Bir yanda segment lideri, bir yanda gerçekten kaliteli hissettiren Mazda. İkisinin de benzinli ve dizel seçenekleri mevcut. Fakat Mazda dizel motor seçeneğinde manuel vites seçeneği sunmuyor. Golf'de ise böyle bir sıkıntı yok. Fakat dizelde seçilen vites tipi ise genelde dizel - otomatik yönünde şekillenir. Yani dizel - otomatik olarak karşılaştırmalarını yapabiliriz.

Tasarım olarak başlayacak olursak ikisi de gerçekten çok güzel görünen otomobiller. Kesin net kararlar veriyorsanız burada zaten Golf'ü tercih edersiniz ama birazcık Japon sevip de farklı tatlar arıyorsanız mutlaka Mazda tercih edilir.

Gelelim iç mekana, Golf'ün içerideki malzeme kalitesini artık tartışmaya gerek bile yok. Her şey yerli yerinde, olması gerektiği gibi. Mazda 3'de ise direksiyon, göstergeler, konsol kendinizi mutlu hissedebileceğiniz bir yapıya sahip. Çok çok kaliteli demek mümkün olmasa da bu kokpite asla kalitesiz diyemezsiniz. Gösterge paneli Golf'e göre daha eğlenceli ve efektif.

Performans konusuna gelirsek Golf kesinlikle 2-3 tık daha iyi bir performansa sahip. Zaden DSG de işin içine girerse çok hızlı vites geçişleri ile Mazda'ya pek şans bırakmıyor.

İç hacim bagaj gibi konulara baktığımızda birbirlerine oldukça fazla yakınlar.

Fiyatlar ise Mazda 3 dizel otomatik seçeneği ile 92.000 TL'den başlıyor, Golf'ün dizel otomatik seçeneği ise 96.000 TL'den başlıyor.

Şahsi görüşüme geçecek olursam zaten bir Golf kullanıcısıyım, malzeme kalitesinde bence Golf'ten pek de geri kalmayan Mazda, farklı heyecenlar aradığım noktada tercih edeceğim araba olabilir. Özellikle kokpitinden artık sıkılmış olduğum Golf karşısında sahip olduğu kokpit ile aklımı çelen bir otomobildir Mazda 3. Ama hala bir makyaja ihtiyacı var.
tümünü gör
ilgili galeri