İsmini bilgelik, zekilik ve uyum tanrısı Ahura Mazda’dan alan otomobil firması. Ahura Mazda, Perslerin Zerdüştlük Tanrısıdır.
mazda mx-5 gibi bir arabayı bize kazandırdığı için bile saygı duyabileceğim marka.
Son 2 yıldır güzel bir atak içerisindeler, arabalarının yüzlerini değiştirdiler, malzeme kalitesini geliştirdiler. Doğal olarak satış rakamları da yükseldi. Daha da iyi olacaklardır.
Dünyadaki arıza oranı en düşük olan ama ülkemizde nedense bir türlü tutulmayan sağlam, güzel araçlar üreten japon otomotiv markası.
Satış stratejisi yüzünden satmayan markadır.
intecity mazda 3'lerin hepsini satın alıp kiralamaya vermiştir. O yüzden piyasadakilerin hepsi kiralama firmalarındadır.
Türkiye'de ikinci el pazarı ölü olan ama aslında hiç bozulmaması ile tüm Dünya'da ün salmış olan otomobil üreticisi. Ülkemizde Honda ve Toyota'nın gölgesinde kalmıştır. mazda cx-3 ve mazda cx-5 2.2 d power ile marka imajını ülkemizde de yükseltecektir.
amblemi ovalin içine tutturulan bir m harfi olan marka. bir başka deyişle ise kanatlarını açmış bir kartal figürü.
rotary motorlu spor otomobili mazda rx-vision ile 31. uluslararası otomobil festivali’nde “yılın en güzel konsept otomobili” ödülünü almış markadır.

mazda rx-vision (önden)
mazda rx-vision (arkadan)
Dünyanın en sağlam, en sorunsuz araçlarını yapan firmadır kendisi.
Resmi olarak seçilmiştir.
2015 Mayıs'ında cx-3'ü tanıtmış ve 2015 Kasım ayına kadar tüm araçları sattığını öğrenmiştim. 8 ay geçmesine rağmen yaşadığım büyük şehirde en fazla 2 kez görmüşümdür cx-3'ü. Yani demem o ki, rakamlar da gösteriyor, ülkemize ithal edilen Mazda sayısı çok çok sınırlı ve gelen araba da satılıyor aslında.

Bunun nedeni de tüm Mazda modellerinin sadece Japonya'daki fabrikada üretiliyor olmasıymış. Yıllık otomobil üretimi sınırlı olunca bizim gibi başarısız distribütöre sahip ülkelere de düşük sayılarda araç geliyor ve düşük sayılarda satış gerçekleşiyor. Tabi bu servis ağını da, ikinci eli de etkilemekte.

Gerçek şu ki değer kaybını ve zayıf ikinci el piyasasını göze alıyorsanız Mazda şahane bir seçenek.
"as a brand, we like driving" mottosunu benimsemiş otomobil üreticisi.
yani adamlar diyorlar ki, marka olarak araba sürmekten keyif alıyoruz.
  • / 3
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri