Bugüne kadar üretilen 4 nesil roadster arasında en büyük boyutta üretilenidir. Haliyle baş mesafesi, içmekan, bagaj genişliği konusunda da diğerlerine kıyasla cömerttir. Marka tarihinde ilk defa katlanabilir metal tavan NC kasada opsiyonel olarak sunulmuştur (elektronik kumaş tavan standart). Yol tutuş performansı yumuşak süspansiyonlara rağmen öncüleri ile benzer dinamiklere sahiptir.

Büyüyen boyutları neticesinde 2.0 atmosferik motor ile satışa sunulmuştur (Avrupa pazarına özel 1.8 atmosferik de sunulmuştur). 160 beygirlik MZR aslında 1200 kg altında olan bu roadster için tatmin edici güç sunar. Lakin döneminin litre başına güç oranı en yüksek motoru benzer sınıfta bulunan Honda S2000 kaputunun altında olduğu için biraz arkaplanda kalmıştır. Öte yandan Avrupada satılan üç Miata'dan biri Britanya Adası'na gittiği için İngiltere merkezli pek çok firma yan sanayi performans seçenekleri sunmuştur (düşünün Cosworth bile var).

On yıl süren üretim bandı macerasında iki defa makyaj geçirmiştir (2008 ve 2013). Her makyaj sonrası ön tampon daha sevecen bir tasarıma kavuşmuş, yanağından makas alınak hatta mıncır mıncır mıncıklanacak çocuk yüzü haline gelmiştir (yanlış anlaşılmasın tampon diyorum ön konsol değil 😉). Hatta iddia ediyorum yolda NC gören birisinin suratında istemsiz de olsa bir gülümseme yoksa o insanda bırakın otomobil sevgisini, insan sevgisi bile olamaz.

Özet olarak önümüzdeki yaza iyi hazırlanmak için bu kışa kadar fırsat olarak görünen bir araç NC MX-5. (Bak supercharger diyorum, 240 beygir diyorum, Cosworth diyorum, kime diyorum 😍)
tümünü gör
ilgili galeri