Fazla bakım isteyen bir araçtır. Ancak gereken şeyleri yaptığınızda sizi asla yarı yolda bırakmaz.
Sürekli yüksek devir kullanılmayı sever. Ve eğer olur da bu arabayı alıp çok yakıyor diye 6 bin devirin üzerine çıkmazsanız 50 bin km olmadan motorun bitmesi çok normaldir. Çünkü motor sürekli düşük devirde çalışınca karbon birikimi yapar. Ayrıca yağlamanın da tam anlamıyla çalışmaya başlaması 7k rpm'de başlar. O yüzden bu aracı sağlıklı tutmak istiyorsanız motor ısındıktan sonra yüksek devirde kullanmalısınız. işte o zaman gerçekten kendini gösterir.

Rx-8 sahibi arkadaşlara yapmaları gereken ana şeyleri şu şekilde özetleyebilirim.

1- Yağ ve yağ filresi 5000 km'de bir değişecek. (bunun lamı cimi yok, yok 10 bin gider o derseniz motoru ele alırsınız bir süre sonra)
2- Her 500 km'de bir yağ kontrol edilecek. Azaldıysa eklenecek. (Rotary motor yanma odasına doğrudan yağ püskürtür bu sebeple bu motorda yağ azalması çok normaldir. Hatta azalmıyor ise sizin araçta bir sıkıntı var demektir.)
3- Bobinler ve Kablolar 40-45 bin km arası mutlaka değişecek.(Bunun da istisnası yok. ateşlemenin sağlıklı olması çok önemli.)
4-Her 45 bin km'de bir soğutma sıvısı yenilenecek. Mutlaka fl-22 ya da muadili koyulmak zorunda çünkü bazı antifrizlerin içerisindeki maddeler silikonu aşındırdığından dolayı rx-8 'de kullanmak direk motoru öldürmek demek.
5- Motor ısınmadan kesinlikle dip gaz yapılmayacak ya da 4 k devir geçilmeyecek.
6- Eğer motor yeterince ısındıysa yüksek devirli kullanılacak. Yüksek devirden kasıt kesiciye girmek değil tabi, fırsat oldukça 7500-9000 devir arası gazlamak motoru karbon birikintilerinden uzak tutmak için gerekli bir şey.

bunları yaparsanız araç sağlıklı çalışmaya devam eder.
ancak yapmazsanız size geri dönüşü iyi olmayacaktır.
tümünü gör
ilgili galeri