1914 yılında italya'nın bologna şehrinde alfieri maserati ve kardeşleri tarafından kurulan spor ve yarış arabaları üreten otomotiv markası. ikinci dünya savaşı civarı dönem şartları nedeniyle maddi sıkıntıya düşmüş ve uzun bir süre kapalı kalmıştı. taa ki 1993'te fiat tarafından satın alındı ve tekrar yükselişe geçti. kurucusunun söylediği gibi sadece zengin ve stil sahibi kişilerin vazgeçilmezidir.
Logosu olan trident, yunan mitolojisinde ki denizler tanrısı Poseidon'un silahıdır. Ve logoyu konumlandırdıkları ön mazgal ile birlikte karakteristik Maserati ön tasarımı inanılmaz çekici gözükmektedir.
türkiye'de distribitörlüğünü istanbul-kuruçeşme'deki fer-mas üstlenmektedir.
2014'te satışlarında pik yaptıktan sonra amacından şaşan marka. geçen yılı hedeflerinin arkasında bitirince maserati levante isimli suv'u yapmaya karar vermişler. hani siz farklıydınız...
2014'te üretilen yaklaşık 13 bin adet maserati quattroporte ile maserati ghibli modelini geri çağıran marka. sebep ise jeep grand cherokee başlığında bahsettiğim aracın şanzıman sistemindeki sorun. gerçi fca grubunun mimli araç sayısı 1 milyon seviyelerinde ancak maserati'nin güvenilirliğini sarsan bir durum.
muhteşem bir logoya sahip, elit bir otomobil üreticisi. avrupa kıtasında dahi egzotik tanımı yapılabilir. mazerati şeklinde okunur.

--- spoiler ---
Maserati’nin “Quattroporte Efsanesi” Türkiye’de 10 Yaşında!

10’uncu Yılında 120’nci Quattroporte Kullanıcısıyla Buluştu.

Maserati’nin şimdiye kadar ürettiği en güçlü ve hızlı sedan modeli olması sebebi ile markanın ‘amiral gemisi’ unvanını koruyan Quattroporte, Türkiye’deki satışlarında 10’uncu yılına girdi. Maserati Quattroporte, benzinli ve dizel motor seçenekleri ve 4x4 çekiş sistemi seçeneği ile 255 bin 117 Euro’dan başlayan anahtar teslim fiyatıyla satışa sunuluyor.

1963’teki ilk lansmanından bu yana 72 ülkede 24 bin adetten fazla satılan, İtalyan spor sedan otomobillerin en güzel örneği Quattroporte, Maserati’nin Türkiye’deki konumlamasını da güçlendirerek; hem spor otomobil hem de şoförlü kullanım özelliği ile öne çıkmaya devam ediyor. Maserati’nin ülkemizdeki temsilcisi Fer Mas, lüks spor sedan sınıfının öncüsü Maserati Quattroporte modelinin 120’ncisini geçtiğimiz hafta teslim etti. Maserati’nin pek çok lüks otomobil üreticisinin, dört kapılı ve sportif coupe sedan model geliştirmesinden çok önce, pazardaki müşteri taleplerini iyi analiz ederek tasarladığı Quattroporte, Türkiye’de Fer Mas tarafından ilk kez 2006 yılında satışa sunulmuştu. Maserati, 2013’te sedan modellerinde büyük bir atılım gerçekleştirdi ve tarihinde ilk defa, aynı yıl içinde iki farklı 4 kapılı modelini pazara sundu. 2013 yılında pazara hızla giriş yapan Quattroporte markanın atılım hamlesinin ilk ayağını temsil ederek amiral gemisi unvanını aldı. Fer Mas Şirket Müdürü Sinan Saip Bel, “10 yıldan bu yana sınırlı sayıda ülke kotasıyla satışa sunduğumuz Quattroporte, hem benzinli hem dizel motor seçenekleriyle müşteri talebi alıyor. Bu çok özel sportif sedanın gelecek yıllarda da Türkiye’de Maserati satışlarına daha fazla ivme katacağından şüphemiz yok” dedi.
--- spoiler ---
Maserati Levante Türkiye’de Müşterilerine Ulaşmaya Başladı!


--- spoiler ---
Tofaş çatısı altında, Ferrari ve Maserati markalarının ülkemizde distribütörlüğünü yürüten Fer Mas Oto, İtalyan lüks otomobil üreticisi Maserati’nin lüks ve sportif SUV modeli Levante’nin müşteri teslimatlarına başladı. 190 bin Euro'luk başlangıç fiyatına sahip olan ve tüm dünyada yoğun talep gördüğü için 2016 yılında çok sınırlı sayıda aracı ülkemizde sahiplerine teslim edebilecek olan Fer Mas Şirket Müdürü Sinan Saip Bel, “İlk olarak mart ayında Cenevre Fuarı’nda sergilenen, kısa bir süre sonra tüm dünya ile birlikte ülkemizde de satışa sunularak sipariş alınmaya başlanan Maserati Levante’nin bu seneki ülke kotasının çoğunu sattık ve ağustos ayı sonu itibarı ile ilk teslimatlara başladık. Yıl sonuna kadar Türkiye kotasındaki tüm araçların satışını tamamlayıp, müşterilerimize araçlarını teslim etmiş olmayı planlıyoruz” dedi.

İtalyan lüks ve sportif otomobil markası Maserati’nin ilk günden bu yana büyük ilgi gören SUV’u Levante’nin ilki, Türkiye temsilcisi Fer Mas Oto tarafından sahibine teslim edildi.

190 bin Euro’dan başlayan anahtar teslim satış fiyatına sahip Maserati Levante’nin ülkemizde teslim edilen ilk modeli, 3.0 litrelik yüksek performanslı dizel motor ünitesi ile 275 HP güce sahip siyah renkte bir araç oldu. V6 turbodizel motorlu Levante’nin teslimatı sonrasında Fer Mas Şirket Müdürü Sinan Saip Bel, “İlk olarak mart ayında Cenevre Fuarı’nda sergilenen, kısa bir süre sonra tüm dünya ile birlikte ülkemizde de satışa sunularak sipariş alınmaya başlanan Maserati Levante’nin bu seneki ülke kotasının çoğunu sattık ve ağustos ayı itibarı ile ilk teslimatlara başladık. Yıl sonuna kadar Türkiye kotasındaki tüm araçların satışını tamamlayıp, müşterilerimize araçlarını teslim etmiş olmayı planlıyoruz” dedi.

Maserati’nin lüks SUV’u, Türkiye’de Euro 6 egzoz emisyon normlarını yerine getiren hem benzinli hem de dizel motorlar, her modelde standart olarak sunulan yükseklik ve sertlik ayarlı havalı süspansiyon ve akıllı dört çeker sistemi Q4 ile donatılmış olarak yollara çıkıyor. Maserati Ghibli ve Quattroporte’de olduğu gibi, Levante de güçlü V6 turbodizel motor seçeneği ile alınabiliyor. 3.0 litrelik motor ünitesi 275 HP güç ve 600 Nm tork üretiyor. 275 HP’lik dizel motorlu Maserati Levante, 0-100 km/s hızlanmasını 6.9 saniyede

tamamlarken, 230 km/s’lik son hıza erişiyor. Maserati Levante’nin Ferrari tarafından üretilen 3 litrelik 350 HP’lik benzinli motoru ise düşük yakıt tüketimiyle beraber çok etkileyici bir sürüş deneyimi ve Ferrari’den tanıdık olduğumuz eşsiz bir ses sunuyor. Motor, 1750 devirden 5.000 devire kadar 500 Nm tork üretebiliyor. Bu V6 motor ile donatılan Levante 0’dan 100’e sadece 6 saniyede ulaşırken, maksimum 251 km/s’lik son hıza ulaşabiliyor.

Levante’nin şasisi; her bir Maserati için olağan olan üstün asfalt performansı, tutunma seviyesi düşük yüzeylerde ise üstün yol tutuş ve mükemmel off-road performansı özelliklerini bir arada sunacak şekilde tasarlanmasıyla dikkat çekiyor. Zengin standart ekipman seviyesiyle dikkat çeken yeni SUV’un tüm versiyonlarında; farklı sürüş modlarına gore elektronik olarak uyarlanabilen sertlik ve yükseklik ayarlı havalı süspansiyon sistemi, akıllı dört çeker teknolojisi Q4 ve markanın yeni SUV modeli için optimize edilen 8 kademeli otomatik şanzıman standart olarak sunuluyor.

Adını hafif esintiden ansızın şiddetli bir fırtınaya dönüşebilen bir Akdeniz rüzgarı olan Levante’den alan Maserati Levante, net ve akıcı yüzeylerden oluşan tasarımıyla Maserati markasını ve onun İtalyan karakterini çok iyi yansıtıyor. Arka kısma damgasını vuran eğimli arka cam ve aerodinamik hatlar ise tipik yüksek performanslı spor otomobil unsurları olarak dikkat çekiyor. İç mekân tasarımı ise Maserati’nin geniş araçlarından esinlenilerek oluşturulmuş ve Levante’nin SUV karakteri ile uyumlu olan bir dizi yenilikçi çözümleri de içeriyor.
--- spoiler ---
lacivert rengin çok yakıştığı marka. benim yaşımdaki (19) herkes porsche, ferrari hayranı olur, ben quattroporte :) porsche'lere karşı ayrı bir hayranlığım var evet, fakat maserati çok başka. asaleti yeter, logosu yeter.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri