amati işi yattıktan sonra mazda'nın 1993-2003 yılları arasında ürettiği lüks otomobil modeli. ülkemizde de bir kaç örneği mevcut.


--- spoiler ---
90 ların başlarında Mazda,929 modelini özellikle Kuzey Amerika pazarı için kurmayı planladığı Amati markası altında konumlandırmayı istiyordu.Tıpkı Toyota'nın Lexus'u,Nissan'ın İnfiniti'si ve Honda'nın Acura'sı gibi Amati'de Mazda'yı lüks sınıfta temsil edecek prestijli bir marka olacaktı. Hazırlıklar tamamlanmıştı.Amati markası altında ilk satışa çıkarılacak model olan 929'un yeni halefi geliştirilmiş,testleri tamamlanıp kalitesi konusunda mutabık kalınmıştı. Fakat 1990 yılının Ocak ayında Japonya'da Japonya tarihinin en büyük ekonomik krizlerinden birisi patlak vermişti.Krize girerken dünyanın en büyük finans kurumları Japonlara aitti.Krizde neredeyse tümü battı. Mazda'da elbette bu krizden nasibini aldı.Amati markası artık hayal olmuştu.Üstelik 97 yılına kadar sürecek olan bu krizde Mazda sonradan hisselerinin yüzde 33'ünü "eski ortağı" Ford'a satmak zorunda kalacaktı. Amati markasının temellerinin atıldığı anda finansal sisteme yenik düşmesiyle Mazda için ortaya yeni sorunlar çıktı.929'un yeni modeli Amati markası altında satılmak üzere çoktan geliştirilmişti ve bu uğurda milyon dolarlar harcanmıştı.Tüm bu emekler çöpe atılamazdı. Bu nedenin bir sonucu olarak 1993 yılının sonbaharında Xedos ortaya çıktı.Mazda Amati için geliştirdiği yeni 929'u kendi bünyesinde Xedos 9 ismiyle piyasaya çıkardı.Xedos 9 çeşitli ülkelerde Milenia,Eunos 800 gibi isimlerlede satıldı.
--- spoiler ---
ülkemizdekilerden bir tanesine binme şansını elde ettiğim otomobil. öncelikle süspansiyon sistemi hangi kafayla yapıldı çok merak ediyorum, alet içeri gram sarsıntı vermiyordu. sportif kullanmadım bilmiyorum ama malzeme kalitesi yılına göre fena değildi.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri