1981 yılında kurulan ve suzuki'nin hindistan'daki ayağı olarak bilinen otomotiv markası. ürettikleri ufak ebatlardaki araçlarla tanınırlar.

şirketin kökenleri 1970'lere dayanmasına karşın resmi kuruluş tarihi suzuki ile 1981 yılında yapılan ortaklığa denk gelir.

1970'lerde araba yapımı için ar-ge çalışmalarıyla boğuşan marka, suzuki ile anlaşınca daha çok distribütör gibi davranarak ithal ettiği araçları satmaya başladı. daha sonraları hükümetin desteğiyle üretime de başlayan fabrikalar, kısa sürede hindistan sokaklarını doldurmayı başardı.

piyasayı domine etmeyi başaran maruti'nin yükselişi, suzuki yönetimini cesaretlendirerek şirketteki hisselerinin %30'dan %50'ye çıkarmasını sağladı.

şirketin bu yükselişinin yanı sıra tanınırlığında etkili olan bir başka olay daha var. 2012'de manesar'daki fabrikada çıkan isyan.

bir grup işçi, düşük maaşlarını protesto etmek için yönetimin bulunduğu binaya yürür. polisle çatışan işçiler daha sonra insan kaynakları müdürünü feci şekilde döverek öldürür ve binayı ateşe verirler.

uzun süre yönetim kanadı ile işçiler arasında maaş pazarlıkları yapılır. sonunda olaylar yatıştırılmasına rağmen yapılanlar unutulmaz ve ilk fırsatta eylemlere katılan yaklaşık 500 işçinin görevine son verilir.
tümünü gör
ilgili galeri