Motoru çalıştırmak için döndürülen bir elektrik motordur.
Arızalandığında kömürlerine bakılır ilk olarak.
yersiz yerde arıza yaptığında bir de tek kişi iseniz başınıza bela olacak parçadır.
Bozulduğu zaman arabayı vurdurmak gereken parça.
Motora ilk hareketi veren parça.
Elektrik enerjisini hareket enerjisine çevirir.
Bozulduğu zaman otomatik vitesli arabaların vurdurulmaması gereken parça. Mümkünse arabanızı kenara çekin ve çekiciyi bekleyin. Serviste bu parçanın yanında şanzıman masrafıyla da karşılaşmak istemezsiniz.
Akümülatörden aldığı elektrik enerjisi ile çalışan, motorun ilk hareketinin sahibidir. Harekete geçtiği anda krank miline bağlı olan volan dişlilerinin dönmesini sağlar. yakıt hava karışımının motorun içine dolmasını ile pistonlar ilk hareketini yapar.

Marş motoru çalışmıyor ise sebepleri şunlar olabilir; akü boşalmış olabilir, akü kutup başları gevşemiş olabilir, akü kutup başları paslanmış olabilir, şase bağlantı noktaları gevşemiş olabilir, marş motorunun kömürü bitmiş olabilir.
Motora sadece ilk hareketi vermekle görevli olan parçadır ve bu yüzden yapımında genellikle ucuz ve hafif malzemeler kullanılır.Ve sadece motora ilk hareketi veren parçadır başka bir olayı yoktur.
Genelde marş ve şarj karıstırılır. Marş motoru, şarj dinamosu olur. Marş motoru üzerinde olup motora ilk hareketi veren küçük dişliye bendix dişlisi denir. İlk hareketten sonra bu bendix dişlisi yuvasına geri döner. Bu hareketinden ötürü sanayi jargonunda buna marş ta..ğı denir.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri