4 kapısının da camlarının çerçevesiz olması (bildiğim kadarıyla o yıllarda sadece subaru imprezalarda görülen) son yıllarda popularitesi artan 4 door coupe anlayışının 90 lı yıllardaki ilk denemelerindendedir. türkiye'ye ithal edilen versiyonları hatchback'dir efendim.
Türkiye'ye az sayıda girmesine rağmen zaman içinde nasıl başardıysa kaybolmayan modeldir.
Hala az sayıda da olsa bakımlılarına denk gelmek mümkündür.
Yeşili lansman rengidir, ülkemize de en çok bu yeşilden girmiştir.
1.8 litre motoru, Coupe tarzı olmasına rağmen geniş sayılabilecek iç hacimi, 220 km hıza tık demeden ulaşması, lpg sistemlerine gayet uyumlu olması ve en önemlisi "Mazda" olması bu otomobili almak için ilk akla gelen sebeplerdendir. Tasarımı gayet hoştur bana göre. Yol tutuşu iyidir. Bir kaç kere direksiyona geçip 40-50 kilometre yapmışlığım vardır. Gayet iyi bir izlenim bırakmıştır efenim.
Kıymeti çok bilinmeyen ama sahibi olununca evlat yapılmak istenen arabalardan biridir.
1.8 litrelik atmosferik motoru da oldukça isteklidir, devir dönmeyi sever.
Yakıtı lpg'sis biraz üzücü olabilir. Yeşil olanı çok güzeldir, alınıp sevilmelidir.
Halk tarafınca yanlış bilinen otomobil.
Çok yakar diye bilinir, aksine az yakıt tüketir.
Çok sorun çıkarır diye bilinir, aksine at gibi binin gıkı çıkmaz.
Yedek parçası bulunmaz diye bilinir, babalar gibi de bulunur efenim. Kendinizi kandırmayınız.
Bir zamanlar yakın arkadaşımın sahip olduğu otomobil. Araba yaşına göre çok şık. Oturma pozisyonu da gayet spor otomobil kıvamında ama o küçük ön camı içinin simsiyah ve daracık olması arabayı kullanırken daralmama ve inmeme sebep oldu. Araba resmen bana sen klostrofobisin bana binemezsin dedi. İlk kez bir arabanın içinde midem bulandı nefes alamadım. Almayı düşünenlerin klostrofobiye sahip olmamaları ve dar alanlara adapte olmakta sıkıntı yaşamamaları önerilir. Bir de maalesef çakal eline çok düşmüş oluyorlar 3-4 bin pahalı olsun çakal eline düşmüş olmasın.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri