• / 2
--- Volkswagen ---
Volkswagen'in gelecek vizyonu “I.D concept” de buluştu


Volkswagen, Paris Otomobil Fuarı’nda, tamamen elektrikli yeni konsept aracı I.D’nin dünya prömiyerini gerçekleştirdi. Volkswagen’in gelecek ile ilgili tasarım ve teknoloji öngörüsünü de taşıyan I.D, 600 kilometreye varan olan menzili ve otonom sürüşüyle öne çıkıyor

Volkswagen’in elektrikli konsept otomobili I.D, tek bir şarj ile 600 kilometreye varan bir menzile sahip. Sıfır emisyonlu I.D’nin elektrikli motoru 170 PS’lik güç üretiyor. Kompakt segmentte markanın elektrikli otomobil tasarım dilini de belirleyen I.D, iç tasarımda yeni Açık Alan Konsepti (Open Space Concept) felsefesini de taşıyan ilk Volkswagen oldu.

Volkswagen’in gelecekte geliştireceği elektrikli otomobiller için de bir altyapı olacak Modular Drive Kit (MEB) platformu temel alınarak geliştirilen I.D, seri üretim bir Golf’ten daha kısa olmasına rağmen, bir Passat’ın iç hacmini sunuyor. Bunu ise elektrikli motorun arka aksta, pillerinin de otomobilin tabanına yayılmasını sağlayan yeni tasarımıyla gerçekleştiriyor. Böylece, cömert bir iç hacim sunuyor.

Tek tuşla otonom sürüş
I.D’nin en öne çıkan özelliklerinden biri de bir tuşla “I.D Pilot” adı verilen otonom sürüşe geçebilmesi. Sürücü bunu, direksiyon üzerinde bulunan VW logosuna dokunarak gerçekleştiriyor. Direksiyon gizlenerek, sürücüye de daha rahat bir alan sağlanıyor.

I.D, anahtar yerine, akıllı telefon ile açılıyor veya çalıştırılıyor. Kullanıcılar, akıllı telefonlarıyla oluşturdukları, sürüş modu tercihleri, koltuk, navigasyon veya eğlence sistemi ayarlarını da “Volkswagen Automotive Cloud” profili ile otomobile yükleyebiliyor. Volkswagen tamamen elektrikli I.D’yi 2020 yılında, otonom sürüş sistemli I.D’yi de 2025 yılında üretime geçirmeyi hedefliyor.
--- Volkswagen ---


--- Toyota ---

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye tarafından 9 Kasım tarihinde gerçekleşecek bir törenle Sakarya’daki üretim tesislerinde seri üretimine başlanacak olan Toyota C-HR, iç ve dış mekanı ile Paris Otomobil Fuarı’nda sergileniyor.

Mart ayında Cenevre Otomobil Fuarı’nda gerçekleşen dünya prömiyerinde tasarım ve teknik bilgileri açıklanan C segment crossover sınıfındaki Toyota C-HR, iç detayları ile Paris Otomobil Fuarı’nda Toyota standında yerini aldı.

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye Genel Müdür ve CEO’su Hiroshi Kato, çok yakında seri üretimi başlayacak olan aracın sergilendiği Paris Otomobil Fuarı’na katılımda bulundu.

Gelişmiş mühendislik kabiliyetleri ve tüm çalışanların özverili çabaları ile Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye’de Toyota C-HR projesinin sonuna yaklaşıldı. Kasım ayında şirketin üretim hatlarından çıkacak olan ilklerin otomobili Toyota C-HR, şirketin gelecek başarıları için ilham kaynağı oldu. Türkiye’de üretilmiş olan ilk hibrit ve ilk crossover olacak olan Toyota C-HR ile birlikte fabrika kapasitesi 150 binden 280 bine çıkacak.

Toyota CH-R, 1.2Turbo benzinli, 1.8 Hybrid ve 2.0 benzinli olmak üzere üç farklı motor seçeneğine sahip olacak. 1.2Turbo versiyonu 116 DIN/HP güç üretirken, 1,8 litrelik Hybrid versiyon ise 122 DIN/HP güç üretecek. Ürün gamının tepe noktasında yer alan 2.0 litrelik motor ise 150 DIN/HP güce sahip olacak. 1.2Turbo versiyonu, 6 ileri manuel vitesli önden çekiş veya CVT otomatik şanzımanlı dört tekerlekten çekişli olmak üzere iki farklı şanzıman ve çekiş tipiyle üretilecek. 1.8 Hybrid versiyonu CVT şanzıman ve önden çekiş imkanı sunarken, 2.0 litrelik motor ise CVT şanzıman ve önden çekişle üretilecek.
--- toyota ------ Honda ---
Honda Türkiye’nin gururu Civic Sedan’ın Avrupa prömiyeri Paris’te yapıldı

Yirmi yıla yakındır Türkiye’de üretilen Civic Sedan’ın 10’uncu neslinin Avrupa prömiyeri Paris Otomobil Fuarı’nda gerçekleşti. Yenilenen Civic HB ile birlikte sergilenen Civic Sedan, Honda Türkiye’nin Avrupa ve Körfez ülkelerinde yeni pazarlara açılmasını sağlayacak.

İlk otomobilini 1997 yılında üretmeye başlayan Honda Türkiye Fabrikası’nın gururu Civic Sedan, Avrupa’da ilk kez Paris Otomobil Fuarı’nda Hondaseverlerle buluştu. Yenilenen Civic HB ile birlikte sergilenen Civic Sedan, gördüğü ilgi ile Avrupa C sedan segmentinin yeni yıldızı olmaya aday olduğunu kanıtladı.

Honda Tükiye’nin 123 milyon TL’lik yatırımla hayata geçirdiği proje neticesinde üretimine 16 Eylül’de başlanan Civic Sedan, 8 Ekim 2016 tarihinde 75 bin 740 TL’den başlayan fiyatla bayilerde yerini alacak. Üretildiği platform nedeniyle Honda’nın global ve Avrupa pazarındaki en önemli modeli olan otomobil 10’uncu neslinde de tasarımdan teknolojisine segmentindeki standartları yükseltmeyi başarıyor.

Sportif dört kapılı sedan: Honda Civic Sedan
Yeni Honda Civic Sedan marka tarihinin en geniş kapsamlı tek model geliştirme programından yararlanıyor ve Honda’nın C segmentindeki ileriye dönük önemli bir adımını temsil ediyor. Yeni Civic Sedan 10’uncu nesli ile son derece sportif bir dört kapılı sedan olarak yollara çıkıyor.

Yeni Civic Sedan, Honda’nın en kapsamlı ve iddialı yeni ürün geliştirme programının bir yansıması. Sadece geniş kapsamlı Ar-Ge kaynaklarıyla sınırlı kalmayan Honda, yeni Civic’i geliştirirken özellikle üretildiği ülkelerden biri olan Türkiye başta olmak üzere Kuzey Amerika’dan Japonya’ya ve Avrupa’dan Güney Amerika’ya ve Asya’ya kadar dünyanın dört bir yanındaki üretim ve satış operasyonları da sürece dahil edildi. Bugüne kadar üretilen en sportif Civic olan araç dinamizm, performans, yakıt verimliliği, ferahlık, genişlik, güvenlik ve iç mekan kalitesi söz konusu olduğunda kompakt sınıfa tamamen yeni standartlar getiriyor.

Yeni Civic Sedan, silueti ile sportif karakterini gözler önüne seriyor. Önceki nesil ile kıyaslandığında daha geniş, daha uzun ve daha alçak olan yeni Civic Sedan kısa ön ve arka aks uzantılarıyla sportif bir duruş sergilerken gergin hatlar yüksek aerodinamik verimliliği destekliyor. Sert hatlara sahip agresif yüz ifadesi, şişkin ve belirgin çamurluk kuşakları ve köşeli tasarıma sahip hava girişleri yeni Civic Sedan’ın sportif karakterine vurgu yapıyor.

Yeni Honda Civic Sedan geliştirilirken atak ve dinamik bir karakter hedeflendi. Modern ve yenilikçi mühendislik çözümlerini bünyesinde barındıran yeni Civic Sedan hafif yapı, rijit gövde, düşük ağırlık merkezi ve son derece gelişmiş bir süspansiyon sistemi ile oldukça keyifli ve eğlenceli bir sürüş deneyimi vaat ediyor.
Yeni daha geniş ve daha uzun platform sınıf lideri iç mekan genişliğini beraberinde getiriyor. Tamamen yeni iç mekan yalın, son derece düzenli bir mimari, yeni teknolojiler ve üst seviye kaliteli malzemelerle buluştu. Alçak oturma pozisyonu sürücüye daha sportif bir his sağlarken aynı zamanda otomobille daha iyi bir bağ kurmaya yardımcı oluyor. Yeni Civic Sedan ayrıca çok yönlü, pratik ve kullanışlı bir iç mekan ve bagaj alanıyla kompakt sınıfa yeni standart getiriyor. Bilgi ve eğlence sistemi Honda Connect’in ikinci nesli yolculukları keyfe dönüştürmek için Apple CarPlay ve Android Auto desteği sunuyor.

1,6 litre i-VTEC motor, yeni Civic Sedan’da 6 ileri manuel ve geliştirilmiş yeni CVT şanzıman seçenekleriyle birlikte sunuluyor. Üstten tek egzantrikli (SOHC) 1,6 litre sıralı 4 silindir tasarımlı, 16 supaplı i-VTEC motor aynı zamanda değişken emme manifolduna sahip. Civic Sedan’ın motoru 6500 devirde 125 PS gücü üretiyor ve 4300 devirde 152 Nm tork sağlıyor. Aynı motor üzerinde, özellikle Türkiye pazarı için özel geliştirilen LPG sistemine sahip Civic Eco, otogaz dönüşümü için özel olarak geliştirilen 1.6 lt’lik motoru ile benzinli bir otomobilin sunduğu performans ve uzun ömürlülüğü, yakıt ekonomisi ve düşük emisyon değerleriyle birleştiriyor.

Yeni Honda Civic Sedan ayrıca güçlü, keyifli ve yüksek verimlilik seviyesine sahip tamamen yeni VTEC Turbo benzinli motorla 2017’nin ilk aylarında yollara çıkacak. Dört kapılı beş koltuklu sedan, sıralı dört silindirli 1,5 litrelik VTEC Turbo benzinli motor, manuel ve CVT olmak üzere iki farklı şanzıman ile kombine edilebilirken gücünü ön aksa aktarıyor.

Paris’te Honda sürprizi Civic Type R prototipi
Yüksek performanslı kompakt hatchback sınıfının en gözde modellerinden biri olan Honda Civic Type R’ın güncel nesli ‘hot hatch’ kategorisinde birçok ödül ve pist rekoruyla başarısını tescil ettirmiş durumda. Honda, 2016 Paris Otomobil Fuarı’nda sürpriz yaparak yeni nesil Civic Type R ile ilgili bir ön gösterim niteliğinde olan Civic Type R prototipini tanıttı. Yeni nesli Civic Type R agresif tasarımlı tamponları, şişkin çamurluk ağızları ve devasa arpa spoyleriyle görsel bir şölen sunuyor.

Yeni nesil Civic Hatchback ile aynı platformu kullanan Type R’ın prototipi basık ve geniş gövde orantılarıyla dinamik ve sportif bir duruş sergiliyor. Kaslı bir görünümü beraberinde getiren gövde eklentileri ise sadece görsel şöleni desteklemekle kalmıyor, aynı zamanda üstün aerodinamik yapısıyla sürüş dinamiklerine de katkı sağlıyor. Prototipe özel bir ayrıntı olarak parlak fırçalanmış alüminyum gövde rengi dikkat çekiyor.

Agresif tasarımlı ön tampon kırmızı kontur, karbon tampon altı eklentisi ve elmas formlu ızgaraya sahip devasa hava girişleriyle yüksek performansı görsel olarak vurguluyor. Tüm Type R modellerinde olduğu gibi kırmızı ‘H’ logosu yeni ön ızgaranın tam ortasında kendine yer buluyor. Motor kaputunun ön cama yakın noktasında heybetli bir hava girişi kendine yer bulurken, duman efektli LED teknolojisine sahip ön farlar agresif ve hırçın bir görünümü beraberinde getiriyor.

Marşpiye boyunca uzanan karbon eklentileri ön tampon altı eklentisinin tasarımını yan gövdeye taşırken, 245’lik yüksek performanslı lastiklerle çevrelenen 20 inçlik piyano-siyah renkli jantlar sportif dinamizmi görsel olarak tamamlıyor. Geniş tabanlı lastikler ve dinamik gövdeyle doğru orantılı olarak çamurluk ağızları da genişletilmiş durumda.

Yeni nesil Civic Type R, tıpkı Civic ailesinin diğer üyeleri gibi tamamen yeni bir platformdan yararlanıyor ve önümüzdeki yıl üretim programına dahil edilecek. Aynı zamanda beş kapılı hatchback modelin global üretim üssü olan Honda’nın İngiltere-Swindow (HUM) tesislerinde üretilecek olan yeni nesil Civic Type R’ın 2017 yılının ikinci yarısında Avrupa pazarlarında satışa sunulması bekleniyor.

Dünyanın farklı pazarlarına İngiltere’den ihraç edilecek olan yeni nesil Honda Civic Type R ile ‘Honda’ logosuna sahip bir Type R’ın Kuzey Amerika pazarına ilk kez ihraç ediliyor olacak.

200 milyon Euro yatırımla geliştirilen Civic HB
Avrupalı tüketicilerin beklentileri doğrultusunda Avrupa’da ve 200 milyon £ yatırımla geliştirilen yeni Honda Civic Hatchback İngiltere (HUM-Honda of the UK Manufacturing) tesislerinde üretiliyor. Honda için Avrupa pazarında hacim modeli niteliğinde olan Civic Hatchback aynı zamanda marka tarafından bölgede önemli bir satış ve üretim mirasına da sahip. Birçok Avrupalı müşteri için Civic, Honda markasıyla eşdeğer algılanırken, tasarım ekibi yeni Civic için dinamik ve genç bir kitle hedefledi. Bu hedef doğrultusunda gövde yapısı, araç aerodinamiği ve şasi mimarisinde yeni yaklaşımlar sergilendi. Yeni Civic, ardında 40 yıllık köklü ve başarılı bir geçmiş bırakan orijinal Civic’e sadık bir yapı sergilerken “bütün insanlar için bir otomobil, dünya için bir otomobil” felsefesini devam ettiriyor. Bünyesinde etkileyici tasarım, sportif stil ve çok yönlü pratik yapı gibi kavramları mükemmel bir şekilde harmanlayan yeni Civic Hatchback aynı zamanda üstün sürüş dinamikleri de vaat ediyor.

--- Honda ---
--- Audi ---
Yeni Audi Q5 Paris’te tanıtıldı

Audi, Paris Otomobil Fuarı’nda, Yeni Q5’in dünya prömiyerini gerçekleştiriyor. Audi’nin geleceğinin tasarım dili olan Audi Prologue’un izlerini taşıyan Yeni Q5, bir önceki neslinden 90 kilogram daha hafif gövdesi, yeni sürücü asistanları ve geliştirilmiş yakıt tüketimi ile öne çıkıyor. Paris Otomobil Fuarı'nda ayrıca A5/S5 Sportsback, RS Q3 ve RS3 Sedan da ilk kez görücüye çıkıyor.

Audi’nin SUV segmentte en önemli temsilcilerinden biri olan Q5, ilk kez Paris fuarında Audi tutkunlarının beğenisine sunuluyor. İlk kez 2009 yılında satışa sunulan ve model yaşamı boyunca segmentinde rekabette büyük başarı sağlayan Q5, kullanıcıların da büyük ilgisini gördü. Satışlarını her yıl artırma başarısı gösteren Q5’in, yeni nesli , Audi’nin yeni tasarım dili olan Audi Prologue çizgilerini taşıyor ve daha keskin ve agresif bir görünümle segmentindeki başarıyı sürdürmeyi hedefliyor.

Bir önceki nesilden 90 kilo daha hafif ve 27 HP daha güçlü olan Yeni Audi Q5, 2.0 TDI 190 HP, 2.0 TFSI 252 HP motor seçenekleri, quattro çekiş sistemi ve Stronic şanzıman ile satın alınabiliyor. Q5’in, sportif kardeşi SQ5 ise 354 HP güç üreten 3.0 TDI quattro motora sahip. Yeni Q5, Çarpışma Önleme (Collision Avoidance Assist ), Dönüş (Turn Assist), Trafik (Traffic Jam assist) gibi güvenlik asistanlarını da barındırıyor. İç hacmi büyüyen ve 10 litre daha geniş bagajıyla, kullanıcılara daha konforlu bir sürüş sunan Yeni Q5, eğlence ve bilgi sistemleriyle kullanıcıların modern hayatın imkanlarından da araç içinde de yararlanmasını sağlıyor.

A5/S5 Sportback, RS3 Sedan ve RSQ3 de sergileniyor
Audi, Paris Fuarı’nda, ayrıca kompakt SUV modeli Q3’ün sportif ve dinamik RS teknolojisi ile birleşimi olan RS Q3’ü, daha önce coupe versiyonunu tanıttığı A5/S5’in dört kapılı versiyonu A5/S5 Sportback’i ve A3 Sedan modelinin, en sportif versiyonu olan RS 3 Sedan’ı da ilk kez beğeniye sunuyor.
--- Audi ---


--- Seat ---
SEAT'ın yeni SUV'u en maceracı haliyle Paris Fuarı'nda

SEAT, Uluslararası Paris Otomobil Fuarı’nda tüm sınırları aşabileceğini gösteren Ateca X-Perience’ı görücüye çıkardı.

Ateca, şehirli bir müşteri kitlesine sahip olsa da bu otomobil beklenenden çok daha fazla off-road kapasitesi sunuyor. Ateca X-Perience ile daha maceracı bir karaktere vurgu yapılarak, diğer SUV’ların ulaşamayacağı türde bir arazi aracı yaratılıyor.

Orta konsolda yer alan sürüş deneyimi butonu ile SEAT Sürüş Profilindeki Eko, Konfor, Spor, Kar, Off-road ve Kişisel modlardan biri seçilebiliyor ve böylece Ateca X-Perience sürücü durumuna, yol koşullarına ve o andaki kişisel tercihlere kendini uyarlayarak yeni bir maceraya hazır hale geliyor. Yeni nesil Haldex teknolojisine sahip 4Drive çekiş kontrolü, Yokuş İniş Desteğini de içeriyor ve bütün bunlar sürüş güvenliğini artırıyor.

Ateca X-Perience’ın özel tasarım 18 inçlik jantları, siyah çamurlukları, özel kapı eşikleri, çizilmez boyası, ideal yerden yüksekliği otomobilin off-road karakterini tamamlıyor. Krom tavan rayları, bagajın üstüne yerleştirilen ve otomobilin sportif karakterini ortaya çıkaran arka spoyler, bagajdaki 4Drive ve X-Perience logoları, arka tamponda yer alan çamurluklar Ateca X-perience’a agresif bir görüntü kazandırıyor.

190 HP güç üreten 2.0 TDI motora sahip ATECA X-perience, 7 ileri DSG şanzımanıyla performans ve verimliliği buluşturuyor. Ateca X-Perience, SEAT modelleri için artık alışılmış olan sürücü destek sistemlerini en eksiksiz şekilde barındırıyor. Şerit Takip Asistanı, Adaptif Hız Sabitleyici (ACC), Şehir içi Acil Frenleme Fonksiyonu özelliğine sahip Ön Bölge Asistanı, Kör Nokta Tespit Sistemi ve Arka Çapraz Trafik Uyarısı, Top View Camera (Çevresel Görüş Sistemi), Park Asistanı gibi özellikler otomobilde yer alıyor.

SEAT, bağlanabilirlik konusunda da en önde olmayı hedefliyor. Ateca X-Perience’ın Full Link teknolojisi (Apple Car Play ve Android Auto işlevlerini kapsar), 8 inç Medya Sistemi ekranı ve sürücünün akıllı telefonları kablosuz olarak şarj etmesini sağlayan “Connectivity Box” sistemini içeren yeni nesil bilgi-eğlence sistemleri sayesinde dijital dünyayla sürekli olarak bağlantı içinde kalması sağlanıyor.
--- Seat ---


--- LEXUS ---
LEXUS PARİS MOTOR SHOW’DA YENİ UX KONSEPTİ TANITTI
İleri teknoloji ve yüksek işçilik kalitesiyle dünyanın en iyi otomobillerini üretme felsefesine sahip Lexus, 2016 Paris Motorshow’da yeniliklerini sergiledi. Paris’te lüks coupe modeli LC’yi, Kinetik Koltuk Konsepti’ni ve NX Sport Edition’ı sergileyen Lexus, aynı zamanda UX Concept’in de dünya prömiyerini gerçekleştirdi.

UX Concept: Geleceğin Lexus tasarımı
Paris’te örtüsü kaldırılan Lexus UX Concept, lüks markanın yeni kompakt crossover modelini temsil ediyor. Bu yeni konsept, hem markanın yenilikçi tasarım dilini ortaya koyuyor hem de gelecekteki kompakt SUV vizyonunu gösteriyor.

Dikkat çekici Lexus tasarımını kompakt SUV’a aktaran UX Concept, iç ve dış tasarımının yanı sıra sürüş özellikleriyle de fark yaratıyor. Avrupa’da hızla büyüyen kompakt crossover pazarı için tasarlanan bu yeni konsept araç, çekici tasarımı ve kullanışlı yolcu kabini ile farklı bir sürüş deneyimi sunmayı amaçlıyor.

Lexus Markasından Kinetik Koltuk Konsepti
Paris’te Lexus’un bir diğer dikkat çekici tanıtımı, yeni Kinetik Koltuk Konsepti oldu. Yenilikçi bir yapıya sahip olan koltuklar, esnek yapısı sayesinde vücudun şeklini alıyor ve uzun süreler boyunca konforlu bir yolculuğa imkan sağlıyor. Hareket eden yapısı sayesinde, vücudun bel kemiği ve baş hareketlerini dengeleyerek kasların rahatlamasını ve uzun süreli oturmanın yaratacağı sorunların önüne geçilmesini sağlıyor. Koltuk sırtlığında kullanılan örümcek ağı şeklindeki yapı malzemesinde petrol bazlı ürünler yerine çevre dostu sentetik ipek malzeme kullanılıyor.
--- LEXUS ---


--- LEXUS ---
LEXUS PARİS MOTOR SHOW’DA SÜPER COUPE’Sİ LC 500 İLE BÜYÜLEDİ
Lexus 2016 Paris Motor Show’da tasarımıyla ve performans özellikleriyle dikkatleri üzerine çeken LC 500’ü sergiledi. 2012 yılında gösterilen LF-FC konseptinin neredeyse aynen üretim versiyonuna aktarıldığı LC 500, tasarım özellikleriyle ve teknolojisiyle ön plana çıkıyor. LC 500’de hibrit motor ve benzinli motor olmak üzere iki versiyon bulunacak. LC 500h ve LC 500 önümüzdeki yıldan itibaren dünyada ve Türkiye’de aynı anda satışa sunulacak.

Yeni Lexus LC 500, mühendislik ve tasarım ekiplerinin büyük bir uyum içerisinde çalışması sayesinde sıra dışı özelliklere sahip oldu. Fuarın en dikkat çeken modellerinden biri olan LC 500, aerodinamik tasarımını, karbon fiber tavan ve yola oturan alçak ve geniş bir duruşla tamamlıyor.

Ön tarafta Lexus’un kendine özgü ön panjuru dikkat çekerken, üçlü LED farlarda otomotiv endüstrisinin en ince projektörleri birlikte tasarlandı. Arkada da aracın çekici tasarımı, çok katmanlı stop lambalarıyla eşsiz bir görüntü oluşturuyor. 4 kişilik oturma kapasitesiyle LC 500 4,760 mm uzunluğa, 1,920 mm genişliğe, 1,345 mm yüksekliğe ve 2,870 mm dingil mesafesine sahip.

Dinamik ve performanslı bir sürüş deneyimi sunmak için tasarlanan LC 500, markanın tamamen yeni, premium arkadan itişli lüks platformunu kullanan ilk Lexus modeli oldu. Bu yeni coupe’nin alt yapısı aynı zamanda markanın gelecekte üretilecek önden motorlu/arkadan itişli araçları için referans noktası olacak.

Lexus LC 500 yüksek devirlere ulaşabilen RC F ve GS F’de yer alan 5.0 litre V8 motoru kullanıyor. Bu atmosferik V8 motor, hem akıcı ve direkt tepkileri olduğu için hem de etkileyici bir sese sahip olduğu için tercih edildi. Tamamen alüminyum V8 motor 473 HP güç ve 527 Nm tork üretiyor. Lüks otomobilde bir ilk olan yeni geliştirilmiş 10 ileri otomatik şanzımanı kullanan LC 500’ün 100 km/s’ye 4.5 saniyenin altında ulaşıyor.

LC 500h’de güçlü bir elektrik motoru, lityum iyon yeni batarya ve 3.5 litre V6 benzinli motor yer alıyor. Elektrik motorunun yüksek torku, gaz pedalına basıldığı anda doğrudan hissediliyor. Bu sayede konvansiyonel bir benzinli motorlu aracın vermiş olduğu tepkileri verebiliyor. LC500h’in 100 km/s hızlanması ise 5 saniyenin altına inerek dikkat çekiyor. Yeni LC500h’da yer alan Multi Stage Hybrid Sistemi, performans otomobilleri için özel olarak tasarlanmış hibrit güç ünitesinin yeni jenerasyonunu temsil ediyor.
--- LEXUS ---
--- Porsche ---
Panamera'nın yeni hibrit modeli Paris'te görücüye çıkıyor

Porsche Paris Otomobil Fuarı’nda Panamera serisinin dördüncü modeli olan 4 çeker çekiş sistemli ve 50 kilometre elektrikli sürüş menziline sahip Panamera 4 E-Hybrid’i tanıtıyor. 462 HP güç üreten plug-in hybrid motorlu otomobil, 100 kilometrede sadece 2,5 litre yakıt tüketiyor

Porsche’de "hibrit” kelimesi, yalnızca sürdürülebilir mobilitede değil, 2015 ve 2016 24 Saat Le Mans yarışlarında 919 Hybrid’in elde ettiği zaferlerle de kanıtlandığı gibi performans ile de eşanlamlı kabul ediliyor. Bu felsefe, Panamera 4 E-Hybrid için de belirleyici oldu.
Yeni Porsche plug-in hibrit, her zaman önce tamamen elektrikli sürüşte çalışmaya başlıyor ve saatte azami 140 kilometre ile 50 kilometre mesafeye kadar da sıfır emisyonlu bir otomobil olarak yola devam ediyor. Dört çeker sürüş sistemine sahip Panamera 4 E-Hybrid, saatte 278 kilometre azami hıza ulaşıyor ve sabit 700 Nm çekiş üretiyor. Kalkıştan saatte 100 kilometre hıza ise sadece 4,6 saniyede ulaşıyor.

Porsche 918 Spyder’a dayanan yeni hibrit stratejisi
Elde edilen bu üstün performans kesinlikle tesadüfi değil: Yeni Panamera 4 E-Hybrid, 918 Spyder’ın stratejisini baz alan bu segmentte daha önce görülmemiş bir stratejiye sahip. 652 kW (887 hp) güç üreten 918 Spyder, Nürburgring Nordschleife’ın etrafını dolaşan en hızlı seri üretim otomobil olma özelliğini taşıyor. Rekor kıran 6:57 dakikalık performansının arkasındaki nedenler arasında iki elektrikli motordan elde edilen ek güç de yer alıyor.
918 Spyder’da olduğu gibi, Panamera 4 E-Hybrid’in 136 hp güç ve 400 Nm tork üreten elektrikli motorunun gücü, sürücünün gaz pedalına dokunmasıyla birlikte devreye giriyor. Bir önceki modelde, elektrikli sürüşten gelen ek gücün serbest bırakılması için pedalın en az yüzde 80’ine kadar basılmış olması gerekiyordu. Artık, elektrikli motor ile benzinli motor, en başından itibaren mükemmel bir uyum gösteriyor.

918 Spyder’da olduğu gibi, elektrikli motor, her zaman ek güç sağlamaya hazır bulunuyor. Bu, yeni 2,9 litre V6 çift turbo motorun performans özellikleriyle birlikte, elektrikli motor ve turbo şarjlar ile birlikte etkileyici bir güç artırma senaryosu ortaya çıkarıyor.
Panamera 4 E-Hybrid’de ayrıca otomobilin azami hızında da elektrik enerjisi kullanılıyor. Porsche’de daha fazla güç, daha yüksek sürüş keyfi, daha düşük yakıt tüketimi anlamına gelen bu yeni “E-Performans” türü, geleceğin de performans paketi olarak görülüyor.

Yeni hibrit modül ve hızlı değişen sekiz vitesli PDK

Panamera modellerinin diğer ikinci neslinde olduğu gibi, yeni, olağanüstü hızlı ve verimli şekilde vites değişimi yapan Porsche sekiz vitesli Doppelkupplung (PDK) şanzıman da gücün dört çeker sürüş sistemine aktarılması için kullanılıyor. Bu yeni şanzıman, bir önceki modelde yer alan sekiz vitesli otomatik tork dönüştürücü şanzımanın yerine geçiyor.

Elektrikli motor, gücünü sıvı soğutmalı lityum iyon bataryadan alıyor. Bataryanın (bagaj bölmesinin zeminin altına yerleştirilen) enerji içeriğinin 9,4’ten 14,1 kWh’ye yükseltilmesine karşın ağırlığı ise aynı kaldı. Yüksek voltaja sahip bu bataryanın 230-V, 10-A bağlantı ile tamamen şarj olması yalnızca 6 saat sürüyor. Sürücünün Panamera’da yer alan standart 3,6 kW şarjın yerine, otomobilin içine konulan opsiyonel 7,2 kW şarj ve 230-V, 32-A bağlantı kullanması halinde, bataryanın tamamen dolma süresi de sadece 3,6 saate iniyor. Şarj süreci, Porsche Communication Management (PCM) veya Porsche Car Connect uygulaması (akıllı telefon ve Apple Watch için) kullanılarak zaman ayarlı olarak da yapılabilir. Dahası, Panamera 4 E-Hybrid’de şarj etme işlemi sırasında yolcu bölmesinin soğutulması ya da ısıtılmasını sağlayan standart harici klima sistemi de yer alıyor.

Hibrite özel ekranlara sahip Porsche Advanced Cockpit

Panamera 4 e-Hybrid’te bir diğer öne çıkan özellik de dokunmatik paneller ve tek tek ayarlanabilir ekranlara sahip standart Porsche Advanced Cockpit biçimindeki yeni tasarlanan ekran ve kontrol konsepti. Analog motor devir göstergesinin her iki yanında yer alan yedi inçlik ekranlar, interaktif kokpiti oluşturuyor ve model serisindeki diğer versiyonların aksine Panamera 4 E-Hybrid’de hibrit çalışmaya özel geliştirilmiş bir güç göstergesi de yer alıyor. Hibrite özel geliştirilen ekranların sezgisel çalışma ilkesi, Porsche 918 Spyder süper spor otomobilde kullanılanla benzerlikler taşıyor. Güç göstergesinde o anda kullanılan ve geri kazanım yoluyla elde edilen elektrik enerjisinin miktarı gibi veriler gösteriliyor.

12,3 inçlik dokunmatik ekran ise merkezi PCM kontrol ve ekran ünitesi olarak işlev gösteriyor. Sürücü, gösterge paneli ve grubu üzerinden hibrite özel belli bilgilerin farklı unsurlarına erişebiliyor. Yükseltme asistanı ve hibrit asistanı hem pratik hem de bilgilendirici. Yükseltme asistanı ekranı, gücü artırmak için mevcut olan enerji gösterirken, hibrit asistanı da elektrikli sürüş gücünün ayarlanması için farklı görsel sinyaller veriyor.

“Hybrid Auto” modunda en yüksek verimlilik
Direksiyonun üzerinde yer alan mod değiştirme anahtarının da bulunduğu Sport Chrono Package, Panamera 4 E-Hybrid’in standart donanımı içinde yer alıyor. Mod anahtarı ve Porsche Communication Management, farklı sürüş modlarını devreye almak için kullanılıyor. Bu modlar arasında kullanıcıların Sport Chrono Package’a sahip diğer Panamera modellerinden aşina olduğu “Sport” ve “Sport Plus” modları da bulunuyor. Hibrite özel modlar ise “E-Power”, “Hybrid Auto”, “E-Hold” ve “E-Charge” olarak sıralanıyor.

Panamera 4 E-Hybrid her zaman sadece elektrik gücü kullanan “E-Power” modunda çalışmaya başlıyor. “Hybrid Auto” modu ise tamamen yeni bir gelişme. Bu modu seçildiği zaman Panamera değişiyor ve en yüksek verimlilik için sürüş kaynaklarını otomatik olarak bir araya getiriyor.
Örneğin, “E-Hold” modu sürücülerin, istedikleri zaman elektriğe dönmesini sağlamak amacıyla mevcut şarj durumunu bilinçli şekilde korumalarına ve böylece gittikleri güzergah üzerinde çevresel bir bölgeye ulaştıklarında sıfır emisyonlu modu seçmelerine olanak tanıyor. “E-Charge” modunda, batarya V6 motor tarafından şarj ediliyor ve bunun olması için benzinli motor, sürüş için esasen ihtiyaç duyulandan daha yüksek düzeyde güç üretiyor.

Sürüş performansının en yüksek düzeyine ise “Sport” ve “Sport Plus” modlarında ulaşılıyor. V6 çift turbo motor, sürekli olarak bu modlarda aktif durumda kalıyor. “Sport” modunda, batarya şarjı, gerekli olması halinde yeterli düzeyde elektrikli yükseltme rezerv kapasitesinin olmasını sağlamak amacıyla her zaman asgari düzeyde tutuluyor.

“Sport Plus” modu ise tamamen azami performansla ilgili ve Panamera’nın saatte 278 kilometre azami hıza ulaşmasını sağlıyor. Bu modda ayrıca, V6 çift turbo motorun yardımıyla batarya da en hızlı şekilde yeniden şarj oluyor.

Ailenin dördüncü 4 çeker modeli
Plug-in hibrit versiyon, yeni Porsche Panamera serisinin tamamı dört çeker sürüş sistemine sahip serisinin dördüncü modeli oldu. Seride yer alan diğer modeller ise Panamera Turbo (404 kW/550 hp), Panamera 4S (324 kW/440 hp), Panamera 4S Diesel (310 kW/422 hp) ve Panamera 4 E-Hybrid (340 kW/462 hp sistem gücü). Bu dört model, dinamizm ve konforun dünya çapında benzersiz bir birleşimini sunan Gran Turismo konseptini oluşturmak amacıyla spor otomobil ile binek otomobilin bir füzyonunu temsil ediyor.
--- Porsche ------ Dacia ---
DACIA PARİS OTOMOBİL FUARI 2016: YENİ LOGAN MCV, YENİ SANDERO VE İLK KEZ DUSTER EDC OTOMATİK VİTES VERSİYONU

Dacia’nin temel modelleri, Logan MCV ve Sandero yepyeni bir stile büründü. Bu iki model artık daha modern ve her zamankinden daha çekici.

Yeni giriş seviyesindeki 3 Silindirli benzinli motor (1.0-litre SCe75) hem modern hem daha ekonomi ve de Euro6 ile uyumlu.

Dacia ilk kez Duster’da, daha keyifli yolculuklar için EDC (Efficient Dual Clutch) otomatik vites kutusunu sunuyor.

Dacia satışları markanın 2004’te lanse edilmesinden beri sürekli artış gösteriyor.Ağustos 2016 sonunda Dacia dünya çapında 391 bin adetlik satış rakamıyla yeni bir rekor kırdı. Bu, 2015’e göre yüzde 7.3’lük artış anlamına geliyor.

Türkiye’de Duster EDC (Efficient Dual Clutch) otomatik vites kutusu ile Aralık 2016’dan itibaren müşterilerin beğenisine sunuluyor olacak.

Yenilenen Sandero ve Logan MCV ise Aralık 2016’da Türkiye pazarında yerini alacak. Türkiye’de Dacia markası toplam pazarda 8. sırada yer alıyor. 26 bin 984 adet satış ile Dacia pazar payında yeni bir rekor kırdı (yüzde 4.7 pazar payı ).

2016 PARİS OTOMOBİL FUARINDAKİ YENİLİKLER
Dacia Logan MCV, Sandero ve Sandero Stepway modellerinin tasarımını yeniliyor. Ayrıca geniş bir motor yelpazesi de sürücülerin beğenisine sunuluyor (yeni SCe 75 de dahil). Bunun yanı sıra Dacia ilk kez Duster’da daha keyifli yolculuklar için EDC (Efficient Dual Clutch) otomatik vites kutusunu sunuyor.

Yeni Logan MCV, Sandero ve daha fazlası!
Dacia iki modeli Logan MCV ve Sandero’nun iç ve dış tasarımlarını yeniliyor. Dacia yeni ve daha iddialı modern bir far tasarımına da sahip oluyor.

Dış tasarım: daha modern ve çekici

Dacia tasarımı yenileniyor. Markanın modelleri daha dinamik ve modern bir görünüm için önde ve arkada yepyeni bir far tasarımına kavuşuyor[1] Ön ve arka far gruplarının tasarımı yenilendi. Öndeki gündüz farlarında üst üste bindirilmiş dört kareden oluşan bir desen mevcut. Arka farlar aydınlatılmış dört adet kareyi temel alıyor.

Yeni Logan MCV ve Yeni Sandero daha modern bir tampon ve krom detaylı bir hava ızgarası ile donatıldı. Bu arada ön ve arka tamponların tasarımı modelin kaslı duruşunu vurgulaması açısından revize edildi.

Tasarımda yapılan bu yenilikler, Yeni Sandero Stepway üzerinde güçlü bir etki yarattı. Bu model Duster’ın tasarımından esintiler taşıyan yeni bir tasarım kimliğine sahip oldu. Öndeki ızgara, tamponun siyah tonlarını krom detaylar sayesinde zarif biçimde birleştiriyor ve aracın ön görünümüne dinamik bir dokunuş kazandırıyor. Arkada ise krom egzoz çıkışı aracın atak karakterini ön plana çıkarıyor.

Daha prestijli bir iç mekân

Yeni modellerin iç mekanları da iyileştirme çalışmalarından faydalandı. Buna daha zarif ve çağdaş saten-krom efekti hava menfez çerçeveleri, döşeme şeritleri ve orta konsol da dahil. Üst versiyonlardaki direksiyon simidi, dayanıklı ve hoş dokunma hissine sahip Soft Feel-Yumuşak Dokunuş özelliği ile ön plana çıkıyor.

Yeni Sandero Stepway’de kapı içi kolları artık krom kaplama. Serideki modeller taptaze bir hava ve konfor hissi veren yeni döşemelerle donatıldı. Yeni Sandero Stepway’deki döşeme derinlik hissi vermesi bakımından 3D dokumaya ve üst dikişlere sahip.

Daha kapsamlı donanımlara sahip; üstelik hala kolay ulaşılabilir fiyata

Yeni Logan MCV ve yeni Sandero’da sürüşü kolaylaştıran ve daha pratik hale getiren yeni sürüş destek sistemleri yer alıyor. Geri görüş kamerası (opsiyon) ve yokuş kalkış desteği sayesinde manevralar çok basit hale geliyor. Ayrıca müşterilerden gelen talepler üzerine ön elektrikli cam düğmeleri kapı panellerine yerleştirildi. Sürücü için cam düğmesine “tek dokunuş” fonksiyonu eklendi. Dahası, sürücü koltuğuna entegre geri çekilebilir kol dayanağı ile konfor daha da artırıldı (versiyona bağlı).

Aracın kabini her zamankinden daha geniş ve öndeki cep telefonu gözü ve konsolun yanındaki küçük göz gibi saklama çözümleri sayesinde daha da pratik hale getirildi. Yeni orta konsolun arkasında şişe tutucu da mevcut. Arka yolcuların mobil cihazlarını şarj etmesine imkan veren yeni bir 12-voltluk priz de eklendi.

Yeni bir motor: SCe 75

Lansmandan itibaren yedi farklı motor seçeneği sunuluyor. Buna yepyeni ve Euro6 ile uyumlu SCe 75 de dâhil. Söz konusu 75-beygir üç silindirli, 1.0-litrelik motor Renault uzmanlığından istifade etti. Böylece CO2 emisyonlarından ve yakıtta yüzde 10’a yakın tasarruf sağlandı.

Dacia son derece geniş bir motor-vites kutusu kombinasyonu sunuyor:

Benzinli: SCe 75 / TCe 90; Stop&Start (S&S) özellikli/ TCe 90 S&S Easy-R otomatikleştirilmiş manuel vites kutusu ile birlikte.
Dizel: dCi 75 S&S / dCi 90 S&S; ister manuel şanzımanlı ister Easy-R vites kutusu ile birlikte.

Daha da keyifli bir yolculuk için Duster’da ilk kez Efficient Dual Clutch (EDC) otomatik vites kutusu sunuluyor
Sürüş artık daha konforlu ve kolay

Duster ilk kez altı vitesli çift kavramalı EDC otomatik vites kutusu ile birlikte sunuluyor. Böylece otomatik vites kutusunun konfor ve rahatlığı, manuel versiyonun yakıt tasarrufu ve düşük CO2 emisyon değerleriyle bir araya getiriliyor.
EDC’de yokuş kalkış desteği sunuluyor. Yokuş çıkarken EDC kontrol ünitesi frenleri devreye sokarak araç geri kaymadan önce sürücüye ileri hareket için gereken süreyi kazandırıyor. EDC vites kutusu Duster dCi 110bg S&S motora sahip 4x2 Laureate versiyonu ile sunuluyor.

ÖZEL SERİ: DUSTER BLACK SHADOW

Dacia bazı pazarlarda gerçek özgün bir stile sahip Yeni Duster Black Shadow özel serisi müşterilerin beğenisine sunuluyor. Sportif ve zarif özellikler taşıyan Dacia’nın çok yönlü SUV modeli tüm dikkatleri üzerinde toplayacak.

Söz konusu yeni seride parlak siyah ızgara ve kapı aynası muhafazaları, elmas efektli 16 inçlik siyah alaşımlı jantlar ve siyah kapı eşikleri yer alıyor. Duster Black Shadow bununla birlikte SUV mirasına sadık kalıyor: hepsi saten efektli krom ön ve arka koruma plakaları ve tavan barları.

İç mekânda ise parlak siyah renkler ve deri kaplı direksiyon Duster Black Shadow’a farklı bir hava katıyor. Aracın ekipman düzeyi de oldukça tatminkar düzeyde olup Fransa’da MediaNav navigasyon ve geri görüş kamerası ile sunuluyor.

DACIA SATIŞLARI ARTMAYA DEVAM EDİYOR

2004 senesinde yeniden canlandırılmasından bu yana Dacia markası, özellikle Avrupa ve Akdeniz bölgesinde dört milyondan fazla satış gerçekleştirdi. Ağustos 2016 sonunda Dacia dünya çapında 391 bin adetlik satış rakamıyla yeni bir rekor kırdı. Bu, 2015’e kıyasla yüzde 7.3’lük artış anlamına geliyor. Avrupa’da markanın pazar payı +0,1 puan ile yüzde 2,5, Eurasia Bölgesi’nde +0,1 puan ile yüzde 7,9 ve +1,7 puan ile Kuzey Afrika ülkelerinde yüzde 17,8 pazar payına sahip. Dacia modelleri, müşterileri arasındaki popülaritesini korumaya devam ediyor.

Rekor düzeyde satışlar

Ağustos 2016 sonunda Dacia, dünya çapında 391 bin 098 adetlik satış rakamına erişti; bu da bir önceki yıla göre yüzde 7.3’lük artış anlamına geliyor. Markanın var olduğu 44 ülkenin 27’sinde rekor pazar payı ya da satış adetlerine ulaşıldı.
Avrupa’da Dacia’nın satışları toplam 288 bin 477 adet olarak gerçekleşti. Bu yeni bir rekor ve yüzde 12,5’lik artış anlamına geliyor. Sandero Avrupa’nın en çok satan üçüncü B-segment otomobili durumunda (perakende müşterilere). Dacia Duster ise Avrupa’daki perakende müşterilere yönelik olarak en çok satan ikinci C-SUV segment otomobili.

Fransa’da ise Dacia yüzde 12.3’lük artışla 77 bin 671 adetlik satış açıkladı ve binek otomobil satışlarında yeni bir rekor kırdı. Marka, 76 bin adetten fazla satışla kendi binek otomobil satış rekorunu kırdı. Sandero satışları yüzde 26.7 arttı ve Fransız sıralamasında üç sıra yukarı çıktı. Sandero perakende müşteri satışlarında en çok satan ikinci otomobil oldu.
Dacia diğer Avrupa ülkelerinde satışlarını yüzde 12.6 artırarak 210 bin 806 adede ulaştırdı. Marka İtalya’da yüzde 18.2’lik artışla rekor düzeyde 38 bin 316 adet sattı. İspanya’da (39 bin 192 adet) ve yüzde 4.3’le Dacia’nın en yüksek pazar payını elde ettiği Polonya’da (13 bin 381 adet) yeni rekorlar kırıldı. Dacia yüzde 4.8 ile Çek Cumhuriyeti’nde de rekor pazar payı elde etti.

Fas’ta ise Dacia’nın satışları yüzde 21.9 artarak 28 bin 327 adede ulaştı. Marka binek otomobil ve hafif ticari araçlarda kombinede liderdi ve pazar payı yüzde 26.4’e ulaştı.

Türkiye’de elde edilen 26 bin 984 adetlik satışla Dacia pazar payında önceki rekorlarını yeniden kırdı (yüzde 4.7 YTD).
44 ülkede aktif olan Dacia yenilediği modellerle popülaritesini artırmayı amaçlıyor.

Dacia, 10 yılı aşkın bir süredir, sunduğu ekipmanlar bakımından ödenen para karşılığında gerçek değer sunan çekici otomobiller üretme konusundaki politikasıyla otomotiv pazarında büyük bir oyuncu olarak göz önünde oldu.

Dacia müşterileri marka ile yakın teması sürdürüyor

Dacia müşterileri markaya olan bağlılıklarını üç milyondan fazla fana sahip Facebook topluluğu ile gösteriyor. Dacia piknikleri artık her sene bir gelenek halini aldı ve farklı ülkelerden binlerce insanı ağırlar oldu.

Müşteri sadakati markanın ticari başarısında önemi bir pay sahibi oluyor. 26 Haziran’da 11 bin’den fazla müşteri Dacia’nın Fransa’daki sekizinci kez düzenlenen pikniğine katıldı. Benzer etkinlikler Danimarka ve Almanya’da da gerçekleştirildi ve sırasıyla 3 bin ve 5 bin 500 kişilik katılım gerçekleşti.

Yeni bir topluluğun adresi ‘Système Dacia’

Dacia Nisan ayında Dacia sahiplerine yönelik olarak yeni bir topluluk platformu olan ‘Système Dacia’ hizmete soktu.
Bu websitesinde fikir paylaşımları ve akıllıca para harcama konusunda bilgiler ve ipuçları yer alıyor. Sitenin reklam sloganı ise ‘Plus Malins Ensemble’ [Birlikte daha akıllıca]. ‘Système Dacia’ son derece yalın ve kullanıcı dostu; bu haliyle müşteriler ve Dacia markası arasındaki bağlantıyı güçlendiriyor.
Özellikleri arasında:

• Marka etkinlikleri (özel teklifler, limited edition’lar, piknik gibi etkinlikler, vs)
• Gönüllü müşteriler arasında araştırma yapmak için Canlı Sohbet
• Teknik ipuçları ve en son servis anlaşmaları
• Bir Dacia sahibi ile test sürüşü yapmak için randevu alma
• Drivy ile ortaklaşa çalışma ürünü olan kolay ve güvenli araç kiralama
Bu arada Dacia 19 Eylül tarihinde ‘Dacia Jeunes’ programını lanse etti. Daha çok 18-29 yaş arasına hitap eden bu program gençlerin yeni bir araç edinmesini kolaylaştırmayı amaçlıyor: örneğin ilk yıl sigortasının 1€ olması, otomatik otoyol ödeme kartları, servis fişleri, vs. gibi.

--- Dacia ---
--- Renault ---

Renault’dan 2016 Paris Otomobil Fuarı’nda iki dünya prömiyeri: Yeni Megane Sedan ve Konsept TREZOR

Renault, Paris’te C-segmentindeki yeni model atağının son ürünü Yeni Megane Sedan’ın dünya prömiyerini gerçekleştiriyor.

Renault,saflık ve modernliği birleştiren elektrikli bir GT olan TREZOR konsept otomobili ile tutkulu bir geleceğin ipuçlarını veriyor.

Renault, , tamamen yenilenen, Avrupa’nın en genç ürün gamını sergiliyor ve KOLEOS’un Avrupa’da ilk gösterimini gerçekleştiriyor.

Renault, ZOE’nin rekor düzeydeki 400km’lik sürüş menzili ve uygun fiyatı ile yine Elektrikli Araç dünyasında bir adım ilerde yerini alıyor.

20’den fazla ülkede satışa sunulacak Yeni Megane Sedan Türkiye’de sadece Oyak Renault Fabrikaları’nda üretiliyor. Müşterilerin merakla beklediği Yeni Megane Sedan 12 Ekim 2016’da Türkiye’de satışa sunuluyor olacak.

%100 elektrikli mobilite alanında öncü ve Avrupa’nın bir numaralı elektrikli araç markası Renault, inovasyon programını ve Z.E. stratejisini (Sıfır Emisyon(1)) bir adım ileriye taşıyor. Yeni Z.E. 40 pili ile donatılan Renault ZOE artık rekor düzeyde 400 km’lik NEDC sürüş menzili sunuyor. Bu mesafe, lansmanda yer alan mevcut modelin sunduğu menzilin iki katı anlamına geliyor. ZOE’nin 400 km’lik menzili, geniş kitlelere yönelik %100 elektrikli araçlar arasında en iyisi durumunda.
Nisan 2016’da Beijing, Çin’de ilk gösterimi gerçekleştirilen Yeni KOLEOS, SUV sağlamlığı ile bir D sedan otomobilin zarafetini harmanlayarak Renault’nun lüks model serilerine bir örnek oluşturuyor. Paris Otomobil Fuarı’nda çoğu Avrupa pazarında satışa sunulacak olan yeni KOLEOS INITIALE PARIS versiyonu da tanıtılıyor. Bu model 2017 baharından itibaren Yeni KOLEOS’un diğer versiyonlarıyla ile aynı zamanda satışa sunuluyor olacak.
Diğer yandan TREZOR konsept otomobiller alanında yeni bir döngüyü temsil ediyor. Markanın gelecekteki modelleri açısından tasarım ve teknolojilere gönderme yapıyor. Sımsıcak stili ve konfor odaklı özellikleri sayesinde tamamen elektrikli bu GT, mobilitenin gelecekteki hali ve otomobile ait heyecan dolu tutkuyu bünyesinde barındırıyor.

Efsane Yeniden.. Yeni Megane Sedan:

Renault, Paris’te C-segmentindeki yeni model atağının son ürünü Yeni Megane Sedan’ın dünya prömiyerini gerçekleştiriyor. 2015 sonunda Yeni Megane HB ve 2016 Mart ayında Yeni Megane Sport Tourer’ın lansmanında sonra Yeni Megane Sedan, Megane ailesinin en yeni ve son üyesi.

Yeni Megane Sedan, Renault’nun yenilenen tasarım kimliğinin tüm özelliklerine sahip. Türkiye’de efsaneleşen Megane Sedan yeni versiyonu ile yine tüketicinin beğenisini toplayacak. Otomobilin dinamik ve ayırt edici tasarımı, dengeli oranları ve C şeklinde LED farları ile vurgulanıyor.

Yeni Megane Sedan, 7’’ TFT renkli dijital ekranı, 8,7’’multimedya tablet ekranı, R-LINK 2, MULTI-SENSE, Head-up Display, Eller Serbest Park Sistemi ve diğer konfor ve sürüşe yardımcı birçok teknoloji ile üst segment otomobillerin özelliklerini taşıyor. (Aktif Acil Fren Destek Sistemi, Şerit Takip Sistemi, vb.)

Dünyaya Bursa’dan: Yeni Megane Sedan

Yeni MEGANE Sedan, tüm dünyada sadece Oyak Renault’da üretiliyor ve Bursa’dan dünyaya ihraç ediliyor

Yeni Renault MEGANE Sedan’ın Bursa’daki Oyak Renault Otomobil Fabrikaları’nda üretimi için 200 Milyon Avro yatırım yapıldı. Bu yatırımlar, gerek fabrikada, gerekse tedarikçilerde yapılan yeni kalıp, ekipman ve makine yatırımları, AR-GE ve mühendislik yatırımlarını kapsıyor. Yeni MEGANE Sedan üretimi, Oyak Renault Otomobil Fabrikaları’nda 700 kişilik ek istihdam yaratıyor.

Esnek üretim prensibine göre tasarlanan standart Renault/Nissan gövde hatlarında, Clio ve Yeni MEGANE Sedan, tek hat üzerinde birlikte üretilebiliyor. EuroNCAP 2015 beş yıldız kriterlerine göre güçlendirilmiş gövdede, sıcak şekillendirilmiş yüksek mukavemetli çelik saclar kullanılıyor.

Oyak Renault mühendisleri, projenin ilk etaplarından itibaren Yeni MEGANE Sedan’ın tasarımının geliştirilmesinde çalıştı. Projenin Oyak Renault’ya verilmesiyle birlikte yaklaşık 70 AR-GE çalışanı projede görev aldı.
--- Renault ---
--- TOYOTA ---

TOYOTA, PARİS’TE OTOMOBİLİN GELECEĞİNİ SERGİLEDİ
Toyota, 2016 Paris Motorshow’da, gelecekteki vizyonunu ve orta vadedeki hedeflerini gösteren modellerini sergiledi. Paris’te Yeni Prius Plug-in Hybrid ve FCV Plus’ın Avrupa prömiyerini gerçekleştiren Toyota, Türkiye’de üretilecek olan C-HR’ın üretim versiyonunu da beğenilere sundu. Toyota ayrıca yenilenen spor coupe modeli GT86, hidrojen yakıt hücreli Mirai ve Toyota’nın Gazoo Racing Motor Sporları ile fuarda vizyoner kimliği ve çevreci ulaşım çözümlerine verdiği önemi de gözler önüne serdi.

Türkiye’de Üretilecek
“Toyota C-HR” İlgi Odağıydı
Türkiye’de üretilecek olan ve tüm dünyanın merakla beklediği C-HR’ın üretim versiyonu Paris’te görücüye çıktı. C-crossover segmentine yeni bir soluk getirmeye hazırlanan Toyota C-HR, coupe hatlarıyla sportifliğe vurgu yapıyor. Kasım ayından itibaren Avrupa ülkeleri ile eş zamanlı olarak Türkiye’de de satışa sunulacak olan C-HR, hatchback otomobillerin dinamizmiyle SUV sınıfına özgü güçlü duruşu harmanlıyor. Yeni Toyota C-HR; kısa ön ve arka uzantılara sahip mimarisi ve iyice köşelere konumlandırılan şişkin çamurlukları ile güçlü ve dinamik bir tasarım sunuyor. Toyota ‘Sensual Tech’ adını verdiği yeni iç mekan tasarım konseptiyle teknoloji, fonksiyonellik ve görsel şöleni C-HR’da bir araya getiriyor.

Sınıfının en iyi kalite algısını (SQ-Sensory Quality) hedefleyen C-HR’ın premium kokpit mimarisi yüksek kalite algısını karakteristik özellikleriyle barındırıyor. Toyota C-HR’ın giriş seviyesindeki 1,2 litrelik turbo benzinli motoru yüksek yakıt verimliliği vaat ederken, hibrit versiyon yakıt verimliliğine yeni bir boyut kazandırıyor. 122 HP güç üreten yeni hibrit motor sadece daha yüksek bir verimlilik seviyesi sunmakla kalmıyor aynı zamanda çok daha etkin bir performans sağlıyor. Yapılan optimizasyonlar sayesinde termal verimliliği yüzde 40 iyileştirilen (benzinli bir motor için dünyanın en iyi değeri) C-HR’ın 1,2 litrelik turbo benzinli motoru 116 HP güç ve 185 Nm tork üretiyor. 100 km’de ortalama 5,9 litre yakıt tüketen motor ortalama 134 gr/km CO2 salınım değeriyle çevreci ve tutumlu bir yapı vaat ediyor.

Toyota Prius Plug-in Hybrid
Güneş Paneli ile Enerji Üretiyor
Dünyanın ilk PHV (Plug-in Hybrid Vehicle) aracını sunan Toyota, ikinci nesil Prius Plug-in Hybrid modelinin Avrupa lansmanını Paris’te gerçekleştirdi. Toyota, 2050 yılına kadar tüm ürün gamının CO2 emisyon salınımını HV (Hybrid Vehicle), PHV, EV (Electric Vehicle) ve FCV (Fuel Cell Vehicle) teknolojilerini kullanarak yüzde 90 oranında düşürme hedefine bir adım daha yaklaşmış oldu. Yeni Prius Plug-in Hybrid; çift motorlu elektrikli araç sistemi, batarya ısı yönetimi ve dünyada bir ilk olarak menzil uzatıcı güneş paneli olmak üzere gelişmiş teknolojileri bünyesinde barındırıyor. Toyota Prius Plug-in Hybrid; tam hibrit sistem ve tamamen elektrikli sürüş olmak üzere iki farklı kullanımı bir arada sunuyor. Üstelik önceki nesil ile kıyaslandığında elektrikli sürüş menzili ikiye katlanmış durumda. Tavandaki güneş paneli yeni Prius Plug-in Hybrid’deki en önemli teknolojik inovasyonlardan biri olarak öne çıkıyor. Şarj soketi takılı olmadığında araç park halindeyken tavandaki güneş panelleri bataryayı şarj ediyor. Güneş panellerinden elde edilen enerji, Prius Plug-in Hybrid’in menzilini günde 5 km kadar ve bununla birlikte yılda 1.000 km kadar uzatabiliyor.

Toyota FCV Plus
Evlere de Elektrik Sağlayacak
Toyota Tokyo’da ilk kez tanıttığı FCV plus konsept otomobilinin Avrupa lansmanını da Paris’te gerçekleştirdi. Sadece çevre üzerindeki yükü azaltmakla kalmayan bu sıfır emisyonlu araçlar aynı zamanda enerji üretebiliyor ve farklı alanlarda kullanımın önünü açıyor.

Kendi yakıt deposunda bulunan temiz hidrojen dışında Toyota FCV Plus aynı zamanda harici yakıt depolarında bulunan hidrojenden de elektrik enerjisi üretebiliyor ve bu elektrik enerjisini örneğin evde tüketmek üzere enerji depolama kaynaklarına aktarabiliyor. FCV Plus park halindeyken bile üretmiş olduğu elektrik enerjisini diğer araçlara veya yerel elektrik altyapı hatlarına da ulaştırabiliyor.
--- TOYOTA ---
--- SKODA ---

Paris’te SKODA KODIAQ ile SUV Segmentine Yeni Bir Soluk

Çek üretici Skoda’nın, SUV atağındaki en önemli adımı olan Kodiaq, Paris Motor Show’da ilk kez kamuoyu önüne çıktı. Markanın ilk büyük SUV modeli olarak dikkatleri üzerine çeken Kodiaq, şubat ayından itibaren Türkiye’de satışa sunulmaya başlanacak. Skoda açısından yepyeni bir dönemi işaret eden Kodiaq, Türkiye’de de markaya yeni hayranlar katacak.

Tüm modellerinde olduğu gibi sınıfının standartlarını yeniden belirleyecek Kodiaq, Skoda’nın özellikle yeni nesil Superb’de kullandığı etkileyici tasarım dilinin SUV sınıfındaki yansıması durumunda. Çekiciliğin yanı sıra olağanüstü pratikliği de bir arada sunan Kodiaq, 5 koltuklu veya 7 koltuklu olarak tercih edilebilecek. Kodiaq, Skoda’ya özgü “akıllıca” donanımların yanı sıra en son teknolojiye sahip eğlence ve güvenlik sistemleriyle de satın alınabilecek.

Sınıfının en büyük ve pratik bagaj hacmini sunan Kodiaq, böylelikle iddiasını daha ileriye taşıyor. 680 lt’lik bagaj hacmi, arka koltuklar katlandığında 2065 lt’ye çıkıyor.

Skoda Kodiaq’ta ikisi dizel, 1.4 lt ile 2.0 lt arasında hacimlere sahip 5 farklı motor seçeneği bulunuyor. Tüm motorlar, Start&Stop sisteminin yanı sıra “fren enerjisi geri kazanım” sistemi ve yüksek güce karşılık düşük tüketim sunan verimli termal yönetim özelliğine sahip. Skoda Kodaiq, 1.4 TSI 150 PS benzinli ve 2.0 TDI 190 PS dizel motorlarda 4x4 sürüş seçeneğini aynı zamanda DSG şanzıman ile kombine etme imkanı sunuyor.
--- SKODA ---
--- İnfiniti ---

Infiniti, Paris Otomobil Fuarı’nda devrim niteliğinde yeni VC-Turbo motorunu ve QX Sport Inspiration Konseptini tanıttı


Infiniti, 20 yıldan uzun süren geliştirme çalışmaları sonucunda ortaya çıkardığı, dünyanın ilk değişken sıkıştırma oranına sahip ve şimdiye kadar yaratılmış en gelişmiş içten yanmalı 4 silindirli turbo beslemeli motoru VC-Turbo’yu ve cesur tasarımıyla markanın yakın gelecekte seri üretime aktaracağı SUV’sinden ipuçları taşıyan QX Sport Inspiration konseptini Paris Otomobil Fuarı’nda görücüye çıkarttı.

29 Eylül Perşembe günü gerçekleştirilen basın toplantısında Infiniti’nin markayı ileriye taşıyan tasarım ve teknoloji alanındaki yenilikleri otomobilseverlere aktarıldı.
VC-Turbo motor, içten yanmalı güç aktarım mekanizması teknolojisinde devrim niteliğinde bir yenilik sunuyor.
QX Sport Inspiration, Avrupa prömiyerine özel yeni detaylara sahip.
Infiniti, dünyanın en önemli otomobil fuarlarından olan Paris Otomobil Fuarı’nda son dönemde hazırladığı yenilikleri sergiliyor. Infiniti, dünyanın ilk değişken kompresyon (Sıkıştırma) oranına sahip ve şimdiye kadar yaratılmış en gelişmiş içten yanmalı motor olan VC-Turbo’yu (Değişken Kompresyon-Turbo besleme) tanıttı. Infiniti, Paris’te ayrıca, SUV modellerindeki yeni nesil tasarım anlayışının yansıtıldığı QX Sport Inspiration’ı fuara özel bir versiyonla Avrupa ile buluşturdu.

Dünyanın değişken oranlı sıkıştırma oranına sahip ilk motoru VC-Turbo
VC-Turbo teknolojisi, içten yanmalı motor tarihinde yeni bir sayfa açıyor. 20 yıldan uzun süren geliştirme çalışmaları sonucunda, Infiniti’nin 4 silindirli 2.0 litrelik turbo beslemeli benzinli VC-Turbo motoru, içten yanmalı güç aktarım mekanizması teknolojisinde büyük bir yenilik sunuyor.
Sabit bir kompresyon (Sıkıştırma) oranıyla sınırlı kalmak zorunda olunmayan bu motor teknolojisi sayesinde, kompresyon oranı 8:1 (yüksek performans için) ve 14:1 (yüksek verimlilik için) arasında değişiklik gösteriyor. Kendini dönüştürebilme ve piston alanı yüksekliğini kusursuz şekilde azaltıp yükseltebilme yeteneğine sahip bu motorlar sayesinde sürüş durumunun gerektirdiklerine göre en yüksek seviyede oran otomatik olarak uygulanabiliyor.

VC-Turbo teknolojisi, belirgin şekilde azaltılmış yakıt tüketimi, emisyonlar, ses ve titreşim seviyeleri gibi özellikleri de içeren birçok fayda sunmakla birlikte, karşılaştırılabilir geleneksel motorlardan daha kompakt ve hafif yapısıyla dikkat çekiyor.

VC-Turbo ile ilgili istatistikler
VC-Turbo motor, 1998 yılında geliştirilmeye başlandı.
2018 yılında yollara çıkması öngörülüyor.
VC-Turbo için 100’den fazla motor prototipi yapıldı.
3 milyon km’den fazla yol simülasyon testi gerçekleştirildi.
30.000 saatten fazla (Yaklaşık 5 milyon km’ye denk) motor test yataklarında denemeler yapıldı.
Motorun sıkıştırma oranı 8:1 ile 14:1 arasında değişkenlik gösteriyor.
Benzer güçteki V6 motorlara göre yüzde 27 daha düşük yakıt tüketimi.
VC-Turbo motorda mühendisler 272 HP güç ve 390 Nm tork hedefliyorlar (Resmi veriler henüz açıklanmadı)
VC-Turbo motor için 300’den fazla patent alındı.
VQ kodlu V6 motorlara göre 25 kg daha hafif.
Avrupa prömiyerine özel geliştirilen QX Sport Inspiration
Infiniti’nin ilk olarak Nisan 2016’da Pekin Otomobil Fuarı’nda tanıttığı QX Sport Inspiration, Paris Otomobil Fuarı’na özel, geliştirilmiş bir versiyonuyla tanıtılıyor.

Infiniti’nin gelecek nesil, seçkin orta boy SUV sınıfı araçlarıyla ilgili vizyonunu ortaya koyan QX Sport Inspiration, havada asılı duran A sütunları, “yeni ay kesimli” C sütunu, “insan bakışlı” farları ve yan aynaların yerine kullanılan kameralar gibi detaylarıyla dikkat çekiyor.

Pekin’de sergilenen araçtan farklı olarak, daha keskin bir radyatör ızgarasını barındıran tasarıma ek olarak daha derin bakışlı farlar ve krom detaylar bu konseptte tercih ediliyor. 21 inç yerine 22 inçlik alaşım jantların sergileneceği QX Sport Inspiration’da bronz renkli jantlara aynı renkte fren kaliperleri de eklenerek fark yaratılıyor. 285/45 R22 ölçüsündeki lastikleriyle de araç, Infiniti’nin gelecek nesil dinamik SUV’lerinin ne denli iddialı olduğunu şimdiden açığa vuruyor.

Paris’te sergilenen QX Sport Inspiration, “Sürücü Odaklı-Yolcuları Düşünen” iç mekan felsefesiyle tüm konuklarının ihtiyaçlarını eşit şekilde karşılıyor. Derin Kahverengi’nin yoğun olarak kullanıldığı kabinde, orta konsol üzerindeki infotainment sistemi Infiniti’nin yakın gelecekte seri üretim araçlardaki navigasyon, iletişim, ses ve güvenlik teknolojilerine dair ipuçlarını barındırıyor.
--- İnfiniti ---

  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir