Bir yanda segment lideri, bir yanda gerçekten kaliteli hissettiren Mazda. İkisinin de benzinli ve dizel seçenekleri mevcut. Fakat Mazda dizel motor seçeneğinde manuel vites seçeneği sunmuyor. Golf'de ise böyle bir sıkıntı yok. Fakat dizelde seçilen vites tipi ise genelde dizel - otomatik yönünde şekillenir. Yani dizel - otomatik olarak karşılaştırmalarını yapabiliriz.

Tasarım olarak başlayacak olursak ikisi de gerçekten çok güzel görünen otomobiller. Kesin net kararlar veriyorsanız burada zaten Golf'ü tercih edersiniz ama birazcık Japon sevip de farklı tatlar arıyorsanız mutlaka Mazda tercih edilir.

Gelelim iç mekana, Golf'ün içerideki malzeme kalitesini artık tartışmaya gerek bile yok. Her şey yerli yerinde, olması gerektiği gibi. Mazda 3'de ise direksiyon, göstergeler, konsol kendinizi mutlu hissedebileceğiniz bir yapıya sahip. Çok çok kaliteli demek mümkün olmasa da bu kokpite asla kalitesiz diyemezsiniz. Gösterge paneli Golf'e göre daha eğlenceli ve efektif.

Performans konusuna gelirsek Golf kesinlikle 2-3 tık daha iyi bir performansa sahip. Zaden DSG de işin içine girerse çok hızlı vites geçişleri ile Mazda'ya pek şans bırakmıyor.

İç hacim bagaj gibi konulara baktığımızda birbirlerine oldukça fazla yakınlar.

Fiyatlar ise Mazda 3 dizel otomatik seçeneği ile 92.000 TL'den başlıyor, Golf'ün dizel otomatik seçeneği ise 96.000 TL'den başlıyor.

Şahsi görüşüme geçecek olursam zaten bir Golf kullanıcısıyım, malzeme kalitesinde bence Golf'ten pek de geri kalmayan Mazda, farklı heyecenlar aradığım noktada tercih edeceğim araba olabilir. Özellikle kokpitinden artık sıkılmış olduğum Golf karşısında sahip olduğu kokpit ile aklımı çelen bir otomobildir Mazda 3. Ama hala bir makyaja ihtiyacı var.
Golf'ün tasarımdan sıkılmış durumda olsam da Golf birazcık daha ağır basıyor. Fakat bahsedildiği gibi ben de Mazda'nın kokpitinin daha eğlenceli ve tercih sebebi olduğunu düşünüyorum ama her şey kokpit değil ne yazık ki. Hafif Japon sevdam ve aradığım heyecanlar doğrultusunda ben de Mazda 3'ü tercih ederdim. Hangisi daha iyi derseniz tabii ki Golf.
İki araçda c segmentinin başını çeken araçlar olmasına rağmen mazda 3 sürüş keyfi olarak golfden ağır basmaktadır.
Mazda 3'ün galip çıkacağı versus. Bir de MPS versiyonu gelse..
-Tabikide soyleyeceklerime katilan olur katilmayan olur ama her ikisini uzun sure kullanmis ve otomobil arastirma hobisi olan biri olarak yazacaklarimi tenzih etmesenizde dikkate almanizi tavsiye ederim.

-Oncelikle her iki modelle ilgili genel gecer bilgilerden bahsedecegim ama her iki aracin (ozellikle golfun) farkli motor secenekleri ve donanimlari oldugundan dizeli mi bensinlisimi dolusumu bosumu olayina girmeyecegim ve geri kalan bolumlerde edindigim tecrubeleri kisa ve oz aktaracagim.
-golf: alman menseili olmasininda etkisiyle kabin kalitesi yalitim kabul edelim gercekten iyi ama uzun omurlu kesinlikle degil. Mazda3 e gore parca ve servis bakimk pahali ayrica sasi v3 kullanim karakteri olgun. Anlayacaginiz cogu standart kullanicinin hakli tercih sebebi.
-mazda3: bu araci anlatirken bencillik yapacagim cunki kullanirken haz duydugum bir arac. İc malzeme kalitesi kotu ozellikle koltuk ve bagaj dosemeleri berbat ancak bu otomobilin en guzel ozelligi olgun sasi dengesi ve surusun yaninda sizi eglendirebilmesi. Bu arac agirlik denge ve muhendislik acisindan oyle guzel ayarlanmis ki sasi dengesinden az cok anlayan insan bu araci kullanirken imal surecinde yapilan muhendislik hesaplarinin oturdugu koltuktan poposuyla bir guzel hissediyor. Ve en onemlisi ozgun bir arac gercekten japonlari tebrik ederim

Sonuc olarak tercihin ozguluk ve muhendislikten yana ve mazda3
herkesin volkswagen golf kullanmasından dolayı mazda 3 diyeceğim karşılaştırma. biraz özgün olmakta fayda var diye düşünüyorum.
İnsanların basma kalıp düşüncelerinden kurtulması gerektiğini belirterek, çagdas ve özgün cizgilere sahip, yol tutusu kadar surus zevkide mukemmel olan Mazda3 derim👍
mazda 3 önde de olsa... fiyatı itibariyle şans kazanamıyor. Azıcık ucuz yap ki insanlar alıp gerçekten kaliteli misin diye denesinler seni... uçup gitmenin anlamı nedir? Nitekim 76.000 tl den başlıyor. Golf ise 65.000 tl den başlıyor. Tamam sinirlenmeyin illaki donanım farkları vardır fakat biraz alttan başlaması lazım. Çok yukarda...
Bizzat test surusu yapabildigim iki aracin kiyaslamasidir ve romantik bir cevap verilirse sonucu mazda 3 olabilir bu kiyaslamanin. Fakat gercek hayatin soguk unsurlari hatirlandiginda (2.el piyasasi, servis vb,) bu kiyaslamaya mazda 3 diyen romantiklerin neredeyse hepsi kendisini golf (astra, megane da olabilir) icin pazarlik yaparken bulmaktadir.
Dizelde mazda benzinde golfu seçeceğim versus sonuçta atmosferik sağlam ama turbo benzinlinin torku candır.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri