1991 yılında 24 Le Mans yarışını kazanmış otomobil. 1991 yılında, hem Le Mans yarışını kazanan ilk Japon otomobili ve rotary motora sahip ilk yarış kazanan otomobil unvanına sahiptir. Sesi insanı mest eder, orgazm eder. Müzik yerine açıp dinlenesi, sestir. Dünyanın en güzel sesinden, en güzel şarkıyı dinlemeye benzer. Üzerinde 4 adet rotary motor bulunur, 730 beygir 800 kilogram civarındadır. Bildiğim kadarıyla Japonya, Hiroşima'daki Mazda Müzesi'nde sergilenmektedir.
aklımızda hep yeşil turuncu "livery"si ile aklımızda kalacaktır
misalen:
Zaferinin ardından yasaklar getiren efsanelerden biridir.

Aslına bakarsanız Lemans yarışına rotary motor yasağı 787b o yıl yarışı kazanmadan önce verilmişti. Yani 1992 yılına geçerli olacak kurallar için Mazda'nın tek yarışlık bir şansı vardı.

İronik olan ise Mazda'nın zaferi aracın güçlü olmasından değil rakiplerinden daha "dayanıklı!" olmasından gelmişti. Evet, hafifliği getirdiği bir çeviklik var ama yarış başında arkasında kaldığı Peugeot ve Mercedes araçlarının güçlü motorlarına karşı uzun düzlüklere sahip Circuit de la Sarthe'de yetersiz kalmıştır. Mazda'nın şansı rakipleri patır patır dökülürken 787b 1983'den beri verilen emeğin karşılığını son şansta vermiştir. İlginçtir dayanıklılığı ile meşhur dizel motorların yükselmesi ise taa 2006 yılını bulmuştur. (bkz: Audi R10 TDI)

Lemans macerası için 7 araç geliştiren Mazda, 6. aracı 787b ile başarıya ulaşmıştır. (aslında 7. araç TWR yapımı Jaguar şasisi ve Judd V10 motoruyla pek de Mazda üretimi sayılmaz)

(bkz: Mazda 717C)
(bkz: Mazda 727C)
(bkz: Mazda 737C)
(bkz: Mazda 757)
(bkz: Mazda 767B)
(bkz: Mazda 787B)
(bkz: Mazda MXR-01)
bunlar da ilginizi çekebilir