2005 yılında piyasaya sürülmüş, yaklaşık 10 yıl üretim bandında kalmayı başarmış olan 'fıstık'. kendisini miata adı ile de tanıyor olabilirsiniz. ülkemizde de en çok satmış mazda mx-5 kendisidir.

ülkemizde 2 litrelik atmosferik motoru ile satılmıştır. 1.8 litrelik motor getirilmemiştir.

2 litrelik motor 160 beygir 190 Nm tork üretir.

manuel vites olan makbuldur, kilitli diferansiyel ve bilstein amortisörler ile gelmektedir. otomatik vites olanının tek numarası otomatik vites olmasıdır, o kadar.

yakın zamanda belki alırım diyorum, belli olmaz.
"Bunu otomatik vites alan hıyardır" dediğim araç. Bi otomatik vites için kilitten ve bilsteindan vazgeçilir mi kardeş?
piyasada alınabilecek mantıklı otomobillerden bir tanesidir. yeni kasası çıkınca nc kasaların fiyatları doğal olarak düştü, kesinlikle değerlendirilmeli.
Bugüne kadar üretilen 4 nesil roadster arasında en büyük boyutta üretilenidir. Haliyle baş mesafesi, içmekan, bagaj genişliği konusunda da diğerlerine kıyasla cömerttir. Marka tarihinde ilk defa katlanabilir metal tavan NC kasada opsiyonel olarak sunulmuştur (elektronik kumaş tavan standart). Yol tutuş performansı yumuşak süspansiyonlara rağmen öncüleri ile benzer dinamiklere sahiptir.

Büyüyen boyutları neticesinde 2.0 atmosferik motor ile satışa sunulmuştur (Avrupa pazarına özel 1.8 atmosferik de sunulmuştur). 160 beygirlik MZR aslında 1200 kg altında olan bu roadster için tatmin edici güç sunar. Lakin döneminin litre başına güç oranı en yüksek motoru benzer sınıfta bulunan Honda S2000 kaputunun altında olduğu için biraz arkaplanda kalmıştır. Öte yandan Avrupada satılan üç Miata'dan biri Britanya Adası'na gittiği için İngiltere merkezli pek çok firma yan sanayi performans seçenekleri sunmuştur (düşünün Cosworth bile var).

On yıl süren üretim bandı macerasında iki defa makyaj geçirmiştir (2008 ve 2013). Her makyaj sonrası ön tampon daha sevecen bir tasarıma kavuşmuş, yanağından makas alınak hatta mıncır mıncır mıncıklanacak çocuk yüzü haline gelmiştir (yanlış anlaşılmasın tampon diyorum ön konsol değil 😉). Hatta iddia ediyorum yolda NC gören birisinin suratında istemsiz de olsa bir gülümseme yoksa o insanda bırakın otomobil sevgisini, insan sevgisi bile olamaz.

Özet olarak önümüzdeki yaza iyi hazırlanmak için bu kışa kadar fırsat olarak görünen bir araç NC MX-5. (Bak supercharger diyorum, 240 beygir diyorum, Cosworth diyorum, kime diyorum 😍)
nb ve nc yi aynı zaman dilimi içerisinde sık kullanıyorum, nb 1.8 manuel, nc 2.0 otomatik, ölçü açısından bence çağımıza ve diğer trafikteki otomobillerin ölçülerine oranla en mantıklı kasa nc, nd de dahil tüm miatalar günümüzde biraz 'ufak' kalıyor...nb ile maruz kalınan tacize nc de rastlamıyorsunuz. nc nin torku alt devirlerde çok canlı, nb sürekli kırbaç istiyor...nc bana kalırsa en ergonomik miata, kapı içlerindeki bardaklıkları yeter :) sürüş pozisyonunda nb bir adım önde, nc de çok başarılı fakat nbye nazaran çok ufak bir kademe hissedilenler, yol ile iletişim düşük, ama dediğim gibi bu çok ufak bir oran farkı...her gün güvenle binerim, gözüm çok çukurda olmasın, üstüme kırılmasın derseniz nc tam sizin miatanız...bence de tüm jenerasyonlar arası en çağımızı yakalamış versiyon budur.
Türkiye'de ilanlarda nedense manuel vites ve softoplısını neredeyse göremediğimdir. Arkadaş herkes mi keyfine düşkün spor araba alıyorsun otomatik nedir dedirtir. 50-60 bin arası eder fazlası için z4 alternatif olur, sıralı 6 motoru, sesi ve tasarımıyla. Ancak, Orçun arkadaşım aklına karpuz kabuğu düşürmek istiyorsa kendisini "suplex" süspansiyonlu mgf'mi kullanmaya davet ediyorum. Selamlarımı iletirim.
Otomatik vites ile alınmaması gereken otomobillerin başında gelir. Neden?

Çünkü :
1-Çok iyi bir otomatik şanzımanı yoktur
2-Manueli gerçekten iyi bir manueldir.
3-Otomatik olanda açık diferansiyel vardır.
4-Mx-5 in en büyük olaylarından biri olan hafifliğe otomatik versiyonda darbe vurmuş olursunuz.

Ha derseniz ki ben hem sürüş keyfi iyi olacak bir şasi istiyorum ama içinde de bütün sürüş keyfinin içine sıçan yavaş bir şanzıman istiyorum. Kilitli diferansiyel de zaten bir işe yaramaz. O zaman gidin alın. Size her şey müstahak zaten o noktadan sonra.
Kuaför otomobili olarak dillendirilmiş olmasına rağmen otomatik vitesinin çoğunlukta olması eleştrilen roadster. Adı çıkmış dokuza inmez sekize, gören bilen bunu piyasa arabası diye biliyor, sen istediğin kadar marifetlerinden bahset kimin umrunda...
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri