İddiam. Türkiye'de genel olarak satılan 3 farklı renkte araç var. Bunların büyük çoğunluk beyaz, gerisi de gri ve siyah. Elbette bu renkler de çirkin durmuyor, ama bunların satılmasının esas sebebi, ikinci elde aracı rahat elden çıkartmak. Ben de bu noktada biraz tecrübe biraz da mantık ile, aslında marjinal renkli araçların çok daha rahat satılacağını düşünüyorum.

Daha önce iki adet mavi, bir adet yeşil aracım oldu, üçünü de 24 saat içerisinde sattım ve istediğim fiyatlar piyasanın altına asla düşmedi. Çünkü sizin aracınızın renginde çok seçenek yoktur, aracınız bir de temizse, alıcısı hemen gelir, sevine sevine alır gider. Beyaz bir araç için ise öyle değildir. Bir sürü beyaz araç vardır, biri sizinkini fark etsin de, gelip baktırsın alsın diye beklersiniz.

Çünkü aslında hepimiz sıkıldık. Renk istiyoruz. Distribütörlere de bağlı bir durum elbette ama, keşke daha güzel renkler görebilsek...
daha az bir kitleye hitap etmesine rağmen, çok çok daha az sayıda olmasından dolayı hızlı satılan otomobillerdir. sebebi arz/talep dengesinden kaynaklanır.
bu renk konusuna cok takık biri olarak, gri ve beyaz araba alan garantici sevksiz sürücülere bu başlık altından sevgilerimi yolluyorum.
bakımının biraz zor olması dışında başka bir dezavantajı olmadığından hızlı satılmaktadır. bakımı dediğim de ayda 1 gün yani, çok zor bir şey değil.

(bkz: detailing)
Kendini aldır(a)masa da hasta eden renkler çoktur.

(bkz: bmw m4 austin yellow)
arap kültürümüzden dolayı görgüsüzlüğü severek alıyoruz
bunlar da ilginizi çekebilir