibinin kazadan sonra başına gelebilecek en büyük felaketlerden birisidir. Dizel arabaya benzin koyulur ve arabanın motoru tamamen kullanılmaz hale gelene kadar kendini infilak eder.

Son zamanlarda bazı mühendisler olayı uyanıp farklı dolum ağızları veya farklı pompalar yapılsa da yine de insanların başına gelen bir beladır. Bazen sizin dalgınlığınız bazen de pompacının dalgınlığı ile zuhur edebilir.

Başınıza gelmemesi için benim de her seferinde yaptığım ne olursa olsun yanaştıktan sonra pompacıyı bir iki defa "dizel dimi?" "dizel heee yanlışlık olmasın" falan gibi ufak esprilerle dürtmek olabilir. Araç hareket etmeden bunu anladıysanız mutlaka servis veya deneyimli ustalara danışarak en zararsız şekilde aracı hareket ettirmeden bu işten kurtulmalısınızdır.

Dizel arabaya benzin konulması, benzinli arabaya dizel konulmasından çok daha tehlikeli ve belalı bir durumdur. Hoş ikisi de çok belalı bir durum ama aralarında bazı farklar vardır.
Eger sansliysaniz yakit istasyonunda bunu bi sekilde araci calistirmadan farkederseniz yakit deposunu bosaltip temizlettirerek kurtulabilirsiniz
pompacı tarafından yapılan bu yanlış kimin suçudur ve kim öder gibi soruları akla getiren başlık. Açıklayalım;

Akaryakıt istasyonlarının her konuda olduğu gibi bu konuda da sigortaları vardır. Suçlu durumda olan taraf iseler sigortayı kullanırlar ve zararı karşılarlar. Sorun kalmaz. otomobiliniz kaskoya sahipse de yaklaşık 1000 lira ile sınırlı hasarsızlığı etkilemeyen "yanlış yakıt" adı altında bir olay vardır ve bu şekilde tamir edilir.
Dizel depo ağızlarının benzin pompa ucuna göre daha büyük olmasından dolayı benzin yerine mazot koymak durumundan daha çok rastlanan hadise.
Okul arkadaşımın başına gelen ve cidden uğraştıran durum, 3bin TL civarında bir servis masrafı çıktı. Neyseki kurumsal ve müşteri ilişkileri iyi olan bir firmanın bayisinden alındığı için yakıt; telefon açıp araç yetkili serviste masraf şu kadar diyip bildirdik gerisini onlar hallettiler ve aracı arkadaşımın ayağına kadar getirip full depo teslim ettiler. Böyle hatalar bu olabilir şeyler ancak önemli olan firmanın bu durumdaki yaklaşımı.

okuyanlara naçizane tavsiyem nakit alışverişlerde pompa başında durun, kredi kartında ise en son araca geldiğinizde marşa basmadan pompacının size verdiği fişe bir göz atın. Nasıl pazarda 2 liralık meyve aldığınızda çürükleri koyup koymadığını kontrol ediyorsunuz, 100 liralık yakıt alırken hayli hayli kontrol etmelisiniz.
böyle doğru müşteri ilişkileri kurabilen firmalara da örnek olabilecek hadise. Pompacının bir anlık dalgınlığı suçlu olmasına etkendir ama firmanın önceki entride bahsedildiği tutumu sergilemesi, ülkemizde görmeye alışık olmadığımız "güzel hareketler"dendir. Umarız yine de kimse bu duruma düşmez.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri