mazda'nın efsane modeli. hatchback olanları katlanan farları ile kült olmuştu bir dönem. amele porschesi lakabıyla anılırdı. sedan olanları da tipik aile arabasıydı.
Ülkemizde fiyatında alınabilecek en iii arabaların başında gelir.
Bakım dahi yapmadan çok uzun yıllar binebilirsiniz.
Mazda 323 fiyatlarını buradan takip edebilirsiniz.
1976-2003 yılları arasında üretimi ve satışı gerçekleşmiş olan efsane.

10.589.052 adet satış başarısıyla göz doldurur.
tarih boyunca en çok satmış 10 otomobil listesinde son sırada bulunan aracın 14 milyon sattığı görürseniz niye efsane olduğunu anlarsınız.
Bu araçların bg kasaları orjinal mx-5 in önden çeker versiyonudur.

Zira bg kasa sedan 960-80 kg civarı bir ağırlığa sahiptir.(stepne ve koltukları sökerek 900 kg bile görebilirsiniz diye tahmin ediyorum.) 88 bhp 1.6 Motor ile birlikte bu ağırlık çok eğlenceli bir araba ortaya çıkmasına zemin hazırlamış.
Şimdiye kadar 'idare eder' sayıda değişik otomobil deneyimlemişimdir. Bu araç kadar kullanması keyifli bir önden çeker bilmiyorum. Motor 7 bin devre kadar gayet lineer bir güç veriyor. Gaz tepkisi zaten karbüratörlü bir atmosferik olması dolayısıyla daha iyi olamazdı. Vites geçişleri konusunda şimdiye kadar kullandığım araçlar arasında ikinci sıraya koyarım.( Honda s2000 ile 2. kasa Porsche boxster birinciliği paylaşıyorlar.)

Velhasıl çok severiz. Bu araç böyle ise NA kasa kodlu mx-5 nasıl keyiflidir tahmin edebiliyorum.

Edit: Çok bilgili arkadaşlar demişler ki bg'nin mx-5 ile hiçbir benzerliği yoktur diye. Bir de eklemiş aynı şaseye sahip demek cahilliktir diye. 1- ben aynı şaseye sahip demedim. 2- ikisi arasında gayet büyük benzerlik vardır.

Benim mx-5 'in önden çeker versiyonu derken söylemek istediğim şey: sürüş keyfinin mx-5 gibi çok İyi olması ve hafif olması sebebi ile momentumu koruyarak aynı mx-5 te olduğu gibi virajlı yollarda aşırı keyifli gidebildiği ile ilgiliydi.
Benzer olması , yakın davranması için aynı platform mu olması gerekiyor ? Hiç bir aracın gelişim aşamasını şirket içinde takip ettiniz mi bilmiyorum ama o otomobiller yapılırken aynı mühendisler tarafından tüm testleri ve son ince ayarları yapılıyor. kaldı ki mazda butik bir firma ve "neredeyse" bütün araçları aynı ar-ge merkezinden ve aynı fabrikadan çıkıyorlar. Dolayısıyla birbirine yakın model yıllarında üretilmiş olan mazdalar arasında şürüş tepkileri açısından büyük benzerlik vardır. Hatta şu an üretilen mx-5 ile mazda 2 arasında da sürüş tepkisi olarak büyük benzerlik vardır.
Aynı platform-şase-powertrain olmadan da benzer olabiliyor otomobiller evet. Senin gibi tipler pek anlamasa da nasıl olduğunu. Benzerlikler şunlar;
1-hafiflik
2-hafif olması dolayısıyla çeviklik(düşük hızda ani yön değiştirebilme yeteneği
3- devir seven motor
4- geçişleri çok iyi ve kısa oranlı şanzıman
5-virajlarda yüksek yol tutuş

Editten önce yazdığım yazıda şase kelimesi bile geçmemiş. Adam diyor ki aynı şaseye sahip demek cahillik diye. Evet kardeşim sen çok bilgilisin tebrik ederim. Ben bilmiyorum malesef. Müthiş bilgin ve okuduğunu anlama yeteneğin ile ileriki hayatında başarılar dilerim sana.

Ayrıca 88 hp olan motorlar enjeksiyonlu modeldir 84 olanlar türkiyeye gelen denmiş başka bir arkadaş tarafından. Şöyle bir durum var ki 84 hp üreten motorlar 8 valf olanlar. 16 valf olan dohc motor 88 diye biliyorum. Ki Türkiye'ye gelen modellerin ruhsatlarında da bu şekilde kayıtlı. Zamanında yanlış kaydedilme olasılığı var.
Bg kasalarının "orjinal mx-5" diye bahsedilen Mazda MX-5 NA ile hiçbir benzerliği yoktur. Olabilecek tek benzerliği B6 ve BP kodlu 4 silindirli motorlarıdır. Biri yataylamasına diğeri uzunlamasına motor yerleşimine sahip iki otomobil için aynı şasiye sahip olduğunu söylemek ancak bir yarı cahile yakışır. Dahası ticari araçlar dışında hem arkadan çekiş seçeneğine hem de önden çekiş seçeneğine sahip bir otomobil dünyada satışa hiç sunulmamıştır (Allahım inşallah beni yanlış çıkaracak biri bulunur).
Bahsi geçen BG platformu 1979'da başlayan Mazda-Ford ortaklığının bir ürünüdür. Bu BG platformu ayrıca Ford'un Laser ve Escort modellerinde, Kia Sephia ve Mercury Tracer'da kullanılmıştır. BG kasalarda çoğunlukla ithal edilen karbüratörlü 1.6 motor, B6'ların bir versiyonu olan B61V motor koduna sahiptir. Bu karbüratörlü motor sanılanın aksine 88 beygir değil 84 beygirdir. 88 beygir olan motorlar ise aynı motorun enjeksiyonlu modelidir. Ülkemizde az sayıda da olsa BG Kasaların enjeksiyonlu motorları bulunmaktadır.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri