Mazda 3'ün dördüncü nesil modelidir, Los Angeles Fuarı'nda tanıtılmıştır.

Aracı detayları şu şekilde:
Mazda hem standart benzinli motor gibi bujiyle hem de dizel gibi sıkıştırma ile patlatma olanağını aynı anda sunan devrimsel motoruyla benzinli motorlarda hâlâ ömür olduğunu kanıtlıyor. 2.0 litrelik düşük hızlı kullanımlarda motor standart bir benzinli motora göre %30 daha az yakıt tüketiyor, gerçek koşullardaysa tüketim %20 civarında daha az. Motorun bir diğer getirisi de son derece hassas olan tepkisi, lineer güç dağılımı ve devir çevirme konusunda istekli olması.

Skyactiv-X güç ünitesi 24 Volt mild hibrit sistemiyke birlikte geliyor. Bu sistem içten yanmalı motora destek veren bir elektrik motoru barındırırken düşük hızlarda motoru kapatarak ekonomi sağlıyor. Yeni Mazda 3’te bu motor dışında 1.5 ve 2.0 litrelik standart benzinli motorlar ve tamamen yeni 1.8 lt’lik Skyactiv-D dizel motor da kullanılıyor.

Yeni motor dışında üçüncü nesil Mazda 3, tasarım olarak daha önce sizlerle detaylarını paylaştığımız Kai konseptinin hemen hemen aynısı. Oldukça agresif görünen ön tarafta geniş ön ızgara dikkat çekerken, arkada MX-5 modelinde gördüğümüz yuvarlak formlu farlara yer verilmiş.

Otomobilde ayrıca daha hafif ve rijit bir gövde yapısı için geliştirilen Skyactiv Vehicle Architecture altyapısına da yer verilmiş. Bu mimari aracın gövde rijitliğini arttrırıken şanzıman titreşimlerinin önüne geçiyor, daha iyi bir yalıtım sağlıyor ve otomobili dinamik olarak çok daha iddialı bir konuma getiriyor.

Mazda’nın yeni geliştirdiği ve ön ile arka aksa farklı miktarlarda güç aktaran dört çeker sistemi i-Activ AWD de yeni 3 modelinde kullanılıyor.

Kabinde oldukça minimalist bir yaklaşım dikkat çekiyor. 8.8 inç genişliğindeki infotaintment ekranı eski modele göre tamamen yeni tasarlanmışken artık daha sezgisel şekilde kullanılabiliyor.

Yeni Mazda 3 hem hatchback hem de sedan gövdesiyle tanıtıldı.

Edit: Başlık ve link düzeltildi, FocusRS isimli kullanıcımıza, uyarısı için teşekkürler.
SkyActiv-X’i merakla bekliyorum. Hala hiçbir detayını açıklamadılar benzin-dizel mantığı hariç.

AWD sistemi ister manuel, ister otomatik şanzıman ile alınabilecek diyorlar.

Önceki nesilde Hatch>Sedan idi benim için ama bu nesilde Sedan ayrı bir güzel göründü gözüme.

1.5-2.0-2.5 SkyActiv-G’lerden yalnız 1.5 olanı gelir bize, dizelde de 1.8 litre diyorlar gelmez o. SkyActiv-X’in hacmi nasıl acaba? Kafamda deli sorular.

edit: kafamdaki deli soru cevabını aldı; 2.0 litreymiş SkyActiv-X.
2019 sedan kasası çok güzelken hb kasası biraz garip duran araba.
Ülkemizdeki mazda yetkili servisinin rezilliğinden ötürü yine sokaklarda sınırlı sayıda göreceğimiz mazda modelidir. Tüm dünyada iyi bilinirken bizim ülkemizdeki japon algısını bozmaya çalışan firma yok denebilir.
Üçüncü değil dördüncü nesil Mazda3 modelidir. Maalesef yine tutmayacaktır.
(Düzenlendi)
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri